سه‌شنبه 26 نوامبر 13 | 16:13

جمله‌ای که ادواردو آنیلی به قدیری‌ابیانه گفت

کارشناس عالی وزارت امور خارجه گفت: من درخواست ملاقات ادواردو آنیلی را رد کردم، اما بعد از لحظاتی دربان گفت که جوان ایتالیایی گفته «خدا هر در بسته‌ای را می‌گشاید» و من به استقبال ایشان رفتم.


همایش یادبود «ادواردو آنیلی» شب گذشته با سخنرانی حجت الاسلام پاز، امام جمعه مسلمانان آرژانتین و محمد حسن قدیری ابیانه در تالار فجر دانشگاه شیراز برگزار شد.

در این همایش مستندی از زندگی نامه شهید میلیاردر ایتالیایی پخش شد.

در این مستند آمده بود: ادواردوآنیلی تنها پسر و وارث سناتور و میلیاردر ایتالیایی جیانی آنیلی بود و او تحصیلات مقدماتی را در ایتالیا و سپس در کالج آتلانتیک در ویلز در کشور بریتانیا گذراند، پس از آن در رشته ادیان و فلسفه شرق از دانشگاه پرینستون آمریکا با درجه دکترا فارغ‌التحصیل شد.

در ادامه این مستند آمده است: پدرش سناتور جیانی آنیلی ثروتمند ایتالیایی و مالک کارخانجات اتومبیل سازی فیات، فراری، لامبورگینی، لانچیا، آلفارمو، ایویکو، به همراه چندین کارخانه تولید قطعات صنعتی، چند بانک خصوصی، شرکت های طراحی مد و لباس، روزنامه‌های پرتیراژ لاستامپا و کوریره دلاسرا، باشگاه اتومبیل‌رانی فراری و باشگاه فوتبال یوونتوس بود و مادرش یک پرنسس یهودی بود.

در این مستند ادواردو شرح مسلمان شدنش را چنین عنوان کرد: در نیویورک که بودم یک روز در کتابخانه قدم می‌زدم و کتاب‌ها را نگاه می‌کردم چشمم افتاد به قرآن و کنجکاو شدم که ببینم در قرآن چه چیزی آمده ‌است، آن را برداشتم و شروع کردم به ورق زدن و آیاتش را به انگلیسی خواندم.

وی ادامه می دهد: احساس کردم که این کلمات، کلمات نورانی است و نمی‌تواند گفته بشر باشد و خیلی تحت تأثیر قرار گرفتم، آن را امانت گرفتم و بیشتر مطالعه کردم و احساس کردم که آن را می‌ فهمم و قبول دارم.

او در ادامه به یک مرکز اسلامی در نیویورک مراجعه می‌کند و درخواستش مبنی بر اینکه می‌خواهد مسلمان شود را مطرح می‌کند و آنها هم نام «هشام عزیز» را برای وی انتخاب می‌کنند.

قدیری در مورد نخستین ملاقاتش با ادواردو گفت: بعد از یک میزگرد مطبوعاتی که برگزار کردیم به عنوان رایزن مطبوعاتی سفارت ایران، یک روز یک‌شنبه در حالی که من در اقامتگاه سفارت بودم، دربان سفارت گفت که یک جوان ایتالیایی آمده و می‌خواهد شما را ببیند.

وی ادامه داد: من درخواست ایشان را رد کردم ولی بعد از لحظاتی دربان گفت جوان ایتالیایی گفته است «خدا هر در بسته ای را می گشاید» و من به استقبال ایشان رفتم.

قدیری در مورد معرفی ادواردو انیلی افزود: ایشان خود را ادواردو آنیلی معرفی کرد و من بدون اینکه منتظر جواب مثبتی از ایشان باشم از وی سوال کردم با خانواده آنیلی بزرگ چه نسبتی دارد، او گفت پسرش هستم.

در پایان این مستند آمده بود:سرانجام جسد ادواردو در زیر پل «ژنرال فرانکو رومانو» پیدا شد و ظاهر قضیه نشان می‌داد که وی از روی پل به پایین پرت شده‌است و قاضی بدون کالبد شکافی علت مرگ او را خودکشی اعلام کرد؛ اما شواهد زیادی وجود داشت که او شهید شده است.

الپاز، امام جمعه شیعیان آرژانتین در ادامه این همایش با اشاره به مسلمان شدن خود گفت: وی 23 سال پیش پس از آن که سال ها در جستجوی مسیحیت واقعی بوده و همه ادیان را مطالعه کرده بود با اسلام آشنا می شود و سپس به قم می آید و پس از تحصیلات حوزوی به آرژانتین برمی گردد و در حال حاضر به تبلیغ اسلام و تشیع می پردازم.

وی ادامه داد: فکر نکنید ادواردو ها الگوی شما هستند بلکه الگوی ما جبهه ها و انقلاب ایران بود و تنها دینی که همیشه زنده است اسلام می باشد و فقط اسلام می توانند در برابر غرب بایستند.

الپاز در پایان خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی شما حتی به آرژانتین در آن سر دنیا هم رسید و باید قدر انقلاب را بدانید، همه مسلمانان جهان امیدشان به ایران است و مسئولیت شما سنگین است.

  1. مریم
    27 نوامبر 2013

    همه مسلمانان جهان امیدشان به ایران است و مسئولیت شما سنگین است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: