سه‌شنبه 26 نوامبر 13 | 11:29

روایت انحرافی از انقلاب این‌بار در دبی

دوره دهم جشنواره فیلم دبی در حالی هفته آتی آغاز به کار می‌کند که در این جشنواره نیز سیاست ارائه روایت انحرافی از انقلاب اسلامی دنبال می‌شود تا الگویی از نگرانی از آینده را در میان انقلابیون منطقه و جریان بیداری اسلامی ایجاد کنند.


دهمین دوره جشنواره بین‌المللی دبی در حالی روز شش دسامبر(15 آذر) با حضور 147 فیلم کوتاه، مستند و داستانی آغاز به کار می‌کند که به گفته «عبدالحمید جمعه» رئیس این جشنواره 57 کشور با 43 زبان در این جشنواره حضور دارند.

بنابر این گزارش این جشنواره دارای سه بخش «مهر امارات» مسابقه فیلم‌های اماراتی، «مهر عربی» مسابقه فیلم‌های عربی و «مهر آسیایی آفریقایی» مسابقه فیلم‌های این دو منطقه است.

در این بین از ایران فیلم «ماهی و گربه» ساخته شهرام مکری با تم خشونت و ترس در بخش «مهر آسیایی آفریقایی» شرکت کرده است.

داستان این فیلم که در این جشنواره با رده‌بندی (15+) به نمایش می‌آید، آمده است: ماجرای گروهی از دانشجویان و جوانان را تعریف می‌کند که در جریان سفر به شمال کشور و حضور در یک اردو درگیر اتفاقات عجیبی می‌شوند.

بنابر این گزارش، در این جشنواره که 575 هزار دلار جایزه می‌دهد، فیلمی دیگر با موضوع ایران در بخش «مهر آسیایی آفریقایی» حضور دارد که نام آن «کفش قرمز من» است.

این فیلم را که «سارا رستگار» کارگردان فرانسوی ایرانی‌الاصل ساخته است، روایت دو دانشجوی مارکسیست در دوران انقلاب اسلامی را به تصویر می‌کشد که با تحولات متعددی روبرو می‌شوند و در این فیلم زندگی روزمره آنان را در کنار آنچه کارگردان «فجایع سیاسی» خوانده دیده می‌شود.

در این جشنواره بخشی به عنوان سینمای جهان نیز وجود دارد که در این بخش برای چندمین بار فیلم «گذشته» ساخته «اصغر فرهادی» که نمایندگی ایران در اسکار را یدک می‌کشد به نمایندگی از ایتالیا و فرانسه در جشنواره دبی حاضر شده است.

بنابر این گزارش در کنار فیلم‌های ایران فیلم‌های مطرح جهانی از جمله فیلم «عمر» ساخته «هانی ابواسعد» به عنوان فیلم افتتاحیه حضور دارند.

به نظر می‌رسد جشنواره بین‌المللی فیلم دبی نیز همچون جشنواره هموطن خود، جشنواره ابوظبی، سیاست خاصی را دنبال می‌کند که اخیرا در کشورهای عربی نسبت به انقلاب اسلامی به راه افتاده است.

در این سیاست که در سایه خلا حضور سینمای انقلاب اسلامی دنبال می‌شود به‌ویژه با حمایت از فیلم «انقلاب دزدیده شده من» و اینک فیلمی چون «کفش قرمز من» سعی شده تا با روایتی انحرافی از انقلاب اسلامی، الگویی از نگرانی را در میان انقلابیون منطقه و جریان بیداری اسلامی الهام گرفته از انقلاب اسلامی و مقاومت اسلامی ایجاد کنند و ادعا شود آنچه در سال 1357 رخ داد انقلابی اسلامی نبوده بلکه اسلامگرایان آن را ربوده‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: