چهارشنبه 27 نوامبر 13 | 11:47

شیوه جدید آمریکا برای خروج امن از افغانستان

به گفته منابع پاکستانی با نزدیک شدن به سال 2014 و آغاز ترک نیروهای آمریکا از افغانستان، واشنگتن جهت خروج امن و آبرومندانه از این کشور، ترور رهبران مخالفان آمریکا در پاکستان را در دستور کار سیا قرار داده است.


در روزهای اخیر و پس از کشته شدن «حکیم‌الله محسود» و «نصیرالدین حقانی» از رهبران مخالف آمریکا در پاکستان موج گسترده مردمی سراسر این کشور را فراگرفته است.جدای از این مسأله که این افراد از رهبران شبه‌نظامی پاکستان بودند، انگیزه، علت و چگونگی حذف فیزیکی آن‌ها موضوعی است که این روزها در کانون توجهات قرار گرفته است.

روزنامه «امت»، چاپ پاکستان با انتشار گزارشی سعی کرده است تا از این موضوع پرده بردارد.

متن کامل این گزارش را در زیر مطالعه می‌کنید:

پس از کشته‌شدن نصیرالدین حقانی در اسلام‌آباد و حمله به یک مدرسه دینی در منطقه «هنگو» خطر ترور رهبران مخالف آمریکا در پاکستان افزایش پیدا کرده است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که سازمان‌های امنیتی به «عمران‌خان» و اعضای «کنفرانس دفاعی پاکستان» هشدار داده‌اند که امکانات حفاظتی خود را افزایش دهند این در حالی است که تدابیر امنیتی دولت برای تأمین امنیت رهبران مخالف آمریکا افزایش پیدا کرده است.

در حمله پهپادهای آمریکایی به منطقه هنگو رهبران مهم شبکه حقانی هدف قرار گرفتند، این موضوع باعث شوکه شدن دولت مرکزی پاکستان شده است.

این اولین بار است که دولت ایالتی «خیبر‌پختونخواه» با تشکیل پرونده علیه پهپادهای آمریکا خواهان اقدام قانونی علیه اینگونه حملات شده است.

مدرسه دینی که در منطقه هنگو هدف حمله پهپادهای آمریکایی قرار گرفت از 2 روز قبل برای برگزاری مراسم قرآن‌خوانی(فاتحه‌خوانی) و دعا جهت آمرزش نصیرالدین حقانی در نظر گرفته شده بود و شخصیت‌هایی چون «سراج‌الدین حقانی» در این مراسم شرکت می‌کردند.

سراج‌الدین حقانی قرار بود چند روزی در هنگو بماند اما چون سعی داشت مأموریت خود را مخفی نگاه دارد، زودتر از موعد مقرر محل مورد نظر را ترک کرد. با اینکه هدف سازمان سیا کشتن سراج‌الدین حقانی بود اما وی قبل از حمله پهپادهای آمریکایی به آن طرف مرز یعنی افغانستان انتقال یافت اما «احمدجان» معاون وی در حمله پهپادهای آمریکایی کشته شد.

احمد جان برای بررسی اوضاع و مشاوره با رهبران قبایلی به منطقه هنگو سفر کرده بود. «غازی مرجان» فرمانده دیگر شبکه حقانی نیز که در حمله پهپادهای آمریکایی کشته شد از اهمیت زیادی برای این گروه برخوردار بود و در موقعیت‌های مختلف نمایندگی این گروه را به عهده داشته است.

انتظار می‌رفت بعد از کشته شدن نصیرالدین حقانی مسئولیت کارهای وی به غازی مرجان سپرده شود و وی یک عامل ارتباطی مهم در پاکستان باشد. به هر حال حمله پهپادهای آمریکایی لطمه جبران‌ناپذیری به شبکه حقانی وارد کرده است.

یکی از اعضای شبکه حقانی در مصاحبه با روزنامه امت، سازمان سیا را عامل اصلی ترور نصیرالدین حقانی معرفی کرد.

رهبران مخالف در اولویت لیست ترور آمریکا در پاکستان

به گفته این عضو شبکه حقانی اطلاعات مورد نظر برای ترور نصیرالدین حقانی را سازمان امنیت افغانستان که با سازمان اطلاعات آمریکا همکاری می‌کند فراهم کرد، البته کسی که نصیرالدین حقانی را هدف قرار داد نه پاکستانی بود نه افغانی بلکه این امر توسط یکی از اعضای سرویس اطلاعاتی آمریکا وابسته به جوخه ترور‌های هدفمند سازمان سیا انجام شده است.

مدرسه دینی که در منطقه هنگو هدف قرار گرفت زیاد معروف نیست و رهبران شبکه حقانی هم چندان رفت‌وآمدی در این مدرسه نداشتند فقط در روزهای اخیر برای برگزاری مراسم قرآن‌خوانی برای نصیرالدین حقانی در نظر گرفته شد.

سازمان‌های امنیتی پاکستان در گزارشی هشدار داده‌اند: سازمان سیا با کمک عوامل خود در داخل کشور فعال شده و سعی دارد مخالفان آمریکا را تا زمان خروج نیروهای این کشور از افغانستان سرکوب و تحت کنترل درآورد. آمریکا در تلاش است تحت هر شرایطی مسیر تدارکات ناتو باز بماند بنابراین سازمان سیا برای جلوگیری از فعالیت کسانی که احساسات ضد آمریکایی را ترویج می‌کنند ترور هدفمند شخصیت‌های ضدآمریکایی را در دستور کار خود قرار داده است.

طبق این گزارش عمران‌خان رهبر حزب تحریک انصاف مهم‌ترین شخصیتی است که در لیست ترور سازمان سیا قرار دارد زیرا وی بزرگ‌ترین مانع بر سر راه باز ماندن مسیر ناتو است.

علاوه بر عمران خان اعضای کنفرانس دفاعی پاکستان از جمله «حافظ سعید»، «ژنرال حمید گل» رئیس سابق سازمان اطلاعات پاکستان و «فضل‌الرحمن خلیل» نیز در لیست ترور سازمان سیا قرار گرفته‌اند.

آمریکایی‌ها نه تنها به دنبال ترور شخصیت‌های ضد آمریکایی در پاکستان هستند بلکه قصد دارند مسئولیت ترور این افراد را نیز به گردن مخالفان سیاسی آنها در داخل کشور بیندازند.

رضوان سخنگوی حزب تحریک انصاف در این زمینه می‌گوید: خطرهای زیادی رهبران حزب را تهدید می‌کند اما مرگ و زندگی دست خداست نه آمریکایی‌ها.

وی افزود: حزب تحریک انصاف آماده برگزاری تجمع اعتراض آمیز جهت بستن مسیر ناتو است و سایر احزاب مانند «جماعت اسلامی» و حزب «جمهوری وطن» نیز حزب تحریک انصاف را همراهی خواهند کرد.

به گفته وی حزب تحریک انصاف از مواضع خود عقب‌نشینی نمی‌کند و تا زمانی که حمله پهپادهای آمریکایی ادامه یابد مسیر ناتو بسته خواهد بود.

در پی جدیت حزب تحریک انصاف برای بستن مسیر ناتو ارتش به حالت آماده‌باش درآمده تا امنیت «پیشاور» و سایر شهرهایی را که در مسیر ناتو قرار دارند تأمین کند.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: