چهارشنبه 27 نوامبر 13 | 13:17

«مرد رویاها» به کتابفروشی‌ها آمد

فیلم نامه «مرد رویاها»‌زندگی‌نامه شهید مصطفی چمران به قلم سید مهدی شجاعی از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر و توزیع آن از امروز آغاز شد.


انتشارات کتاب نیستان فیلم‌نامه زندگی شهید چمران با عنوان «مرد رویاها»‌ منتشر کرد،‌ این کتاب از امروز در کتابفروشی‌ها توزیع خواهد شد.

«مرد رویاها» در واقع فیلمنامه یک سریال تلویزیونی 13 قسمتی درباره زندگی شهید چمران از سال‌های جوانی شهید تا زمان شهادت است،‌ داستان از زمان حال شروع شده و نویسنده‌ای را روایت می‌کند که در راه نگارش زندگی‌نامه شهید چمران دست‌نوشته‌های چمران را یافته و زندگی وی را از طریق همین دستنوشته‌ها درک می‌کند.

دوران جوانی چمران و آشنایی با همسر آمریکایی‌اش‌، تحصن در سازمان ملل به منظور اعتراض به جنایات رژیم شاه در زندان‌های ساواک، ادامه مبارزات و حضور در سفارتخانه ایران در واشنگتن،‌ ازدواج با ماریا در آمریکا، واکنش چمران به دستگیری برادر محمدرضاشاه در فرودگاه سوئیس به دلیل حمل مواد مخدر،‌ اعتراضات دانشجویان ایرانی در آمریکا به اعطای دکترای افتخاری به محمدرضا شاه در آمریکا،‌ سفر ناکام شاه به آمریکا برای دریافت دکتری بخشی از ماجراهای روایت شده در قسمت‌های اول تا هفتم این فیلم‌نامه است.

هم‌چنین ماجرای سفر چمران از آمریکا به مصر برای دریافت تجهیزات نظامی،‌ آشنایی چمران و امام موسی صدر، حضور چمران در لبنان،‌ درگیری‌های چمران و امام موسی صدر در منطقه نبعه و مبارزات این دو از جمله دیگر قسمت‌هایی است که شجاعی در این فیلمنامه آن‌ها را روایت کرده است.

حساسیت شجاعی در بیان جزیئات و حضور بدون پرده بسیاری از چهره ها تاریخی فعالی در مبارزات ضد رژیم پهلوی در خارج از کشور به دور از دسته بندی های سیاسی آنها در سال های پس از پیروزی انقلاب و نیز استفاده از ادبیاتی صمیمی و عامیانه بر نوشتن دیالوگ های این اثر نیز از مهمترین مواردی است که بر جذابیت این متن افزوده است.

«مرد رویاها» که به قلم سیدمهدی شجاعی در شمارگان 5 هزار نسخه به قیمت 25 هزار تومان منتشر شده است،‌ نهمین جلد از مجموعه نمایشنامه‌های این نوینسده است‌، پیش از این هشت نمایشنامه از جمله «چشم خفاش»،‌ «بدوک»،‌ «قله دنیا»،‌ «یوسف»،‌ «آخرین آبادی»‌ و … منتشر شده است.

«کلانتری غیرانتفاعی» و «پدر» دو نمایشنامه دیگری از این نویسنده است که کلانتری غیرانتفاعی در دست انتشار و «پدر»‌مراحل پایانی بازنگری را می‌گذراند.

سید مهدی شجاعی هم‌اکنون مشغول نگارش جلد دوم رمان «کمی دیرتر» با عنوان «خبر از ما یا اساساً هرگز» است،‌ در جلد دوم این کتاب،‌ شخصیت‌هایی با جلد نخست مشترک هستند و به گفته نویسنده اساساً برای این نوشته شد که وی فصل هایی را از رمان «کمی دیرتر» حذف کرده بود و حالا این فصل ها در جلد دوم منتشر خواهد شد.وی هم‌چنین نگارش فیلمنامه یوسف را نیز در دست دارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: