چهارشنبه 27 نوامبر 13 | 12:40
استاد دانشگاه کارولینای شمالی در مراسم افتتاح سومین جشنواره جهانی هنر مقاومت:

مثل همه باور کرده بودم که آمریکا «آدم‌‌خوبه» ماجرای فلسطین است

دانا بارتلت در مراسم افتتاح سومین جشنواره جهانی هنر مقاومت گفت: من به خاطر کارهایی که در حوزه فلسطینی در طول تنها ۲۰ سال گذشته انجام داده‌ام اینجا هستم، من تنها بیست سال در این زمینه کار کرده‌ام در حالی که فلسطین ۶۵ سال پیش اشغال شد.


139209061134113751621433دانا بارتلت استاد دانشگاه هنرهای زیبای کارولینای شمالی در شهر پراگ یکی از سخنرانان مراسم افتتاح سومین جشنواره جهانی هنر مقاومت بود. این استاد دانشگاه در صحبت‌هایش در این برنامه گفت: من به خاطر کارهایی که در حوزه فلسطینی در طول تنها 20 سال گذشته انجام داده‌ام اینجا هستم،اما دلیل اینکه می‌گویم تنها بیست سال، این است که من از واژه تنها استفاده کردم چرا که، همه ما می دانیم که اشغال فلسطین 65 سال پیش اتفاق افتاده اما من تا قبل از سال 1993 از واقعیت غافل بودم.

وی ادامه داد: رسانه های خبری در ایالات متحده تبلیغات به نفع اسرائیل را منعکس می‌کنند و من پس از اینکه از فلسطین و اسرائیل دیدن کردم تازه با حقیقت روبرو شدم. حقیقت تلخی بود برای هضم این مطلب چرا که من هم مثل دیگر آمریکاییان ساده انگار باور داشتم که آمریکا آدم خوبه ماجرا ست! که با آدم های بد مبارزه می‌کند و این باور در روح آمریکائیان ریشه دوانده است اما حالا می‌دانم که چه ‌می‌خواهم .

بارتلت افزود: من می‌خواهم جامعه آمریکا را از واقعیات اتفاق افتاده در فلسطین با خبر کنم. هرچند بسیار سخت است که به آن‌ها بقبولانی که آنچه در رسانه‌ها و اخبار می‌شنوید همگی دروغ است. آنها می خواهند بپرسند چرا ما باید شما را باور کنیم؟ از کجا باید بفهمیم چه کسی حقیقت را می‌گوید؟ من به غزه و کرانه غربی رفتم. من دیدم که کودکان به دست تیراندازهای اسرائیلی کور شده بودند. من به کمپ پناهندگان رفتم و شاهد اوضاع وحشتناک مردم در غزه و لبنان بودم. از جمله مردانی را دیدم که دست و پایشان قطع شده بود. قربانیان، استخوان‌های شکسته شده در لشگر کشی ها ی اسرائیل را دیدم. من به «کالیکیلا» که زمانی یک شهر پر رونق بود رفتم، شهری که حالا شبیه شهر مردگان شده است و پشت این دیوار ها اسرائیلی‌ها بزرگترین سکوی پمپاژ آب را درست کردند تا منبع آب زیر زمینی فلسطینی‌ها را بدزدند و از آن استخراج کنند.

استاد دانشگاه هنرهای زیبا امریکا تاکید کرد: در آنجا نه تنها از اتفاقات ترسناک و وحشتناکی که شاهد آن بودم شوکه شدم، بلکه از دولتم هم که از این جنایات با ارسال سلاح های نظامی و میلیون‌ها دلار حمایت می‌کند متعجب شدم. همچنین از اینکه از دستم کار زیادی بر نمی‌آید ناراحتم، هرچند برنامه هایی را از قبیل نمایشگاه های پوستر، جشنواره‌های فیلم حتی نمایش‌هایی را سازمان دهی کردم تا مردم را آگاه سازم.

وی اذعان کرد: در تمام این سال ها پس از 1993سازمان ها، «ان جی او»های بسیاری در سراسر آمریکا فعالیت خود را آغاز کرده‌اند تا آمریکائی‌ها را از حقیقت این اشغال با خبر سازند. لابی صهیونیسم میلیون‌ها دلار خرج کرده است تا سیاستمداران را بخرد و حمایت آنها را از اسرائیل همچنان حفظ کند. هرچند که با گسترش حمایت عمومی و مردمی از فلسطین باز هم به عقیده من این جنگ یک جنگ نابرابر است.

بارتلت در پایان سخنانش تصریح کرد: ما به عنوان ضد یهود شناخت شده‌ایم حتی از من در یک رسانه ملی یهودی به عنوان تروریسم یاد شده است اما این مسئله در برابر رنجی که فلسطینی‌ها در مقابل این سرکوب‌ها تحمل می‌کنند بسیار ناچیز است. به عقیده من این یک وظیفه عمومی است به خصوص این وظیفه بر دوش هنرمندان است چرا که می‌توانند باروح و جان مردم ارتباط برقرار کنند و صدای آنان را به گوش جهانیان برسانند. می‌دانم که این صدا ناچیز است ولی امیدوارم و باور دارم تاثیر بسزایی بر اذهان عمومی داشته باشد.

در مراسم افتتاحیه سومین جشنواره جهانی هنر مقاومت سردار جعفری-فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران- علی مرادخانی-معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- محسن مومنی شریف-رئیس حوزه هنری- ،جواد جباری-مدیر عامل بنیاد فرهنگی روایت –سردار محمد رضا نقدی-رئیس سازمان بسیج مستضعفین-،مجتبی رحماندوست-نماینده مجلس-مهندس چمران-معاون فرهنگی ستاد فرماندهی کل قوا و همچنین دبیران دوازده بخش سومین جشنواره جهانی هنر مقاومت-غلامعلی طاهری، طاهر شیخ الحکمایی،حسین غلامی،محمد خزائی ،عباس میرهاشمی ،مصطفی گودرزی،خشایار قاضی زاده،مینا صدری،سید مسعود شجاعی طباطبایی،علیرضا گپایگانی و علی اصغر شیرازی حضورداشتند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: