چهارشنبه 27 نوامبر 13 | 10:54
زاکانی:

چرخش همزمان چرخ اقتصاد و چرخ هسته‌ای مواجه غیر تخصصی است

نماینده مردم تهران گفت: برخی بزرگان و عزیزان می‌گویند هم چرخ هسته‌ای باید بچرخد و هم چرخ اقتصاد، این مواجه غیرتخصصی است و ممکن است به ظاهر خوب باشد اما آینده این کشور در گرو موضوع هسته‌ای است.


13920813001017_PhotoAعلیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس، پس از گزارش وزیر امورخارجه ضمن تشکر و قدردانی از زحمات تیم مذاکره کننده و ظریف اظهار داشت: در این بیانیه ما یکی از نقاط حساس تاریخی‌مان را طی می‌کنیم و نقاط مثبت و منفی نیز در این بیانیه وجود دارد و آنچه که برای ما مهم است، دستیابی به حقوق کامل خودمان و دستیابی به استقلال و حفظ عزت ملتمان است.

وی افزود: نمی‌شود که آمریکایی‌ها بیانیه کاخ سفید بدهند و دوگانگی عمل گذشته خودشان را در قول کذب امروز خودشان تکرار کنند، ما باید محروم شویم از دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای و غده سرطانی منطقه بتواند از بمب هسته‌ای استفاده کند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها باید این دوگانگی را جواب دهند و امروز باید بگویند که این بیانیه مشترک را قبول دارند یا حرف‌ها و گزافه‌گویی‌هایی که کاخ سفید و سران ایادی غرب مطرح می‌کنند؟

نماینده مردم تهران در ادامه افزود: حق بهره‌مندی از انرژی هسته‌ای برای همه کشورهایی که ان پی تی را پذیرفته‌اند، وجود دارد و نمی‌شود که ما در چارچوب ان پی تی مسئولیت بپذیریم، اما از حقوق و مواهب آن بهره‌مند نشویم، امکان ندارد که در چارچوب نظام جهانی، اگر نظام عادلانه‌ای باشد یک دوگانگی برخورد را پذیرفت، مگر می‌شود در این چارچوب مسئولیت‌های سنگینی را پذیرفت که ما می‌پذیریم اما حقوق مسلم آن را نادیده بگیریم، الا در قانون جنگل آمریکایی و فشارهایی که نظام سلطه برای تضییع حقوق ملت‌ها در جهان حاکم کرده است.

زاکانی تصریح کرد: اساس انقلاب ما نفی این نظام سلطه است، ما امروز بر اساس همین قطب‌بندی مفتخریم که نظام اسلامی از حقوق برابر و در موازنه در این مذاکره دو طرفه برخوردار است، با این عنوان که قدرت‌های هسته‌ای جهان از سر استیصال در مقابل ما نشست نه از موضع قدرت، موضع قدرت آنها محرومیت ماست، موضع قدرت آنها نبود و نیستی ماست، اما امروز آمریکا به دلیل تزلزل داخلی اش و افول منطقه‌ای و جهانی خودش که همین شکست سوریه نمونه عینی آن است و همچنین ناکارآمد بودن تحریم‌ها در مقابل ما نشسته و کرنش می‌کند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس ادامه داد: آمریکا دیگر امروز حرف زیاده‌خواهی ندارد و این باید مشخص باشد که ما در این مسیر تا آخر بر اساس توانمندی‌های خودمان باید روی پایمان بایستیم.

نماینده مردم تهران گفت: برخی بزرگان و عزیزان می‌گویند هم چرخ هسته‌ای باید بچرخد و هم چرخ اقتصاد، این مواجه غیرتخصصی است و ممکن است به ظاهر خوب باشد اما آینده این کشور در گرو موضوع هسته‌ای است.

زاکانی اضافه کرد: ما امروز به تیم مذاکره‌کننده خودمان اعتماد داریم، اما نسبت به دشمن بدبین هستیم و هنوز دشمنی که امضای پای بیانیه‌اش خشک نشده، اگر امضایی کرده که نکرده در مقام عمل آن را نفی می‌کند، چه امیدی به آینده است.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان در پایان یادآور شد: انرژی هسته‌ای حقی نیست که آنها به ما بدهند، ما خودمان آن را کسب کرده‌ایم و در سقف خواسته‌های خودمان مطالبه می‌کنیم، ما به سمت بمب هسته‌ای به عنوان خط قرمزی که اسلام برای ما گذاشته و مقام معظم رهبری تأکید کرده‌اند، نخواهیم رفت، اما آنچه که مطالبه می‌کنیم، بهره‌مندی هسته‌ای از تمام مواهب انرژی هسته‌ای است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: