سه‌شنبه 26 نوامبر 13 | 15:56
نادر طالب زاده:

تعطیلی افق‌نو دستور وزارت‌خارجه بود

نادر طالب‌زاده با اشاره به نحوه تعطیلی جشنواره افق‌نو گفت: وزارت خارجه اعلام می‌کند که جشنواره افق‌نو تعطیل بشود وزیر ارشاد عملی می‌کند.


نادر طالب‌زاده در حاشیه نخستین نشست خبری چهارمین دوره جشنواره مردمی عمار، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره تعطیلی جشنواره افق‌نو و کناره‌گیری از شکایت از فیلم‌های ایران‌هراسانه هالیوود، گفت: ما سه هفته پیش با آقای ایوبی جلسه داشتیم به نظرم نکاتی است که باید برای آقای وزیر و دیگر دوستان روشن شود.

وی افزود: در مورد حرکاتی که در دولت قبل صورت گرفت که انعکاس داشته و در آن حق و حقوق ایران مطرح است نیز باید توضیح بدهیم و مسئله را باز کنیم چراکه در انتقال دولت برخی حرکت‌های احتیاطی صورت گرفت و در نهایت باید این کار با انسجام و تداوم همراه باشد.

طالب‌زاده با اشاره به فیلم «جان هیگی» با عنوان «جروزالم کانتداون» که به حمله هسته‌ای ایران به آمریکا می‌پردازد، تصریح کرد: باید این افراد را به دادگاه کشید و چون مردم ایران و اکثر دولتمردان هیچ اطلاعی از این موارد ندارند وظیفه ما در رسانه این است که درباره این تحریف و ماساژ روانی که منجر به تحریم می‌شود اطلاع بدهیم و آن را به دادگاه کشید و این سنت به دادگاه کشیدن فشارآورندگان بی‌منطق و شرور را باید شروع کنیم چه اینکه حتی وکلایی در آمریکا از چند سال پیش اعلام آمادگی کردند که کمک کنند اما اینها هم صدایشان شنیده نشده است.

وی افزود: البته این به یک وزارتخانه مربوط نمی‌شود، به قوه قضاییه و وزارت خارجه نیز مربوط می‌شود و ایران و حاکمیت باید پای کار بیاید و ما باید این توجه را بدهیم.

دبیر جشنواره افق‌نو درباره برخی سخنان ایوبی درباره نحوه توقف این جشنواره، گفت: من اخیرا توضیحاتی در مورد تعطیل شدن افق نو به دوستان سازمان سینمایی داده‌‌ام که وزارت خارجه اعلام می‌کند که جشنواره افق‌نو تعطیل بشود وزیر ارشاد عملی می‌کند و وقتی عملی شد چون سه ماه نزدیک به 100 نفر پرسنل در افق‌نو کار کرده بودند باید جبران می‌شد لذا آقای شمقدری از من خواستند درخواست بکنم که چون متوقف شده افرادی که زحمت کشیده‌‌اند جبران زحمات‌شان صورت بگیرد و ترتیب زمانی این بوده که اول متوقف شد و بعد برای جبران زحمات نامه‌نگاری شد.

وی افزود: البته براساس صحبت‌هایی که شده هیچ کدام از این رفتار عمدی نبوده و در کنار آن شکایت از آرگو تنها شکایت از یک فیلم نیست بلکه شکایت از هالیوود و فیلم‌هایی است که ایران‌هراسی کرده‌اند و همین که ایران این مسئله را مطرح می‌کند ایران برنده است.

طالب‌زاده ادامه داد: این مسئله پرونده‌اش باید باز شود و دوستان کار را ادامه دهند و الان در مذاکره هستیم که این اتفاق بیفتد و من احساس نمی‌کنم که ما در مقابل هم هستیم هر دو یک گروه هستیم و بیشتر به دنبال رفع سوتفاهم هستیم.

طالب‌زاده در بخش دیگر از سخنانش در مورد همایش افول امپراتوری، گفت: ما مقالات داریم البته فیلم نداریم و در اتاق‌های کنفرانس مطالعات خارجی نشست‌های مختلفی به مدت سه روز خواهد بود و خیلی از اساتید معروف دانشگاهی خواهند آمد.

وی با بیان اینکه همان روح افق مو در این همایش خواهد بود، افزود: بحث ما این است که ایالت متحده نقشه دارد می‌کشد و برای ما طراحی می‌کنند باید ببینم که امروز که دیگر بحث تغییر رژیم را نمی‌گویند چرا و در چه وضعیتی هستند که این را نمی‌گویند و این را از زبان کسانی که درباره سقوط آمریکا کتاب نوشته‌اند خواهیم شنید و از ایرانی‌ها کسی نخواهد بود.

طالب‌زاده ادامه داد: این افراد نه تنها در تهران بلکه در دانشگاه‌های دیگر کشور سخنرانی خواهند کرد و دو سه روز در تهران خواهند بود و 7 روز تلاش می‌کنیم که این اساتید هم ایران را ببینند و در مقابل ایرانی‌ها هم این اساتید را بشناسند.

وی با بیان اینکه برخی از این مقالات برگزیده و ترجمه می‌شود، تصریح کرد: کتاب‌های این افراد که خیلی مهم است و در این چند ساله نوشته شده و برخی کتاب‌های آنان درباره ایران ترجمه می‌شود و مهم است که مردم آنها را بشناسند و آنها ایران را بشناسند.

طالب‌زاده با بیان اینکه بانی این همایش دانشگاه تهران است و سردبیری آن را به صورت اشتراکی با مسئولان آنجا خواهیم داشت، گفت: بحث افول امپراتوری ادامه‌دار خواهد بود اما اینکه این کنفرانس در تهران ادامه‌دار شود جای تأمل دارد و در صورت موفقیت احتمالاً این کنفرانس ادامه خواهد داشت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: