دوشنبه 25 نوامبر 13 | 15:32

اگر مطهری هم زنده بود برخی مداحان به او اعتراض می‌کردند

خیلی اوقات می‌بینم که مداحان چیزهایی می‌خوانند که بیشتر در فضای خنده و فیگور و به منظور نمایش صدایشان است. مثلاً همین امسال در مجلسی مداحی رباعی خواند که وزن سه مصرعش ایراد داشت. بعد از مراسم که از او پرسیدم، چرا اشتباه می‌خواند گفت، ایرادی ندارد. مگر باید همه اشعار وزنشان درست باشد؟ انگار یادمان رفته که باید برای همه چیز امام حسین (ع) سنگ تمام بگذاریم.


علیرضا قزوه در مراسم رونمایی از مجموعه شعر «انگشتری سوم خاتم» با انتقاد از مداحی‌های رایج در کشور طی سال‌های اخیر گفت: برخی مداحی‌های امروز دکان شده و مداحانشان اگر حتی شهید مطهری هم زنده بود و به آنها اعتراض می‌کرد، به آن توجهی نمی‌کردند و به همین خاطر است که باور دارم باید امروز حقیقت عاشورا را فریاد زد.
 انگشتری سوم خاتمانگشتری سوم خاتم
 آیین رونمایی از مجموعه شعر «انگشتری سوم خاتم» سروده علیرضا قزوه، صبح امروز دوشنبه چهارم آبان در حاشیه آیین تجلیل از فعالان عرصه کتاب شهرداری منطقه 3 تهران برگزار شد.

در این مراسم علیرضا قزوه در سخنانی با اشاره به اینکه این کتاب نخستین بار به عنوان نذر فرهنگی در هند منتشر شده است، گفت: من بسیار امید دارم که نذر فرهنگی در کشور ما باب شود که متاسفانه تاکنون این گونه نبوده است. ما در ایام مختلف به ویژه در ماه محرم غذاهای نذری زیادی می‌پزیم که همه شان رنگ و بو و عطر خاص خودشان را دارند، اما انگار در بحث کتاب و سخنرانی و خطبه‌خوانی و مداحی هرچه نمک کارمان کم و زیاد شود برایمان فرقی ندارد.

قزوه ادامه داد: خیلی اوقات می‌بینم که مداحان چیزهایی می‌خوانند که بیشتر در فضای خنده و فیگور و به منظور نمایش صدایشان است. مثلاً همین امسال در مجلسی مداحی رباعی خواند که وزن سه مصرعش ایراد داشت. بعد از مراسم که از او پرسیدم، چرا اشتباه می‌خواند گفت، ایرادی ندارد. مگر باید همه اشعار وزنشان درست باشد؟ انگار یادمان رفته که باید برای همه چیز امام حسین (ع) سنگ تمام بگذاریم.

وی در ادامه با اشاره به مصرعی از یکی از غزل‌های خود با این مطلع «حقیقت محمدی نه خیمه است و نه قمه» گفت: بعد از اینکه این غزل را خواندم اعتراضات زیادی به آن شد، اما من امروز می‌گویم برخی از این اعتراضات و برخی از مداحی‌های امروز دکان است که عده‌ای باز کرده‌اند. مطمئنم اگر امروز شهید مطهری هم زنده بود آنها به حرف‌هایش اعتراض می‌کردند. به همین خاطر است که می‌گویند میدان عاشورا توجه می‌خواهد و باید حقیقتش را فریاد بزنیم.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری افزود: زمانی که در تاجیکستان بودم، می‌دیدم که هرگاه خانواده‌ای صاحب یک فرزند دوقلو می‌شود، بلااستثناء پسرانشان را حسن و حسین و دخترانشان را فاطمه و زهرا نام می‌گذاشتند و به این اندیشیدم که اینها که اکثراً اهل تسنن و حنفی هستند، اینگونه عمل می‌کنند و ما شیعیان غافلیم. در هند هم که رهبر آزادی‌اش گاندی است، از او نقل شده که آزادی را مدیون امام حسین (ع) می‌داند. من در مرشدآباد هند که شهری است در نزدیکی مرز بنگلادش با چشمان خودم دیدم که 20 هزار نفر شیعه و سنی و هندو در عزاداری عاشورا شرکت می‌کنند و این یعنی امام حسین (ع) تنها متعلق به ما نیست.

وی در پایان گفت: امروز در سوریه جنایت‌هایی را شاهدیم که تنها به کمک فرهنگ عاشورایی می‌توان با آن مقابله کرد. باور دارم که تنها امام حسین (ع) و عاشوراست که می‌تواند کمک کند تا جلوی ظلمی مانند بریده شدن سر 5 هزار شیعه گرفته شود.

سرشار: هر کتابی ارزش یک بار خواندن ندارد

همچنین در این مراسم، محمدرضا سرشار، نویسنده و منتقد پیشکسوت با اشاره به جمعیت زیاد حاضر در سالن در سخنانی گفت: برایم جالب است با وجود همه تبلیغاتی که در مورد کتاب نخوانی مردم می‌شود، این همه آدم امروز اینجا جمع شده‌اند. همه ما می‌دانیم که کتاب چه فایده‌ای دارد منتهی هر سال هفته‌ای را هم به منظور تذکر در این مورد اختصاص می‌دهیم که البته تذکر غیر از دانستن است و به مرور زمان غبار فراموشی رویش می‌نشیند.

وی در ادامه با اشاره به نظرات امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در مورد کتاب خواندن گفت: امروز به نظر من بیشتر از پرخوانی، کیفیت خواندن کتاب مهم است. اینکه ما کتابی را چگونه بخوانیم، برایمان اهمیت دارد، خیلی از ماها سرسری مطالعه می‌کنیم؛ در حالی که مطالعه مثبت حاصل جمع کیفیت مطالعه، نحوه مطالعه و مقدار مطالعه است.

سرشار ادامه داد: به نظر من امروز این جمله که هر کتاب ارزش یک بار خواندن را دارد مصداق پیدا نمی‌کند و به دلیل کثرت آثار برای مطالعه حتما باید برای کتاب خواندن دست به انتخاب بزنیم و بهترین کار در این راه استفاده از اهالی فن است و نقد نیز در این میان وسیله ای است که می‌تواند این انتخاب را تسهیل کند و کمک کند تا از وقتمان برای مطالعه استفاده بیشتری ببریم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش بهترین شیوه مطالعه را مطالعه کاربردی نامید و گفت: ادبیات هم امروز نوع کاربردی دارد و بسیاری از کتابداران خبره می‌توانند با آشنایی با روحیات افراد در زمان بروز بحران کتاب‌های مناسبی را به آنها برای غلبه بر بحران و درمانشان ارائه کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: