دوشنبه 25 نوامبر 13 | 09:28
توقف صنعت هسته‌ای در ازای ...؟

چند سئوال از ذوق‌زدگان توافق ژنو

به فرض اینکه تمام مواردی که در این موافقت‌نامه آمده است، خط قرمزی را رد نکرده باشد، به نظر شما در گام بعدی چه چیزی داریم که درباره‌اش مذاکره کنیم؟ / چرا «حق غنی‌سازی» در متن به رسمیت شناخته نشده است؟ چرا مسئولین دولتی دروغ گفتند؟ اگر این حق در مذاکرات به رسمیت شناخته نشد، پس آن همه ادعا چه بود که از قبل مدعی بودند؟


تریبون مستضعفین- پس از توافق ژنو، موج شادی و امید، در میان بسیاری از مردم کشور گسترش یافت. دولت نیز با شور بسیار تاکید کرد که همه حقوق و وعده‌ها محقق شده است. از سوی دیگر نیز مطالبی حاکی از ذوق‌زدگی برخی افراد در فضای مجازی منتشر شد. اما آیا واقعاً دستاوردهای ما در این توافقنامه به این اندازه بزرگ بوده است؟ این‌ها برخی از سئوالاتی است که ذوق‌زدگان باید برای آن پاسخ بیایند:

۱- این یادداشت بر اساس کدام متن نوشته شده است؟ متن فارسی یا انگلیسی؟ چرا پانوشت‌ها در متن وزارت خارجه حذف شده است؟

۲- الآن ما چه چیزی به دست آوردیم؟ با رسم شکل توضیح دهید.

۳- چه چیزی دادیم؟ همه موارد را نام ببرید.

۴- چه چیزهایی را برگشت‌ناپذیر می‌دهیم؟ (مثلاً کل ذخایر ۲۰ درصد)

۵- چه چیزهایی را برگشت‌پذیر می‌دهیم؟

۶- نظر شما در مورد تعطیلی سه ماهه نیمی از ظرفیت هسته‌ای کشور در سه ماه اخیر چیست؟ چرا وضعیت فعلی به عنوان ملاک پذیرفته شد؟ چرا بخش عمده‌ای از نیروهای انقلابی در همین چند ماه اخیر از صنعت هسته‌ای درو شدند؟ چه کسی انرژی هسته‌ای کشور را تعطیل کرد؟

۷- چرا رهبری صراحتاً از نتیجه مذاکرات حمایت نکرد و آن را با «آنچه مرقوم داشته‌اید» شروع کرد؟ چرا در دیدار با نیروی دریایی چیزی از مذاکرات نگفت؟

۸- در یکی از مطالب آمده است: همه وعده‌ها محقق شد. همه وعده‌ها را نام ببرید.

۹- به فرض اینکه تمام مواردی که در این موافقت‌نامه آمده است، خط قرمزی را رد نکرده باشد، به نظر شما در گام بعدی چه چیزی داریم که درباره‌اش مذاکره کنیم؟

۱۰- چرا «حق غنی‌سازی» در متن به رسمیت شناخته نشده است؟ چرا مسئولین دولتی دروغ گفتند؟ اگر این حق در مذاکرات به رسمیت شناخته نشد، پس آن همه ادعا چه بود که از قبل مدعی بودند؟

۱۱- چرا پیش از مذاکرات این همه بر خالی بودن دست ایران و خالی بودن خزانه تاکید می‌شد؟ چه کسی دست «فرزندان انقلاب» را در مذاکرات خالی کرد؟

سئوال زیاد است. ان شاء الله این تجربه برای همه ملت ایران درس‌آموز خواهد بود. اما مهم این است که از این اتفاقات همه ما درس بگیریم و بدانیم که مسیر درست کدام است. اما مستلزم دیدن دقیق و همواره روند از سوی همه است. این سخنان رهبر معظم انقلاب را سرلوحه بدانیم که:

«با تلاشى كه دولت محترم و مسئولين كشور دارند انجام می‌دهند، ما موافقيم. يك كارى است، يک تجربه‌اى است، احتمالاً يك اقدام مفيدى است؛ اين کار را انجام بدهند، اگر نتيجه گرفتند كه چه بهتر، امّا اگر نتيجه نگرفتند، معنايش اين باشد كه براى حلّ مشكلات كشور بايستى كشور روى پاى خودش بايستد. اين توصيه‌ى قبلى خودمان را باز هم تكرار می‌كنيم: به دشمنى كه لبخند می‌زند، اعتماد نكنيد؛ اين را ما به مسئولين‌مان، به بچّه‌هاى خودمان، فرزندان خودمان – اينهايى كه در مسئله‌ى ديپلماسى مشغول كار هستند، بچّه‌هاى مايند، جوانهاى خود مايند – [توصيه ميكنيم‌]؛ توصيه‌ى ما به اينها اين است: مراقب باشيد لبخند فريبگرانه شما را دچار اشتباه نكند، دچار خطا نكند؛ ريزه‌كارى‌هاى كار دشمن را ببينيد.» (بيانات در ديدار دانش‌آموزان و دانشجويان | ۱۳۹۲/۰۸/۱۲)

 1. ناشناس
  25 نوامبر 2013

  گرچه طرز فکر نظری تان متقن و درست است، اما ظاهرا نمی توانید در انطباق دادن با واقعیات و پیاده سازی نظریاتتان و عبارتی در مصادیق، درست رفتار کنید. به عبارت ساده تر مذاکره درست ظریف برایتان گران اما مذاکره نادرست جلیلی برایتان شیرین است. منتها هنوز نمی توانید همه بغضتان را یکباره علنی کنید و آرام آرام با سوال ها شروع می کنید. امیدوارم چنین ناصوابی ای همیشه در اقلیت بماند. همچنان راه اعتدال این است که همچون رهبری به خودی ها اعتماد کامل داشته و نسبت به دشمنان بیمناک و مراقب و مشکوک باشیم. در عوض شما هم به خودی ها و هم خارجی ها بی اعتمادید و در مقابل عده ای هم به خودی ها و هم خارجی ها اعتماد کرده اند.

  • مسعود
   25 نوامبر 2013

   این شمایید که عشق به ظریف کورتان کرده و خیانت به این عظمت را اصلا نمی بینید!

  • ناشناس
   26 نوامبر 2013

   موضوع عشق به کسی نیست. البته جلیلی نظریه پرداز بسیار قویتری است و ظریف مجری و مذاکره کننده قوی تر. هر دو هم فرزند انقلابند. خیانت :)

  • مسعود
   26 نوامبر 2013

   یک دکتری نقل می کرد مغز بیمار را جراحی کردم و یک غده به اندازه تخم مرغ را خارج کردم! یکی پرسید آن وقت مریض الان حالش چطور است! پزشک گفت مریض در حین عمل مرد!!!
   آن شخص گفت پس اگر من بودم کل مغزش را بیرون می کشیدم!!
   اگر مذاکره خوب به معنای تسلیم شدن است که جلیلی هم صدبار از پس این مذاکره بر می آمد!

  • تقی
   27 نوامبر 2013

   یکی نیست بگه آخه تو این 8 سال انرژی هسته ای چه غلطی کرده که در قبالش این همه بدبختی باید بکشیم ؟
   تو را بخدا اگر به خدا اعتقاد دارید دست از این افراطی گریها بردارید بذارید مردم نفس راحتی بکشن . پشت مردم زیر بار گرانی و تورم شکسته است احتمالا حضرتعالی منبع درآمد خوبی داری که هیچی برات مهم نیست . سری به شهرستانها بزن . فقر و بدبختی بیداد میکنه تن فروشی غوغا میکنه این همه از تبعات سیاستهای غلط و ارتجاعی احمدی نژاد و هواداران مفت خورشه
   70 میلیون باید جور زیاده خواهی های تعداد اندکی را بکشند ؟
   8 سال خوردید و بردید و چاپیدید بستان نیست ؟
   بذارید لااقل یک بار هم شده مردم دیگر کشورها ایرانی را به چشم وحشی نگاه نکنن بذارید کمی هم تمدن وارد کشور بشه .خجالت بکشید و از خدا بترسید روزی که باید جواب 70 میلیون جمعیت ستمدیده ایرانی را بدهید .

  • منیژه
   27 نوامبر 2013

   جناب تقی شما با تقی‌زاده نسبتی دارید که این طور دوست دارید سر تا فرنگی شوید و متمدن!!

  • دانشجو
   27 نوامبر 2013

   اهمیت این سوخت هسته ای رو کسایی میفهمن که علمشو دارن…
   کسایی که بیماران سرطانیشون با رادیو داروهای تولید شده از همین انرژی هسته ای که به درد شما نمیخوره کنترل و درمان شده…
   کسانی که تشخیص های پزشکیشون با پزشکی هسته ای دقیق تر و سریعتر شده…
   کسانی که میدونمن نفت و گاز ما تا آخر دنیا قرار نیست باقی بمونه…

  • ناشناس
   29 نوامبر 2013

   منابع اورانیوم کشور تا ابد قراره بمونه؟ چند سال دیگه منبع گاز داریم؟ چند سال دیگه منبع اورانیوم داریم؟
   اگه راست میگید اینو با رسم شکل نشان دهید….
   8 سال طلایی درامد نفتی رو سر قمار هسته ای باختیم… لااقل بزارید کشورمون رو نبازیم

  • ناشناس
   12 ژانویه 2014

   آخه همه اینا 5% می خواد! 20% برای چی ؟

  • محمّدرضا
   25 نوامبر 2013

   دوست عزیز با سلام می خواستم بگم اگر حق غنی سازی ما به رسمیت هم شناخته شده باشه باز هم باید دید همین غنی سازی 20% که قدرت چانه زنی ایران را بالا برده با کدام روش دیپلماسی به دست آمده؟ آیا غیر از احمدی نژاد و جلیلی (البته با در نظر گرفتن رهنمود های رهبری و تلاش دانشمندان و فقط از دید ریاست جمهوری و مسئول مذاکرات)باعث رسیدن به این نقطه از پیشرفت شده اند؟ من نمی دانم چه نظری دارید امّا لااقل منصف باشید.

  • ناشناس
   26 نوامبر 2013

   دوست عزیز، غنی سازی 20 درصد با دیپلماسی بدست نیامده. این سطح غنی سازی بیشتر به درد چانه زنی و مذاکره می خورد تا دستاورد عملی مورد نیاز کشور و در واقع پیش نیاز دیپلماسی است که اکنون در حال انجام است. از آنجایی هم که همه توافقات برگشت پذیرند همچنان دانش غنی سازی 20 درصد بعنوان قدرت چانه زنی محسوب می گردد.

  • مسعود
   26 نوامبر 2013

   بله! فتحعلی شاه هم گفت آب دریای خزر که به درد قلیان همایونی نمی خورد! بدهید برود برای مذاکره!!!

   ما را بگو که می خواستیم برای طراحی زیر دریایی اتمی غنی سازی 50 درصدی انجام دهیم. حالا همه آن پروژه ها متوقف خواهد شد. از این به بعد هر وقت سوخت راکتور تهران لازم بود هم باید از غربیها التماس کنیم.
   از همه بدتر اینکه دیگر سانتریفیوژهای نسل جدید که در مقابل استاکس نت و ویروسها مقام بودند را نخواهیم داشت و..

   یک کلام:
   گند زدید و تازه دارید این گند را به زور توی حلق ملت می ریزید و جشن می گیرید.
   همانطور که شاه بعد از دادن استقلال به بحرین جشن گرفت!

  • محمّدرضا
   26 نوامبر 2013

   می خواستم بدونم شما میدونید طبق توافق تمام اورانیوم غنی شده ی 20% ما یا باید اکسید بشه یا به5% رقیق بشه یا به سوخت تبدیل بشه که غیر از رقیق سازی تا اونجایی که من می دونم 2 راه دیگه برگشت پذیر نیست غلیظ کردن مقدار رقیق شده هم کم هزینه نیست .

 2. محمد
  25 نوامبر 2013

  خدایی توی مملکته ما هرکس هم بیاد یه کاری کنه بازهم کسایی هستن که ازش ایراد بگیرن

 3. اصفهاني
  26 نوامبر 2013

  من ياد داستان آن پادشاهي مي افتم كه يك شياد كلاه گشادي بر سرش گذاشت و به بهانه دوخت لباس زربافت هر هفته از او طلا ميگرفت و تظاهر به دوخت لباس ميكرد. روز رونمائي از لباس پادشاه لخت و پيراهن خيالي را پوشيد و همه هم علي رغم اينكه پيراهني نمي ديدند به به به و چه چه مشغول بودند.
  تا اينكه كودكي لب به سخن گشود و گفت: “چرا پادشاه لخت شده است؟”
  داستان ما و دكتر حسن روحاني(كليد دار مشكلات) هم همين است. ايشان مدام مشغول به به و چه چه است و مردم هم از ترس متهم شدن به نفهمي، جوگير شده و به تملق مشغولند.
  اما واقعيت چيست؟
  كدام پيروزي؟
  تبريك هم دارد؟

 4. تقی
  27 نوامبر 2013

  ظاهراً این سایت از طرف احمدی نژاد حمایت شدید مالی میشه !! درسته یا نه ؟ خداوکیلی راستشو بگید

  • اصفهاني
   27 نوامبر 2013

   عزيزم
   تقي جان
   ميبينم كه كم آوردي و به ذرّت پرت كردن مشغول شدي

  • ایناس
   3 دسامبر 2013

   اینو خوب اومدی! ایول!!!

 5. احمد
  27 نوامبر 2013

  با سلام دوست گرامی.
  خیلی خوش حالم که در دولت آقای روحانی یه شخصی مثل شما اینقدر راحت انتقاد می کنید و حرفتان را می زنید. در دولت قبل اگر در این سطح انتقاد می کردیم الان باید در زندان می پوسیدیم.
  دوستان می گویند کدام پیروزی آقای روحانی و همکارانشان؟
  همان پیروزی را می گوییم که باعث شده فردا صبح که به سر سوپری می روید و شیر می خرید نگویند دو برابر شده. همان پیروزی را می گوییم که وقتی با مردم جهان حرف می زنید می گویند خوشا به حال دولتتان. همان پیروزیی را می گوییم که برای اورانیوم 20% جان بچه ها و فرزندانمان را به خطر نینداختیم. همان پیروزی که باعث می شه دانشمندان هسته ای ما راحت تر کار کنند.
  و و و
  باید کور بود تا ندید خنده را بر لب مردم…

  • منیژه
   27 نوامبر 2013

   اگه در زمان اقای روحانی قیمت شیر تو محله شما افزایش پیدا نکرده است ادرس سوپر محلتون را بگید تا ما هم خریدهامون از اون جا انجام بدیم

   در خصوص غنی سازی و این‌ها می‌فرمایید هم باید به شما گفت که بر اساس توافق ژنو کلا تعطیل شده است و دانشمندان هسته‌ای که در این خصوص فعال بوده اند از کار بی کار شده اند انطور که پدر شهید احمدی روشن گفت

  • مسعود
   27 نوامبر 2013

   احمد خان انگار هشت سال گذشته در ایران نبوده ای! هیچ رییس جمهوری مانند احمدی نژاد مورد انتقاد و فحاشی قرار نگرفت. تا جایی که او را یهودی و زنا زاده خطاب کردند و ق ق هم هیچ برخوردی نکرد!
   هیچ کدام از فحاشها هم به خاطر این اتهام به زندان نرفتند و نپوسیدند! مگر آنکه اتهام دیگری می داشتند.

 6. تفنگ سرپر
  27 نوامبر 2013

  براساس متن توافقنامه ژنو اعلام شده که ایران در گام اول- دوره 6 ماهه- اورانیوم را به سطح بالاتر از 5 درصد غنی سازی نمی رساند. این جمله و این بند به مفهوم این است که ایران حق غنی سازی در داخل خاک خود را دارد اما درباره درصد آن بحث شده و گفت شده است غنی سازی بالاتر از 5 درصد نباشد. پذیرفتن حق غنی سازی برای ایران به مفهوم زیر سوال رفتن پایه و اساس قطعنامه های شورای امنیت است.
  سلامت باشید

  • مسعود
   27 نوامبر 2013

   آخر کجای اینکه به این مهلت داده اند درصد غنی سازی خود را کاهش بدهد و پیشروی و توسعه آن را در همه زمینه ها متوقف کند ، به معنای پذیرش غنی سازی است؟
   مثال می زنم، وقتی می خواهند یک معتاد را ترک دهند به او داروهای جایگزین می دهند که دوز و غلظت کمتری از مواد مخدر را داشته باشد. آیا این که برنامه ترک اعتیاد برای یک معتاد تعریف کنیم به معنای به رسمیت شناختن اعتیاد است؟ ابدا.

   همانطور که جان کری و دیگران گفتند، این قدم اول است. ابتدا برگ برنده ایران را گرفتند و ما را خلع سلاح کردند. مطلقا هم با اصل غنی سازی در ایران کنار نیامدند.
   حالا ظریف چه می گوید؟ ادعا می کند چون به ان پی تی اشاره شده و ان پی تی به معنای پذیرش حق غنی سیازی است ، حق ما را به رسمیت شناخته اند!!!
   به ظریف می گویم:
   جواد جان! لطیفه می گویی؟ شیر تحریمها دست آنها است. وقتی آنها مطلقا
   تفسیر شما از ان پی تی را قبول ندارند ، حرفهای شما فقط مصرف داخلی پیدا
   می کند. چرا نمی خواهید آنها را وادار کنید که با صراحت به “حق داشتن
   چرخه سوخت هسته ای توسط ایران و در خاک ایران” وادار نمایید؟

  • دانشجوی فیزیک
   27 نوامبر 2013

   مسعود جان خیلی تند می روی برادر! ما غنی سازی را داریم در حد 5 درصد. این چیزی است که هست و هیچ کس هم نمی تواند از ما بگیردش. وقتی اذعان کرده اند که سانتریفیوژها بچرند به حق غنی سازی اذعان کرده اند مومن. البته آنها اصلا در جایگاهی نیستند که بخواهند به حق ما اذعان کنند یا نکنند ولی بد روزگار مجبورمان می کند که مذاکره کنیم. به اعتیاد هم ربطی ندارد این قضیه! اگر شیر تحریم ها دست آنهاست، شیر غنی سازی هم دست ماست. در واقع راکتور بوشهر برای تولید برق به اورانیم 3.5 درصد غنی شده احتیاج دارد نه بیشتر. 20% اهرم فشاری است در اختیار ایران. اورانیم 20% و بالاتر، ابزاری است که در راکتور آب سنگین به کار می رود و البته در بمب اتم!

  • منیژه
   28 نوامبر 2013

   شما جیزی در خصوص کاربردهای انرژی هسته ای در پزشکی شنید اقای یا خانم مثلا دانشجو!
   میدونی رادیو دارو چیه؟
   نقش پزشکی هسته‌ای در وضعیت بیماران سرطانی و این‌ها می دونی؟
   اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد و راکتور تهران کاربرد دارویی و درمانی داره

  • دانشجوی فیزیک
   28 نوامبر 2013

   راکتور تهران یک راکتور تحقیقاتی و فرسوده است که در سال 1967 ساخته شد و برای کار به اورانیم 93 درصد احتیاج داشت که در سال 1987 آرژانتین آن را اصلاح کرد و سوخت آن به 20 درصد کاهش یافت. خبرهایی مبنی بر تولید رادیو دارو در این راکتور به گوش رسید اما به نظر می رسد که بیشتر جنبه تبلیغات داشته باشد. قرار است راکتور اراک جایگزین آن شود. از نگرانی شما بسیار ممنونم و من هم امیدوارم ما به حقوق مسلم خودمان بدون کسب اجازه از کسی برسیم. البته برای تولید رادیو دارو الزامی به استفاده از اورانیم 20 درصد نیست و این بستگی به نوع راکتور تحقیقاتی دارد. در ضمن بنده دانشجو هستم و لزومی ندارد برای چیزی که نمی دانیم به دیگران توهین کنیم

  • مسعود
   28 نوامبر 2013

   آقای دانشجوی فیزیک! بگو ببینم چقدر زمان و هزینه و خون دل لازم است که یک دانشجوی فیزیک به یک دانشمند شش دانگ هسته ای تبدیل شود؟ و ما الان مفت و مسلم کاری که هیچ ملتی در دنیا نکرده را انجام می دهیم و لیست و مشخصاتشان را به دلخواه غربیها در اختیار آنها می گذاریم؟ قرار چند تا دانشمند دیگر قربانی این تفکرات بامزه شما بشوند؟
   آقای دانشجوی فیزیک! اگر سواد فیزیک دارای چطوری می گویی اورانیم 20 درصد و بالاتر به درد ساختن بمب می خورد؟ اتفاقا دانشجوی فیزیک باید بداند که کف غنی شدگی لازم برای انفجار هسته ای غنای 90 درصدی است.

   آقای دانشجوی فیزیک! اگر نمی دانی بدان که متخصصان نیروهای مسلح در حال طراحی زیردریایی هسته ای بود. رآکتور زیر دریایی هسته ای بسیار کوچک است اما به سوخت با غنی شدگی شصت درصد نیاز دارد. حالا آن پروژه ها دیگر برای همیشه متوقف می شود.

   آقای دانشجوی فیزیک! اگر شیر غنی سازی دست ما است اصلا چرا مذاکره کردیم؟ اگر شش ماه بعد مجددا غربیها گفتند حالا آن 5 درصد را هم رها کنید چطوری بر می گردید به غنی سازی 20 درصد و بالاتر؟ بله. شیر تحریمها دست آنها است. تصمیمات دولت ما تابعی از فشارهای آنها.

   آقای دانشجوی فیزیک! سانتریفیوژهای نسل اول برای کار صنعتی نبود. بیشتر جنبه تحقیقاتی داشت و همان بود که به آسانی به ویروس استاکس نت آلوده شد. سانتریفیوزهای نسلهای دوم و سوم بودند که طراحی بومی خاصی داشتند که نشود با ویروس از کارشان انداخت. خیانت به این بزرگی را نمی بینید؟

   آقای دانشجوی فیزیک، همیشه عقب نشینی ساده و پیشروی بسیار سخت است. منطق احمقانه زمین بدهیم و زمان بگیریم نتیجه ای جز شکسست کامل ندارد. در سال 84 که غنی سازی را از سر گرفتیم و پلمپ ها را شکستیم دستگاهها سر جایشان بود اما نیمی از دانشمندان هسته ای در طول آن دو سال ایران را ترک کرده بودند. آن زمان آقای روحانی با حضرات غربیها رایزنی کرده بود که دانشمندان ما برای رفع بیکاری بروند برای آنها کار بکنند! برای همین راه اندازی مجدد فعایتها بسیار کند صورت گرفت. تازه این بار زیر شدیدترین فشارهای امنیتی بودیم چرا که جاسوسان و خرابکاران و تروریستهای غربی همه مشخصات تاسیسات و خیلی از دانشمندان ما را داشتند. همین شهدای هسته ای جزو لیستی بودند که دولت خاتمی و آقای روحانی به غربیها دادند.

  • دانشجوی فیزیک
   28 نوامبر 2013

   اگر منظورتان از “تفکرات بامزه” تفکراتی همراه با مضامین فکاهی است، باید برایتان بگویم که اصولا واژه ی فکاهی واژه ای است که چندان دور از ذهنیت و بالتبع آن عینیت شما نیست! جناب مسعود مبارک! اما بگذارید چند نکته روشن شود. اولا اورانیم با تخلیص 20 درصد می تواند کاربرد نظامی داشته باشد این را از هر مرجعی که دوست داشتید تحقیق کنید فقط هزینه ساخت بمب اتم با 20 درصد بالا است. دوما همان زیر دریایی که می فرمایید نظامی است دیگر، تفریحی که نیست! سوما مذاکره چه ربطی به ارایه اسامی دانشمندان هسته ای به غرب دارد؟ اصلا بی کفایتی دستگاه های امنیتی در دستگاه دیپلماسی غرب موجب ترور دانشمندان گرانقدر این سرزمین شد. تندروی های امثال شما خون گرانمایگانی چون شهید شهریاری را بر زمین ریخت. چهارما این امری بدیهی است که در صورت عدم تعهد طرف دیگر، این طرف نیز به توافق ها پایبند نخواهد بود. پنجما اصلا شما می دانید که ویروس اسراییلی استاکس نت چه هست؟ چه کار می کند؟ و چه ربطی به چرخنده دارد؟ ششما حضرت محمد (ص) هم با کفار معاهده و مذاکره داشت. شما از حضرت محمد (ص) مسلمان ترید؟

  • مسعود
   28 نوامبر 2013

   آره آقای دانشجوی فیزیک! که بیسوادی که خودت را هم ثابت کردی! زنجیره شکافتهای هستهای اگر کند شود به انفجار و بمب منفجر نمی شود. برای همین هیچ مصرف نظامی و بمب سازی برای اورانیم 20 درصد وجود ندارد. حتی یک بمب هسته ای در دنیا با غنای زیر 90 درصد اورانیم
   ضمنا خیلی خوشحالم که نشان دادید راهتان راه معاویه و منطقتان عینا منطق معاویه است.

   معاویه ای که عمرو عاص را کشت و بعد گفت علی عمرو عاص را کشت که او را به جنگ ما آورد!
   تا الان ساخته نشده است!
   بله. اگر شهدای هسته ای اصلا در خانه هایشان می ماندند و یا اصلا اصلا دنیبال رشته فیزیک نمی رفتند شاید الان زنده بودند!!

   حکایت شما حکایت که فردی است اسککاسهای درشت را در کیسه نایلونی می ریزد و در خیابان جلوی چشم همه این و آن طرف می برد و بعد از نبود امنیت گله می کند!!!!

   آقای دانشجوی فیزیک که خیلی بعید است اصلا چیزی از فیزیک بدانی، نوکری شاخ و دم ندارد.
   ما برای مبارزه با آمریکا باید ابتدا شر شما خیانتکاران را از سر کشور کوتاه کنیم.

  • مسعود
   28 نوامبر 2013

   آره آقای دانشجوی فیزیک! که بیسوادی که خودت را هم ثابت کردی! زنجیره شکافتهای هستهای اگر کند شود به انفجار و بمب منفجر نمی شود. برای همین هیچ مصرف نظامی و بمب سازی برای اورانیم 20 درصد وجود ندارد. حتی یک بمب هسته ای در دنیا با غنای زیر 90 درصد اورانیم
   ضمنا خیلی خوشحالم که نشان دادید راهتان راه معاویه و منطقتان عینا منطق معاویه است.

   معاویه ای که عمرو عاص را کشت و بعد گفت علی عمرو عاص را کشت که او را به جنگ ما آورد!
   تا الان ساخته نشده است!
   بله. اگر شهدای هسته ای اصلا در خانه هایشان می ماندند و یا اصلا اصلا دنیبال رشته فیزیک نمی رفتند شاید الان زنده بودند!!

   حکایت شما حکایت که فردی است اسککاسهای درشت را در کیسه نایلونی می ریزد و در خیابان جلوی چشم همه این و آن طرف می برد و بعد از نبود امنیت گله می کند!!!!

   آقای دانشجوی فیزیک که خیلی بعید است اصلا چیزی از فیزیک بدانی، نوکری شاخ و دم ندارد.
   ما برای مبارزه با آمریکا باید ابتدا شر شما خیانتکاران را از سر کشور کوتاه کنیم.

   به پیغمبر خدا هم دروغ نبند. پیامبر خدا هرگز زیر بار فشار و تهدید با احدی معاهده امضا نکرد. این دستور خدا است که هرگز شما به دشمن تقاضای صلح ندهید :
   قوله تعالى فلا تهنوا وتدعوا إلى السلم وأنتم الأعلون والله معكم

   مگر اینکه دشمن خودش از شما تقاضای صلح کند.
   آن وقت بپذیرید. در اسلام هرگز جز این صلحی وجود ندارد.
   در صلح حدذیبه پیامبر ابتدا با یارانش بیعت رضوان بست که تا آخرین قطره خونشان با دشمن بجنگند. اما این مشرکان بودند که سهیل بن عمرو را فرستاند و تقاضای صلح کردند.

   البته می د انم که تحریف دین و ساختن چهره لیبرالی از اسلام هم جزو وظایف شما و دولت نوظهور است.

  • مسعود
   28 نوامبر 2013

   آره آقای دانشجوی فیزیک! که بیسوادی که خودت را هم ثابت کردی! زنجیره شکافتهای هستهای اگر کند شود به انفجار و بمب منفجر نمی شود. برای همین هیچ مصرف نظامی و بمب سازی برای اورانیم 20 درصد وجود ندارد. حتی یک بمب هسته ای در دنیا با غنای زیر 90 درصد اورانیم
   ضمنا خیلی خوشحالم که نشان دادید راهتان راه معاویه و منطقتان عینا منطق معاویه است.

   معاویه ای که عمار را کشت و بعد گفت علی عمار را کشت که او را به جنگ ما آورد!
   تا الان ساخته نشده است!
   بله. اگر شهدای هسته ای اصلا در خانه هایشان می ماندند و یا اصلا اصلا دنیبال رشته فیزیک نمی رفتند شاید الان زنده بودند!!

   حکایت شما حکایت که فردی است اسککاسهای درشت را در کیسه نایلونی می ریزد و در خیابان جلوی چشم همه این و آن طرف می برد و بعد از نبود امنیت گله می کند!!!!

   آقای دانشجوی فیزیک که خیلی بعید است اصلا چیزی از فیزیک بدانی، نوکری شاخ و دم ندارد.
   ما برای مبارزه با آمریکا باید ابتدا شر شما خیانتکاران را از سر کشور کوتاه کنیم.

   به پیغمبر خدا هم دروغ نبند. پیامبر خدا هرگز زیر بار فشار و تهدید با احدی معاهده امضا نکرد. این دستور خدا است که هرگز شما به دشمن تقاضای صلح ندهید :
   قوله تعالى فلا تهنوا وتدعوا إلى السلم وأنتم الأعلون والله معكم

   مگر اینکه دشمن خودش از شما تقاضای صلح کند.
   آن وقت بپذیرید. در اسلام هرگز جز این صلحی وجود ندارد.
   در صلح حدذیبه پیامبر ابتدا با یارانش بیعت رضوان بست که تا آخرین قطره خونشان با دشمن بجنگند. اما این مشرکان بودند که سهیل بن عمرو را فرستاند و تقاضای صلح کردند.

   البته می د انم که تحریف دین و ساختن چهره لیبرالی از اسلام هم جزو وظایف شما و دولت نوظهور است.

 7. تفنگ سرپر
  28 نوامبر 2013

  به نظر من حق ایران غنی سازی تا 99.9% است. این حق کشوری است که همواره صلح طلب بوده و هست. اما چطور می توانیم به این حق برسیم. احمدی نژاد یا روحانی هر دو سربازهای همین نظام هستند. اگر امروز چیزی داریم از صبر و استقامت همه مان است و اگر نداریم هم لابد از جنجال طلبی و بی قاعده بازی کردن همه مان. دوستان بیایید دشمن هم نباشیم. انتقاد کنیم ولی به افتضاح نکشانیم. با همه هستم نه با طیف و گروهی خاص.
  و عاقبت برای خداترسان است.

 8. دانشجوی فیزیک
  29 نوامبر 2013

  امثال شما مسعود خان که هیچ سعد و نیک بختی در وجودتان نیست جز لجن در چنته ندارید. نه منطق می دانید و نه حرف حساب می فهمید. مصداق بارز “فی قلوبهم مرضا و زادهم الله مرضا”
  برای آگاهی از کاربرد خلوص مختلف و کاربردهای اورانیوم، حداقل می توانی بروی ویکی انگلیسی را بخوانی. البته بعید می دانم سواد انگلیسی داشته باشی. حتی عربی هم نمی فهمی احتمالاً. این هم آدرسش:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Enriched_uranium
  اما مسعودک! برو ببین الان در دنیا چه کسانی از توافقنامه اخیر احساس یاس و ترس کرده اند. رژیم صهیونیستی و شما! که منفعتتان در دلارها و طلاهای باد کرده تان است و یا در واردات و صادرات جنس های بنجل از چین. امثال تو را خوب می شناسم که با مفت خوری بزرگ شده اید و نه سواد دارید و نه ادب. در ضمن امام علی (ع) را خوارج کشتند! که کوری در دین (که از کفر بدتر است) نهایتا به راهی جز قتل عدالت نمی انجامد.
  تا آن زمان که پرده برافتد چها کنند.

  • اصفهاني
   3 دسامبر 2013

   عزيزم
   چرا موضوع را به توهين و دعوا مبدل كردي؟
   اصلا بيان اينكه “تو و امثال تو با مفت خوري بزرگ شده ايد و نه سواد داريد و نه ادب” در شأن من و شماست؟
   برخي از دوستان فكر ميكنند كه اگر تا شش ماه آينده به اين نتيجه رسيديم كه متعهد ماندن يا ادامه دادن توافق ژنو به نفعمان نيست، ميتوانيم خيلي راحت آن را تمديد نكنيم.
   اما اين عين ساده لوحي است.
   مومن دوبار از يك سوراخ گزيده نميشود. ما قبلا در سال 82 يكبار كل صنعت هسته اي مان را تعليق كرديم(با كم و زيادش). بعد ، وقتي به اين نتيجه رسيديم كه به نفعمان نيست و غربي ها به ما رو دست زده اند و تجربه اي شد، تصميمي گرفتيم دوباره شروع كنيم، چه هزينه اي برايمان داشت؟
   اصلا از همان زمان بود كه موضوع به شوراي امنيت سازمان ملل رفت و …..
   حالا هم دقيقا همان شرائط است.
   يك توافق اشتباه كرده ايم. وقتي تصميم به تجديد نظر بكنيم دنيا جنجال ميكند كه “چه شده است؟ چرا ميخواهيد بمب بسازيد؟”
   آقاي دانشجو شما جواب بفرمائيد.
   آيا اين برگشت پذير و بدون هزينه است؟

 9. ایناس
  3 دسامبر 2013

  با نظر اقا مسعود موافقم!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: