سه‌شنبه 26 نوامبر 13 | 14:41
وحید جلیلی مطرح کرد:

«مرگ بر آمریکا» شعار کلی جشنواره عمار است/ حضور 30 فیلم از غزه

وحید جلیلی دبیر شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم عمار تاکید کرد: «مرگ بر آمریکا» شعار کلی جشنواره است ولی امسال به طور ویژه فیلم‌هایی که در حوزه استکبارستیزی هستند برای این جشنواره انتخاب می‌شوند.


IMG13054580نادر طالب‌زاده دبیر چهارمین دوره از جشنواره مردمی فیلم «عمار» در نشست خبری این جشنواره که امروز سه شنبه ۵ آذر با حضور وحید جلیلی دبیر شورای سیاست‌گذاری و حامد بامروت‌نژاد دبیر اجرایی این جشنواره در محل دبیرخانه جشنواره عمار برگزار شد، گفت: از تفاوت‌های عمده جشنواره مردمی فیلم «عمار» این است که این جشنواره می‌خواهد نوعی فرهنگ‌سازی کند و در واقع جشنواره فیلم عمار گفتمان انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: هدف جشنواره فیلم عمار جذب استعدادهایی است که در حوزه این گفتمان فعالیت می‌کنند و در عین حال دعوت از باقی هنرمندان و مراکزی که در این زمینه فعال هستند و افق انقلاب اسلامی را هدف گرفته‌اند. امسال آثار خوبی در حوزه‌های مختلف فیلم‌های داستانی، مستند، انیمیشن و… به دست رسیده که از کیفیت بالایی برخوردار بودند. آثاری که اگر فرضاً در محتوا و ریتم حرفه‌ای نباشند اما از لحاظ ساخت با دوره‌های قبلی جشنواره تفاوت دارد و این پختگی در ساخت بسیار مشهود بوده است.

در ادامه وحید جلیلی دبیر شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم عمار بیان کرد: آنچه که در ادبیات سینمای ایران بیشتر مورد توجه بوده یا معطوف به موضوع است و یا فرم فیلم‌ها، اما به نظر می‌رسد که ما در سینمای ایران یک ضلع مهم را در کانون بحث‌ها و مطالعات خود فراموش کردیم و آن ضلع‌‌ همان سازماندهی است. اساسا لفظ سینما بر مکان اکران دلالت دارد ولی سینما فرا‌تر از فیلم و موضوع و فرم است.

سازماندهی گسترده‌ای که در جشنواره عمار دیده می‌شود در سایر جشنواره‌ها نیست

وی با بیان اینکه ادبیات سینمای ایران علی رغم غنی بودن فاقد این ضلع است، بیان کرد: هدف جشنواره عمار متوجه کردن همگان به ضلع سوم و ساختار سینمایی ایران است. این سازماندهی گسترده‌ای که در جشنواره عمار دیده می‌شود در سایر جشنواره‌ها اتفاق نمی‌افتد. در جشنواره عمار تلاش می‌شود که فیلم‌ها به تمام کشور از شهر و روستا و در محیط‌های مختلف برده شود و با بازخوردهای مختلف مردم مواجه شود.

مسئول شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم عمار با بیان اینکه در حال حاضر متوسط مخاطبی که یک فیلم در سینما دارد حدود ۲۰۰ هزار نفر است، گفت: کسی فکر نمی‌کند که چگونه می‌توان مخاطب را در سینما گسترش داد. هم اکنون عده بسیار کمی از جمعیت ۷۰ میلیونی ما به سالن‌های سینما می‌آیند. باید بتوان حصار نرم افزاری و سخت افزاری را که سینمای ما به آن دچار شده است کنار زد و به سینما به عنوان یک رسانه ملی کمک کرد. جشنواره عمار از این جهت پیشتاز است و به سازمان سینمایی ایران پیشنهادات جدیدی ارایه می‌کند.

وی ادامه داد: نکته دوم در جشنواره عمار در نظر گرفتن ماهیت استراتژیک سینما است. با اتفاقاتی که در چند ساله اخیر در دنیا رخ داده و کانون آن هم ایران بوده است می‌توان ادعا کرد کسانی که از هنر برای هنر و یا سینما برای سینما سخن می‌گفتند با پرسش‌های جدی مواجه شده‌اند. آخرین نمونه اهدای جایزه به یک فیلم در جشنواره اسکار بود که مدعی است حرفه‌ای‌ترین استانداردهای سینمایی را دارد اما به فیلم متوسطی مثل «آرگو» در جشنواره اسکار لقب بهترین فیلم داده می‌شود.

اگر هنر برای هنر باشد پس اسکار هم برای آرگو است

جلیلی با بیان اینکه حرفه‌ای‌ترین آدم‌ها در جشنواره اسکار دور هم جمع شدند و سیاسی‌ترین اهداف را دنبال کردند، اضافه کرد: وقتی آن‌ها به این اقدامات خود افتخار می‌کنند خیلی مضحک است که در ایران عده‌ای بگویند نباید سینما به آرمان‌های انقلاب و سینمای دینی توجه کند. اگر سینما برای سینما و هنر برای هنر باشد پس اسکار هم برای «آرگو» است.

رئیس جبهه مطالعات فرهنگی انقلاب با اشاره به اینکه جشنواره عمار تلاش می‌کند سینمای ایران را به استانداردهای بین المللی نزدیک کند، گفت: البته شاید ما راه زیادی داشته باشیم تا به جشنواره‌هایی مثل اسکار که از جهتی سیاسی و ایدئولوژیک عمل می‌کنند نزدیک شویم اما به لحاظ حرفه‌ای و استانداردهای بین المللی سینمای ایران می‌تواند رشد کند و نباید مرعوب نگاه‌هایی شود که می‌خواهد این دیدگاه آرمانی یعنی نگاه ضداستکباری را به عقب براند. سینمای جهان کاملاً سیاسی عمل می‌کند ما هم در سینمای ایران به لحاظ استانداردهای جذابیت و فرم که شرط لازم است باید شرط کافی یعنی سینمای ملی را هم فراهم کنیم.

حامد بامروت‌نژاد دبیر اجرایی چهارمین دوره جشنواره فیلم عمار در ادامه با اشاره به بخش‌های مختلف این جشنواره گفت: چهارمین دوره جشنواره فیلم عمار سه بخش مسابقه فیلم، فیلم ما و اقلام تبلیغی دارد که در مجموع هزار و ۳۱۵ اثر ثبت نام شده است.

وی ادامه داد: در بخش فیلم ۱۱۲۰ اثر ثبت نام کردند که از این میزان ۹۴۱ اثر تصویری، ۱۶۶ اثر فیلمنامه و ۱۳ اثر هم نقد و مقالات سینمایی است. بخش دیگر جشنواره امسال عمار اقلام تبلیغی بود یعنی آثاری که در سه دوره جشنواره شرکت کردند می‌توانستند تیزر، پوس‌تر و عکس فیلم‌های خود را به جشنواره ارایه کنند و تا کنون ۵۰ پوس‌تر فیلم، ۴۰ تیزر و ۱۰ عکس فیلم به دست ما رسیده است که ۶۴ اثر از این تعداد متعلق به دوره چهارم جشنواره عمار بوده است.

IMG13054715

بخش بین الملل برای کسانی است که در جهان برای بیان حقیقت تحت فشارند

طالب‌زاده در ادامه درباره رویکرد جشنواره عمار و اضافه شدن بخش بین الملل به این جشنواره عنوان کرد: ما این بخش را اضافه کردیم تا کسانی که در جهان امروز از حقیقت دفاع می‌کند و در اجتماع خودشان به آن‌ها فشار وارد می‌شود بتوانند در جشنواره ما حرف خود را بزنند. اهالی رسانه و اساتید دانشگاه که غالباً حقیقت را بیان کرده‌اند و به این خاطر از محل کار خود اخراج شده‌اند باید جایی را داشته باشند که حقیقت را در آنجا ابراز کنند و جشنواره عمار می‌خواهد برای این افراد که شاید خیلی از آن‌ها مسلمان هم نباشند این امکان را فراهم کند چون ایران به عنوان محوریت ایستادگی در مقابل امپریالیسم و امپراتوری‌ها مطرح است و باید در این حوزه از هنرمندان دعوت کنند که آثار خود را ارایه کنند.

وی ادامه داد: شبکه‌های زیادی در آن طرف ایران هستند که می‌خواهند حقیقت را مخدوش کنند. غالب این شبکه‌ها هم به زبان فارسی ایجاد می‌شوند. زمانی که تحریم‌های اقتصادی اعمال شد تا حد زیادی توسط جریان‌سازی روانی این شبکه‌ها توانست موفق شود یعنی این شبکه‌های خارجی بودند که توانستند ایران را به عنوان یک تهدید اتمی جلوه دهد و نظر مردم و نماینده‌های خود را در مجلس تغییر دادند تا تحریم‌ها اعمال شود. حالا رسانه‌های مقابل این شبکه‌ها و این سیاست گذاری‌ها در انتظار رسانه‌ای هستند که فیلم‌ها و مواضع آن‌ها را پخش کند.

دبیر جشنواره عمار با اشاره به آثار زیادی که در حوزه بین الملل به این جشنواره رسیده است، گفت: تاکنون ۳۰ اثر از غزه رسیده است. نمونه‌ای از این کار‌ها پرونده‌های k. s بود که در آن به بیان همین حقایق پرداخته بود و فیلمساز نشان داد که چگونه آمریکا محموله‌های عظیمی از سلاح‌های شیمیایی را از بنادر مختلف به عراق وارد می‌کند و در جنگ ۸ ساله علیه ما به صدام یاری می‌رساند. این فیلم‌های افشاگرانه و خبری باید در جشنواره عمار استفاده و برجسته شود.

«مرگ بر آمریکا» شعار کلی جشنواره عمار است

در ادامه این نشست جلیلی در خصوص بودجه این جشنواره عنوان کرد: ما سال اول ۵۰ میلیون و سال دوم ۷۰ میلیون از وزارت ارشاد دریافت کردیم بنابراین باید گفت که جشنواره عمار با هزینه‌های بسیار محدودی برگزار می‌شود و بیشتر از ظرفیت‌های مردمی استفاده کنیم. در دوره سوم نیز در حالی که به جشنواره‌ای مثل پروین اعتصامی ۲۵۰ میلیون کمک هزینه داده شد این جشنواره فقط ۷۰ میلیون دریافت کرد. امسال با وزارت ارشاد مکاتباتی داشته‌ایم و هنوز معلوم نیست که برای چهارمین دوره از این جشنواره قرار است چه مبلغی اختصاص پیدا کند. با این حال‌‌ همان طور که گفتم اتکای بیشتر ما بر ظرفیت‌های مردمی است حتی در یکی از دوره‌ها بخشی از جوایز را هم یکی از داوران همین جشنواره تقبل کرد. جوایز عمار هم نسبت به باقی جشنواره‌ها پایین‌تر است به طور مثال جایزه ما برای نفر بر‌تر یک سکه خواهد بود.

وی درباره بخش‌های ویژه‌ای که امسال به جشنواره اضافه شده مانند بخش «اقتصاد مقاومتی» و «مرگ بر آمریکا» عنوان کرد: این قاعده جشنواره‌ها است که بر اساس موضوعات روز بخش‌هایی را اضافه می‌کنند. البته «مرگ بر آمریکا» شعار کلی جشنواره است و امسال به طور ویژه فیلم‌هایی که در حوزه استکبارستیزی بود برای این جشنواره انتخاب شد.

وی همچنین درباره نشستی که عوامل این جشنواره بعد از پایان سومین دوره جشنواره عمار با رهبر معظم انقلاب داشته‌اند، گفت: رهبر معظم انقلاب به خاطر شخصیت فرهنگی و جایگاهی که دارند به تحولات فرهنگی کشور به طور ویژه‌ای توجه می‌کنند. جشنواره عمار هم در این میان مستثنی نبوده است. بعد از سه دوره برگزاری با تقاضای فیلمسازان و عوامل این جشنواره برای جلسه‌ای با رهبر معظم انقلاب موافقت شد. نکاتی در آن جلسه مطرح شد که سعی کردیم این رهنمون‌ها را در فیلم‌ها و جشنواره اعمال کنیم.

طالب‌زاده نیز درباره آن نشست عنوان کرد: یکی از موارد بیان شده توسط رهبر معظم انقلاب در آن نشست، معماری ۴۰ ساله اخیر ایران بود و ایشان فرمودند روی این معماری اصلاً کار نشده است و لازم است که الگوی صحیحی از معماری ایرانی نشان داده شود. همچنین نکته دیگری که مطرح کردند این بود که چرا چشم انداز ۲۰ ساله آینده رسانه در ایران وجود ندارد.

در پایان این نشست جلیلی با اشاره به افزایش فیلم‌های انیمیشن در چهارمین دوره جشنواره فیلم عمار نسبت به دوره‌های قبلی بیان کرد: امسال در بخش انیمیشن جهش خوبی داشتیم و حدود ۱۱۵ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد. در بخش داستانی هم ۲۰۹ اثر ثبت نام کردند امیدواریم که جشنواره عمار با سرعتی که پیش می‌رود در سال‌های آینده حرف‌های جدی‌ای داشته باشد.

چهارمین دوره از جشنوراه مردمی فیلم عمار در تاریخ ۱۳ تا ۲۱ دی ماه در سینما فلسطین برگزار می‌شود و مهلت ارسال آثار به این جشنواره تا ۱۵ آذر ماه تمدید شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: