چهارشنبه 27 نوامبر 13 | 12:18
گزارشی از هفتمین «شب شاعر»؛

اشعار حسان پشتوانه‌ای چون علامه امینی دارد

حجت الاسلام زائری با اشاره به ویژگی استاد چایچیان اظهار داشت: تولید آثار چایچیان پشتوانه ای دارد و آن پشتوانه ارتباط داشتن با علامه امینی است؛ قطعاً این ارتباط را می توان از ویژگی های مهم این شاعر آیینی کشور دانست.


IMAGE635211404547724302هفتمین شب شاعر روز گذشته با حضور احسان محمدحسنی، حجت الاسلام محمدرضا زائری، کمال شفیعی، محمدعلی مجاهدی، علی انسانی، علی براتی پور، محمدمهدی سیار، کاظم مهرنیا و اجرای مصطفی محدثی خراسانی به منظور پاسداشت حبیب چایچیان در کافه نخلستان سازمان هنری – رسانه ای اوج برگزار شد.

مجاهدی: کارنامه استاد چایچیان نقطه سیاه و مبهمی ندارد

در ابتدای این مراسم محمدعلی مجاهدی با بیان اینکه امروز قرار است از پیر شاعران آیینی معاصر و پیرمعنوی شعر آیینی کشور در حد امکانات تجلیل شود، گفت: طبیعتاً حضور تک تک شما می تواند بر ذهن شاعرانی مانند چایچیان تاثیر گذاشته و آن را حتی در کهنسالی هم به ادامه دادن این راه ترغیب کند.

وی با بیان اینکه در سال 42 با استاد چایچیان آشنا شده ام، ادامه داد: در همین سال با مرحوم استاد فتاح هم ارتباط داشتم؛ وی که ادیبی بسیار نکته یاب است حق بزرگی به گردن من داشت؛ استاد فتاح در سال 42 در انجمن های ادبی کشور مانند انجمن ادبی حافظ، انجمن ادبی سعدی، انجمن ادبی آذرآبادگان و انجمن ادبی ایران فعالیت می کرد. در راس انجمن ادبی ایران استاد علی ناصح قرار داشت که با وجود داشتن 82 سال سن همواره ذهنی جوان و خلاق داشت.

شاعر آیینی کشورمان افزود: استاد چایچیان بیش از 70 و اندی سال است که در شعر ولایی قلم زده است و آثار وی همیشه مورد اقبال جامعه ولایی ایران و پارسی زبانان قرار گرفته است؛ وی با لهجه آذری خود وقتی به شعرخوانی می پردازد، در واقع ظرافت مضاعفی را به کلام خود می بخشد. استاد چایچیان نه تنها در سرودن شعر، بلکه در خواندن اشعار هم بسیار قوی هستند.

مجاهدی تصریح کرد: استاد چایچیان کارنامه درخشان و افتخارآفرینی دارند و هیچ نقطه سیاه و مبهمی در فعالیت های این شاعر دیده نمی شود؛ در واقع آثار وی سرشار از اخلاص، محبت و ارادت به اهل بیت است.

وی با بیان اینکه برای کسی مانند چایچیان که در هیئت ها، بخصوص هیئت آذری زبان ها بزرگ شده، مهم است که آثارش مورد اقبال جامعه قرار گیرد، اظهار داشت: در واقع شیرازه سخن این شاعر آیینی به گونه ای است که در دل و ذهن مخاطب تاثیر می گذارد؛ به عبارت دیگر اقبال عام و فراگیری از آثار وی در جامعه ما وجود دارد؛ دلیل وجود اقبال جامعه به چایچیان این است که پیچیدگی در آثارش وجود ندارد و سبک خراسانی خالص را در آثارش به کار گرفته است.

شعر امروزی برای ماندگار شدن باید چند بعدی باشد

این شاعر آیینی کشورمان با بیان اینکه یکی از ملزومات شعر امروزی این است که شاعر نباید سهم مخاطب را در آثارش فراموش کند، گفت: قرار نیست شاعر همه گفتنی ها را در اشعارش به تصویر بکشد؛ در واقع اگر شاعران ما می خواهند به زبان روز سخن بگویند باید یکی دو بعد از آثارشان را برای مخاطب به تصویر بکشند؛ به عبارت دیگر شعر امروزی باید چند بعدی باشد تا ذهن مخاطب را درگیر کند؛ طبیعتاً اگر آثار حافظ و سعدی و مولوی و … تا به امروز زنده مانده اند به دلیل چند بعدی بودن آنهاست.

مجاهدی با اشاره به آثار استاد چایچیان افزود: «گل های پرپر»، «خزان گلریزان»، «ای اشک ها بریزید» و «خلوتگاه راز» از جمله منظومه های این شاعر بزرگ است؛ علاوه بر آن «الله اکبر ندای برتر» هم جزو تالیفات استاد از علامه امینی است.

وی خاطرنشان کرد: امروز به خود می بالیم که کاروان شعر آیینی، کاروان سالاری همچون استاد چایچیان دارد؛ شاعرانی که سال های سال در این راه بی اعتنایی های فراوانی دیدند، ولی لب به اعتراض نگشودند.

این شاعر کشورمان با بیان اینکه نسبت ربوبیت دادن به اهل بیت توسط هیچ کسی پذیرفته نیست، اظهار داشت: من به عنوان کسی که 50 سال در عرصه شعری به فعالیت پرداخته ام، قطعاً سخن درست از نادرست را تشخیص می دهم. طبیعتاً وقتی کتابی بارها به چاپ می رسد، جزو کتاب های درست محسوب می شود.

در ادامه بعد از پخش کلپیی از سخنرانی شاعرانی مانند علی براتی پور درباره استاد چایچیان، حجت الاسلام زائری به سخنرانی پرداخت.

حجت الاسلام زائری: ارتباط استاد چایچیان با علامه امینی از ویژگی‌های این شاعر آیینی است

حجت الاسلام زائری با بیان اینکه کسانی که در حوزه شعر آیینی در رسانه ها و فضاهای دیگر کار ادبی و هنری انجام می دهند به خوبی می دانند که بسیاری از آثارشان متعلق به خودشان نیست، گفت: هنرمند و شاعر می داند که در وهله اول، خود مخاطب آثارشان هستند؛ آنها بعد از سال ها از این مسئله غافل نیستند که اشعارشان متعلق به آنها نبوده که البته در این یک مورد سرقت ادبی مقدس است؛ چرا که شاعر تنها اشعاری را که از آسمان به او رسیده، دریافت می کند.

مدیرمسئول مجله خیمه ادامه داد: ما امروز برای دستی بزرگداشت می گیریم که آسمان آن را انتخاب کرده و حاصل آن ادبیاتی است که توسط این شاعر بزرگ سروده شده؛ قطعاً آثار استاد چایچیان در حافظه تاریخی به ثبت رسیده است.

750

وی اظهار داشت: اشعار استاد چایچیان به زندگی ما سر و سامان داد و در لحظه لحظه نوحه خوانی ها، شعرخوانی های ما حضور داشته و دارد؛ ما فضایی را که در آن بزرگ شده ایم را مدیون استاد چایچیان هستیم.

حجت الاسلام زائری با اشاره به ویژگی استاد چایچیان اظهار داشت: تولید آثار چایچیان پشتوانه ای دارد و آن پشتوانه ارتباط داشتن با علامه امینی است؛ قطعاً این ارتباط را می توان از ویژگی های مهم این شاعر آیینی کشور دانست.

مدیرمسئول مجله «خیمه» خاطرنشان کرد: قطعا تولیدات ادبی چایچیان پشتوانه ای مانند علامه امینی دارد و این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد؛ طبیعتاً همین پشتوانه باعث ماندگار شدن آثار این شاعر شده و علاوه بر آن، رزق خدا به استاد چایچیان عطا شده است.

وی پس از پایان صحبت هایش به شعرخوانی از احمد دائلی پرداخت.

سیار: شعر معاصر ما دارای گسست‌های فراوانی است

در ادامه محمدمهدی سیار با بیان اینکه استاد چایچیان آخرین بازمانده از تبار شاعرانی است که اشعارش همیشگی به نظر می آید، گفت: به نظر من ادبیات و بویژه شعر معاصر از چند گسستگی رنج می برد و این گسستگی ها مربوط به یکی دو قرن اخیر است.

وی در همین زمینه افزود: گسستگی شعر از مردم را می توان یکی از گسستگی های شعر معاصر دانست؛ در واقع همه شاعران به بحران مخاطب در عرصه شعری تاکید دارند؛ در حالی که اشعار حافظ و سعدی توسط مردم به کشورهای دیگر رسیده و در طول تاریخ ماندگار شده است. متاسفانه اقبالی که به اشعار حافظ و سعدی در گذشته بود، امروزه نسبت به شعرهای معاصر وجود ندارد.

این شاعر جوان کشورمان با اشاره به گسست دوم شعر معاصر اظهار داشت: گسست شعر از موسیقی هم از دیگر گسست های عرصه شعری است؛ به طوری که شعرها و غزل های معاصر را نمی توان با آواز خواند؛ به عبارت دیگر شعر خود را از عرصه موسیقی جدا می بیند.

سیار با اشاره به گسست چهارم افزود: شعر معاصر از آیین فاصله گرفته است و این موضوع از جدال ما با پست مدرن نشات گرفته؛ منظورم از گسست شعر از آیین یعنی شعر معاصر ما هم از دین و هم از آداب و رسوم رایج در بین مردم فاصله گرفته است.

وی تصریح کرد: جدا شدن شعر از اندیشه را می توان گسست چهارم شعر معاصر دانست؛ چرا که دیگر کسی انتظار ندارد شاعران حکیم، فیلسوف و شیخ باشند، در حالی که در گذشته به شاعران القابی مانند حکیم ابوالقاسم فردوسی تعلق می گرفت.

این شاعر جوان کشورمان با بیان اینکه حوزه شعر هیئتی کشورمان تنها حوزه ای است که از این گسست ها در امان مانده است، افزود: منظور از شعر هیئتی، شعر آیینی نیست؛ چرا که شعر آیینی دارای گستره فراوانی است و علاوه بر آن در برخی از حوزه های شعر آیینی هم گسست های شعر معاصر دیده می شود.

شعر هیئتی ما ضعف‌های ادبی دارد، ولی از گسسست‌های شعر معاصر در امان مانده است

سیار اظهار داشت: البته ممکن است در شعر هیئتی ما ضعف های ادبی وجود داشته باشد، با این حال هیچ کدام از گسست های شعر معاصر در آن دیده نمی شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اشعار استاد چایچیان با قرآن انس گرفته و علاوه بر آن، روح این شاعر بزرگ کشورمان نیز در ارتباط دائمی با قرآن بوده و هست.

علی انسانی نیز بعد از پخش کلیپی درباره دیدار شاعران با مقام معظم رهبری به سخنرانی پرداخت.

انسانی: حملات اخیر به حوزه شعری نباید رسانه‌ای می شد

علی انسانی با بیان اینکه شعر مذهبی و آیینی با گسست های گوناگونی توام شده است، گفت: متاسفانه اخیراً حملاتی به حوزه شعری کشور صورت گرفته است، در حالی که بسیاری از مطالب درباره حوزه شعر نباید در رسانه ها منتشر می شد؛ به عبارت دیگر ما باید حوزه شعری را تحلیل کنیم نه تضعیف.

74

این شاعر کشورمان ادامه داد: قطعاً هیچ شاعری نه تنها قصد سوءاستفاده از اندوخته های خود را ندارد، بلکه می خواهد ابعاد گوناگون شعر ولایی را نشان دهد، با این حال باید در این زمینه با گفتاری نرم وارد شود.

وی با بیان اینکه قطعاً باید به جوانان بها داده شود، اظهار داشت: البته باید حرمت پیران را هم حفظ کرد؛ در واقع اگر پیران را از عرصه های مختلف کنار بگذاریم مورد تایید مبانی اسلامی نخواهد بود؛ چرا که پیران حوزه ادب اندوخته های فراوان ادبی و هنری دارند، از این رو باید به آنها احترام گذاشت.

چایچیان به آنچه در می گوید، باور دارد

انسانی با اشاره به صحبت های حجت الاسلام زائری اظهار داشت: قطعاً شاعران ما باید بگویند که اشعارشان سهم آنها شده است نه اینکه این اشعار مال خودشان است؛ چرا که اشعار از سوی دیگر به شاعران الهام می شود. بی انصافی تلقی می شود اگر شاعری بگوید شعر را خودش گفته است.

این شاعر کشورمان با بیان اینکه صدق و خلوص استاد چایچیان را همه قبول دارند، خاطرنشان کرد: وی به آنچه در اشعارش می گوید، باور دارد؛ آثار چایچیان به خوبی نشان می دهد که وی با علامه امینی ارتباط داشته و اشعارش را به پشتوانه این عالم می سروده است.

در ادامه استاد چایچیان بعد از تشکر از برگزاری این مراسم شروع به شعرخوانی کرد.

لازم به ذکر است، در پایان مراسم با حضور احسان محمد حسنی، علی انسانی، علی محمد مجاهدی، رئیس سازمان حفظ و نشر آثار دفاع مقدس و دیگران، با اهدای لوحی از استاد چایچیان تقدیر شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: