سه‌شنبه 26 نوامبر 13 | 11:24

شروط جدید کرزای برای آمریکا

مشاور امنیت ملی آمریکا به رئیس‌جمهوری افغانستان گفت،‌ تاخیر در امضای توافقنامه امنیتی کابل-واشنگتن خطر خروج کامل نیروهای آمریکایی پس از سال 2014 میلادی از این کشور را به دنبال دارد.


آمریکا اعلام کرد: حامد کرزای، رئیس‌جمهوری افغانستان شرایط ویژه‌ای را برای امضای این توافقنامه امنیتی دو جانبه که به نیروهای آمریکایی اجازه حضور در این کشور پس از سال 2014 را می‌دهد، مطرح کرده است.

کرزای پس از آنکه لویه جرگه به وی تاکید کردند تا به سرعت این توافقنامه امنیتی را امضا کند، از انجام این کار سر باز زد. وی سپس با سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا در رابطه با این مساله نشستی برگزار کرد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: سوزان رایس در این نشست به کرزای گفت بدون امضای فوری این توافقنامه امنیتی، آمریکا چاره‌ای بجز اتخاذ “گزینه صفر” یعنی خروج کامل نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان پس از سال 2014 ندارد.

رایس تاکید کرد: به تاخیر انداختن امضای این توافقنامه تا انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قابل قبول نیست.

بر اساس این بیانیه واشنگتن در رابطه با امضای این توافقنامه به دنبال تصمیم لویه جرگه ابراز آمادگی کرد اما در پاسخ کرزای شرایط جدیدی را برای امضای این توافقنامه مطرح و تاکید کرد که برای امضای فوری این توافقنامه دو جانبه آمادگی ندارد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان پس از نشست سوزان رایس و حامد کرزای در کابل گفت: رهبر افغانستان بر خواسته‌های خود از جمله توقف عملیات‌های نیروهای خارجی در مناطق مسکونی، آغاز حقیقی و صادقانه روند صلح با شبه نظامیان طالبان و برگزاری انتخاباتی شفاف تاکید کرد.

وی افزود: آمریکا باید به حملات نظامی خود به خانه‌های افغان‌ها پایان دهد و به تعهداتش در مورد برگزاری مذاکرات صلح با شبه نظامیان طالبان پیش از امضای این توافقنامه امنیتی دو جانبه جامه عمل بپوشاند.

ایمل فیضی، سخنگوی کرزای گفت: رئیس‌جمهوری افغانستان شرایطی را از جمله توقف کامل حملات نظامی و تفتیش خانه‌های افغان‌ها مطرح کرده است.

وی افزود: بسیار مهم است که دیگر هیچ غیرنظامی افغانی توسط نیروهای آمریکایی کشته نشود.

کرزای همچنین از واشنگتن خواست تا زندانیان افغان بازداشت در زندان گوانتاناموی کوبا را به سرعت به افغانستان تحویل دهد.

فیضی افزود: کرزای همچنین از مقامات آمریکایی خواست تا تضمین کنند واشنگتن از پشتیبانی هر یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال آتی افغانستان اجتناب خواهد کرد.

سرهنگ استیو وارن، سخنگوی پنتاگون به خبرنگاران گفت: ما معتقدیم که به تاخیر انداختن امضای این توافقنامه امنیتی دو جانبه تا ماه ژانویه غیرقابل دفاع و غیرقابل اجراست. ما می‌خواهیم که این مساله به نتیجه برسد. دولت آمریکا و مردم افغان نیز همین را می‌خواهند. کرزای باید این توافق امنیتی را امضا کند.

حامیان می‌گویند، امضای این توافقنامه امنیتی حیاتی است چرا که دولت افغانستان طی 12 سال جنگ علیه طالبان بسیار ضعیف و حساس شده است.

پاتریک ونترل، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: نشست رایس و کرزای به درخواست رئیس‌جمهوری افغانستان صورت گرفته است.

کرزای از رایس خواست تا خواسته‌هایش را به باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا منتقل کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: