سه‌شنبه 26 نوامبر 13 | 16:30

پرداخت وام مسکن نامحدود تا ۳۰۰ میلیون تومان

مشاور وزیر راه در امور معماری و شهرسازی از طرح تسهیلات مسکن نامحدود در مسکن حمایتی تا سقف ۳۰۰میلیون تومان خبر داد و گفت: زمین رایگان ۹۹ساله در مسکن اجتماعی منتفی است و دوره پرداخت ۲برابر تسهیلات در صندوق پس‌انداز از ۶ ماه کمتر می‌شود.


سیدرضا هاشمی با اشاره به انتقاداتی که به مسکن مهر در خصوص تأمین مالی و ساختار شهرسازی و معماری واحدهای آن مطرح است، گفت: در حال حاضر کمتر از یک میلیون واحد مسکن مهر تقریباً آماده تحویل است و 1.2 میلیون واحد باقی مانده است. بخش زیادی از واحدهای آماده تحویل هم زیرساخت‌های لازم از جمله خدمات روبنایی مانند مدرسه، مسجد، کلانتری و… را ندارند.

وی با ردّ اینکه مشاوره‌هایش به آخوندی نقش زیادی در لغو شدن طرح مسکن مهر داشته است، گفت: اما خوب، تا حدودی با یکدیگر هم‌نظر بودیم.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که دولت قبل اراده کرد کاری را که حداقل باید در 20 تا 25 سال در قالب‌های مختلف انجام می‌شد فوراً انجام دهد، تصریح کرد:‌ بزرگ‌ترین مشکل مسکن مهر بی‌مقیاس بودن آن است و مشکلات موجود پروژه‌های این طرح نیز ناشی از همین بی‌مقیاسی است که تبعات دیگری را به‌دنبال خواهد داشت.

هاشمی با اشاره به این‌که یکی دیگر از مشکلات این پروژه این است که واحدهای آن فقط روی محصول نهایی (آپارتمانی) برآورد شده است، اظهار کرد: درهرحال مسکن مهر متوقف نشده است یعنی پروژه‌های این طرح تا آخرین تعهد انجام می‌شود، اما ادامه پروژه‌های مسکن در قالب مسکن مهر امکان‌پذیر نیست.

وی با تأکید بر این‌که مسکن مهر با عدد و رقم بالا هم نتوانست اجاره‌بها را کاهش دهد، خاطرنشان کرد: دولت مانند آدمی که یک‌دفعه بذل و بخشش‌اش گل می‌کند و می‌گوید هرچه دارم امشب خیرات بدهم، در مسکن مهر عمل کرده است.

مسکن اجتماعی اجاره‌ای و برای دو تا سه دهک است

مشاور وزیر راه در امور معماری و شهرسازی در ادامه از جزئیات 3 طرح مسکنی دولت گفت و با اشاره به برنامه مسکن اجتماعی دولت، افزود: این مسکن برای کسانی است که تقریباً قادر به مشارکت در تأمین سرمایه مسکن نیستند، مانند افراد تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد یا نظیر آنها. ازاین‌جهت هم باید بیشتر به‌صورت اجاره‌ای ارزان باشد چون اصولاً قادر به مالکیت این واحدها نیستند و نمی‌توان این خانه را هم بخشید.

زمین 99ساله رایگان دیگر نمی‌دهیم حتی در طرح مسکن اجتماعی

به‌گفته وی، در مسکن اجتماعی که به دو یا سه‌دهم اختصاص دارد، ارائه زمین رایگان 99ساله منتفی است، و با توجه به اینکه دولت باید تا مدت زیادی همین مسکن مهرها را ادامه دهد، اجرای طرح مسکن اجتماعی در آینده نزدیک بعید است.

اجرای مسکن اجتماعی در آینده نزدیک بعید است

وی تصریح کرد: طرحهای مسکنی جدید دولت یازدهم برای این است که دولت دست خالی نباشد، وگرنه تا مدتها باید مسکن مهر را ادامه دهیم.

هاشمی از مسکن حمایتی به‌عنوان دیگر برنامه دولت نام برد و دراین‌باره گفت:‌ این احتمال وجود دارد که وزارت راه بتواند سطوحی از مسکن حمایتی را از همین الآن شروع کند و از طریق صندوق پس‌انداز مسکن وام‌های آسان‌تری را مثل سابق برای طبقات متوسط پرداخت کند.

وام مسکن نامحدود تا سقف 300 میلیون تومان

مشاور وزیر راه در امور معماری و شهرسازی با اعلام اینکه هنوز جزئیات طرح مسکن حمایتی، نرخ سود بانکی، و میزان تسهیلات بانکی در این طرح مشخص نشده است، از طرح پرداخت تسهیلات نامحدود خبر داد و البته تأکید کرد که این نامحدود به‌معنی معروف آن نیست بلکه منظور این است که به‌شرط آورده و پس‌انداز مثلاً تا 300 میلیون هم می‌شود وام داد.

دوره پرداخت 2برابر تسهیلات در صندوق پس‌انداز از 6 ماه کمتر می‌شود

هاشمی در خصوص میزان تسهیلات پرداختی در صندوق‌های پس‌انداز مسکن نیز گفت:‌ دقیقاً رقم را نمی‌دانم اما شبیه همان شرایطی است که قبلاً وجود داشت، هر شش ماه یک برابر اضافه می‌شد. فرض کنیم 3 میلیون سپرده‌گذاری می‌شود و پس از 6 ماه 3 میلیون دیگر تسهیلات پرداخت می‌شد. اما اگر 5 دوره 6ماهه سپرده در بانک می‌ماند 15 میلیون تومان به سپرده‌گذار تسهیلات پرداخت می‌شد. حالا می‌خواهند 6 ماه را مقداری کمتر کنند و این همین جوری تکرار شود.

مستندسازی مسکن مهر در دولت یازدهم تا عید 93

وی با تأکید بر این‌که در حال حاضر پروژه‌ای تحت عنوان مستندسازی مسکن مهر در حال انجام است که در قالب آن گزارش جامع عملکرد مسکن مهر تدوین می‌شود، گفت:‌ این گزارش با دید کشف نقاط ضعف نیست، بلکه گزارش عملکرد در جهات مختلف است مانند اینکه پروژه‌های طرح مسکن مهر چگونه مکان‌یابی و طراحی شده و این‌که توزیع جغرافیایی چگونه بوده است.

وی با بیان این‌که اولین مرحله این برنامه بر اساس جمع‌آوری اطلاعات و مستندات موجود تا عید آماده می‌شود در پاسخ به این پرسش که در مسکن اجتماعی زمین همچنان رایگان است، افزود: زمین به‌قیمت تمام‌شده دولتی خواهد بود. زمین رایگان که واقعیت ندارد و این زمین برای دولت که رایگان تمام نمی‌شود، دولت نمی‌تواند در جایی هزینه کند و به حساب نیاید. بالاخره فرض کنیم که دولت آماده‌سازی کند پول دولت حساب و کتابش یک جای معلوم است.

مسکن ویژه ادامه می‌یابد، از مالیات مکرر مالیات می‌گیریم نه خانه‌های خالی

مشاور وزیر راه در امور معماری و شهرسازی همچنین در پاسخ به این پرسش که مسکن اجتماعی و حمایتی قرار است کجا ساخته شود، اظهار کرد: قرار است مثل مسکن مهر نباشد. به‌اصطلاح بررسی کنند تا تقاضا را پیدا کنند، ببینید توزیع جغرافیایی تقاضا در کجاست. یعنی در تهران احتیاج داریم به مسکن یا در رودهن یا کرج و به همان اندازه خانه بسازیم. این تمرین‌ها انجام شده است به خاطر دارم زمانی که وزارتخانه بودم سال‌های 74 و 75 مدل‌های توزیع جغرافیایی تمرین شد.

هاشمی همچنین از ادامه دیگر طرحهای دولت قبلی در بخش مسکن مثل مسکن ویژه و یا بازسازی بافت‌های فرسوده در این دولت خبر داد و گفت: طرح اخذ مالیات از معاملات مکرر مسکن نیز در دولت مطرح است، البته مالیات از خانه‌های خالی سخت است و خیلی مطرح نیست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: