سه‌شنبه 26 نوامبر 13 | 12:25

زایمان طبیعی بیمه می‌شود

مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت با اشاره به تسهیلات و تمهیداتی تشویقی با هدف افزایش نرخ رشد جمعیت در مجلس از بیمه زایمان طبیعی و ارتقاء برنامه‌های کاهش مرگ و میر مادر و نوزاد خبر داد.


محمد اسماعیل مطلق در حاشیه نشست هم اندیشی کارشناسان وزارت بهداشت و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در مهدی‌ شهر اظهار داشت: این خدمات شامل بیمه شدن فرزندان خانواده های غیرکارمند، کمک به خانواده های غیر کارمند، افزایش مرخصی زایمان به 9 ماه در بخش های دولتی و خصوصی و افزایش مرخصی شیر دهی به 9 ماه است.

مطلق با بیان اینکه مجلس بر روی قوانین حمایت کامل از زنان و خانواده کار می‌کند، افزود: در این زمینه توجه به سلامت باروری و فرزندآوری مورد تاکید است. یکی از مفاد این در برنامه این است تا عمل بازگشت وازکتومی و توبکتومی برای افرادی که قبلاً این اعمال را انجام دهد به صورت رایگان اجرایی شود. این اقدام در استان‌های گیلان و اصفهان هم اکنون به صورت آزمایشی در حال اجراست و در آینده در کل کشور اجرایی می‌شود.

مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، کاهش مرگ و میر نوزادان و مادران را از دیگر برنامه‌ها برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر مرگ و میر نوزادان 15 در هزار تولد است که باید به 9 در هزار کاهش یابد. مرگ و میر مادران نیز هم اکنون سالانه 360 نفر است که باید به پایین ترین حد خود برسد. قبل از انقلاب به ازای هر 100 هزار نفر تولد 240 مادر فوت می‌شد که این رقم به 22.4 رسیده است که رقم بالایی است.

وی کاهش عمل سزارین برای زایمان را از دیگر برنامه‌ها بیان کرد و گفت: هم اکنون 60 درصد زایمان‌ها به صورت سزارین است که در نظر است با افزایش بیمه زایمان طبیعی و حمایت از زایمان‌های بدون درد و فیزیولوژی میزان زایمان به صورت سزارین را کاهش دهیم.

کاهش نرخ جمعیت در ایران به پایین ترین حد خود در50 سال اخیر

براساس این گزارش، علیرضا زاهدیان رئیس پژوهشکد آمار ایران نیز با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت در ایران در سال 90 به 1.3 درصد رسیده است، افزود: این نرخ پایین نرخ رشد جمعیت در 50 سال اخیر است.

وی افزود: نرخ رشد جمعیت ایران از 1.6 درصد در سال 85 به 1.3 درصد در سال 90 رسیده است و پیش بینی‌ها حکایت از آن دارد با تداوم این روند در سال 1420 ایران به نرخ رشد صفر و منفی می‌رسد.

وی با بیان اینکه هم اکنون سالانه یک میلیون و 400 هزار نفر تولد در کشور به وقوع می‌پیوندد، افزود: در مقابل 400 هزار نفر در ایران فوت می‌شوند و به رغم اینکه سالانه یک میلیون نفر به جمعیت افزوده می‌شود اما این امر در سال 1420 یک تهدید برای کشور محسوب می‌شود.

زاهدیان تاکید کرد: باید از هم اکنون برنامه ریزی کنیم تا در این 30 سال به مرحله خطر نرسیم و تجربیات کشورهای مختلف نشان می‌دهد در نرخ شدید کاهش رشد جمعیت برنامه‌ای قابل جبران نیست. در این مدت باید با برنامه‌های فرهنگی بلندمدت روند کاهش جمعیت در ایران را به تاخیر بیاندازیم.

رئیس پژوهشکده آمار ایران مسایل فرهنگی، اقتصادی و نیز تحصیلات را از عوامل موثر در کاهش جمعیت در ایران دانست و گفت: اولویت امروز جوانان برای ادامه تحصیلات ازدواج و فرآیند زندگی را به تاخیر انداخته است. میانگین سن ازدواج در ایران برای مردان به 26.7 و خانم‌ها به 23.4 افزایش یافته است.

گفتنی است این نشست در قالب افزایش موالید و تحقق منویات رهبری معظم انقلاب در خصوص رشد جمعیت با حضور کارشناسان حوزه سلامت وزارت بهداشت و مسئولان دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان برگزار شد.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: