سه‌شنبه 26 نوامبر 13 | 13:05

سریال سعید ابوطالب درباره ترور رهبران حزب‌الله

سعید ابوطالب که سال آینده سریال جاسوسی-پلیسی «بیروت شمال شرق» را درباره ترور رهبران حزب‌الله توسط رژیم صهیونیستی جلوی دوربین می‌برد، از همکاری با هنرمندان لبنانی در این اثر خبر داد.


سعید ابوطالب تهیه‌کننده و کارگردان سینما و تلویزیون با اشاره به اینکه تا پایان سال جاری نگارش فیلمنامه «بیروت شمال شرق» به پایان می‌رسد به خبرنگار مهر گفت: ۲ سال پیش طرح سریالی جاسوسی –پلیسی با موضوع حزب الله لبنان و با نام «بیروت شمال شرق» را به علی دارابی معاون سیما ارائه کردیم که با موافقت او برای ساخت این سریال تلویزیونی مواجه شدیم. در‌‌ همان سال طی دو سفر به لبنان با دوستان حزب الله جلساتی را برای چگونگی ساخت این سریال برگزار کردیم تا چارچوب اولیه داستانی فیلم مشخص شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در ایران تجربه ساخت سریال‌های جاسوسی- پلیسی با استانداردهای بین المللی را نداشته‌ایم، بی‌شک باید برای نگارش فیلمنامه مناسب و ساخت درست این سریال تمام تلاش خود را انجام دهیم. فیلمنامه این سریال، داستانی یک خطی ندارد و پر از لایه‌های مختلف داستانی است. هرکدام از شخصیت‌های داستان ماجراهای موازی و پیچیده‌ای را در سریال ایجاد می‌کنند که هماهنگ کردن آن‌ها با هم بسیار سخت و زمان‌بر خواهد بود.

عضو اسبق کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: حضور شخصیت‌های پیچیده با رفتارهایی که همگی رمز و نشانه‌ای است که مانند زنجیر به هم متصل شده از ویژگی‌های این سریال است که سبب شده برای نگارش فیلمنامه زمان زیادی را صرف کنیم. به عنوان مثال یک جاسوس زن در این سریال حضور دارد که هرچند در بخشی از سکانس‌ها و یا قسمت‌های سریال او را نمی‌بینیم، اما آثار کار‌ها و فعالیت‌های او در کل داستان دیده می‌شود. همچین پیچیدگی‌های فیلمنامه سبب شده تا فیلمنامه بار‌ها و بار‌ها بازنویسی شود.

وی توضیح داد: سریال‌های جاسوسی – پلیسی برای موفقیت و ایجاد باور در مخاطب نیازمند دقت، منطق و برنامه ریزی مناسب است و باید به تمام این مسائل در ساخت این سریال توجه شود.

ابوطالب گفت: هرچند تا امروز سریال‌های جاسوسی-پلیسی موفقی در ایران ساخته نشده اما معمولا کارگردانان ما فیلم‌های خوبی در لبنان ساخته و تجربه کافی در ساخت فیلم در این کشور را دارند که می‌توان از آن استفاده کرد. اگر مشکلات مالی این پروژه برطرف شود، نگارش فیلمنامه تا آخر سال جاری به پایان می‌رسد و اوایل سال آینده ساخت آن را در لبنان آغار می‌کنیم.

وی بیان کرد: فیلمنامه «بیروت شمال شرق» براساس وقایع واقعی از ترورهای ناموفق رژیم اشغالگر قدس نسبت به رهبران حزب الله است. پرونده‌هایی که مستندات آن موجود است و ما قرار است در این سریال داستان‌های واقعی را به تصویر کشیم، داستان‌هایی که نشان می‌دهد رژیم صهیونیست چگونه دست به ترور رهبران حزب الله زده و تا امروز چه برنامه‌هایی را برای رسیدن اهداف خود دنبال می‌کند.

تهیه‌کننده مجموعه «رالی ایرانی» بیان کرد: لبنان یک منطقه کوچک است که توسط بزرگ‌ترین سرویس‌های جاسوسی کشورهای مختلف از جمله امریکا، فرانسه، روسیه، آلمان، قطر و… احاطه شده است به همین دلیل لبنان بهترین فضا برای ساخت سریال‌هایی از این دست است و به راحتی می‌توان از تمام فعالیت‌های غیر انسانی سرویس‌های مختلف جاسوسی کشورهای دیگر پرده برداری کرد. چرا که بسیاری از حرف‌ها را در سیاست نمی‌توان زد اما از طریق زبان هنر به راحتی می‌توان بسیاری از حرف‌ها را زد و پیام‌ها را انتقال داد.

وی توضیح داد: حزب الله طی ۳۰ سال گذشته نه تنها در عرصه می‌دانی بلکه در عرصه اطلاعاتی در حال جنگ بوده و موفقیت‌های بسیاری را کسب کرده است، در واقع می‌توان گفت هرجا که سازمان حزب الله در ماموریت‌های خود موفق عمل نکرده است، به دلیل نفوذ یکی از گروه‌های جاسوسی کشورهای مختلف در ماموریت آن‌ها بوده است.

وی ادامه داد: تا امروز اکثر فیلم‌هایی که در خصوص لبنان ساخته شده، فیلم‌های ملودرام بوده و می‌توان گفت که اولین سریال جاسوسی-پلیسی با موضوع لبنان را خواهیم ساخت و با توجه به اینکه سریال‌هایی مانند «۲۴» و «فرار از زندان» در میان مخاطبان بسیار جذاب و قابل توجه بوده است، ساخت چنین سریال‌هایی از سوی ایران می‌تواند مخاطبان را به سمت تلویزیون بکشاند.

ابوطالب در پاسخ به اینکه با توجه به اینکه معمولا سریال‌های معمایی که در ایران ساخته می‌شود مخاطب را از نظر داستان و محتوا راضی نگه نمی‌دارد، این سریال تا چه اندازه از نظر داستان موفق خواهد بود؟ گفت: یک تیم نویسنده ماهر در حال نگارش فیلمنامه این سریال هستند که نام آن‌ها درست بعد از انتخاب کارگردان مورد نظر و تیم فیلمسازی اعلام خواهد شد.

کارگردان مستند «رقص فقر» درباره بازیگرانی که قرار است در این سریال حضور داشته باشند، توضیح داد: با توجه به نوع داستان این سریال، شخصیت‌های بسیاری در «بیروت شمال شرق» حضور خواهند داشت که این افراد در تمام داستان حضور دارند. با توجه به اینکه تقریبا همه داستان این سریال در لبنان اتفاق می‌افتد، تلاش خواهیم کرد که در کنار بازیگران ایرانی از بازیگران لبنانی نیز استفاده کنیم. البته از عوامل پشت صحنه نیز علاوه بر حضور عوامل ایرانی، از عوامل لبنانی نیز استفاده خواهد شد به عنوان مثال در بخش بدل‌کاری اگر قرار است از بدل‌کاران ایرانی استفاده کنیم، مجبور هستیم هزینه بیشتری را برای انتقال وسایل مورد نیاز بدل‌کاران صرف کنیم به همین دلیل ترجیح می‌دهیم تا از بدل‌کاران لبنانی استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه قرار بود «بیروت شمال شرق» در سال جاری جلوی دوربین برود، بیان کرد: متاسفانه شرایط برای ساخت این سریال در سال جاری فراهم نشد، این درحالی است که دکتر دارابی خود علاقه بسیاری به موضوع این سریال دارد. این سریال می‌تواند جزو سخت‌ترین سریال‌های ممکن باشد، به همین دلیل ساخت آن زمان بر است و با توجه به برنامه ریزی انجام شده تصویربرداری آن بیش از ۴ ماه طول خواهد کشید.

ابوطالب در پاسخ به اینکه نقش ایران در قصه این سریال چگونه است؟ گفت: حضور طرف ایرانی در این سریال بسیار کمرنگ است و اکثر شخصیت‌های داستان خارجی هستند. ایران در این سریال همانند لبنان نقش‌ سازنده و مثبت دارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: