چهارشنبه 27 نوامبر 13 | 14:18

گزارشی که همه چیز داشت به جز گزارش

برخی صحبت های این گفتگو شبیه به گفتگوهای قبل از انتخابات بود که مطمئناً در گزارش عملکرد 100 روزه جایی ندارد، انتظار می رفت پس از 5 ماه و اندی که از انتخابات گذشته است، رییس جمهور محترم از فضای سياسي و تبليغاتي فاصله گرفته و کمی به فکر وضعیت حال و بهبود اوضاع در تمام عرصه ها باشد!


سرانجام روز موعود فرا رسید و همانطور که رئیس جمهور در برنامه‌های انتخاباتی خود نیز وعده داده بود، درصد و یکمین روز از تصدی پست ریاست جمهوری، در مقابل دوربین‌های رسانه‌ی ملی حاضر شد تا به مردم ایران گزارشی از عملکرد دولت یازدهم در حل مشکلات به خصوص مشکلات معیشتی در 100 روز اول تصدی دولت ارائه کند. این در حالی است که وعده‌ي بهبود شرايط معيشتي مردم در 100 روز نخست، به نحوي از سوي دكتر روحاني (يكي از كانديداهاي انتخابات رياست مجهوري يازدهم) مطرح شد كه بسياري از كارشناسان سياسي و اقتصادي اين موضوع را صرفاً يك شعار انتخاباتي قلمداد كردند و بر محال بودنش صحه مي گذاشتند.
اما گفتگوی دیشب نکات قابل توجهی داشت که پرداختن به آن خالی از لطف نیست:

1- قبل از شروع این گفتگو مستندی از عملکرد 100 روزه دولت تدبیر و امید که دفتر رئیس جمهور آن را تولید کرده بود پخش شد که این مستند نه تنها موید گزارش 100 روزه عملکرد دولت نبود بلکه شالوده ای از تبلیغ شعارهای دولت فعلی در مواجهه با اقشار مختلف جامعه بود به نحوی که آن را می توان قسمت سوم مستندهای انتخاباتی دکتر روحانی نامید.

2- برخی صحبت های این گفتگو شبیه به گفتگوهای قبل از انتخابات بود که مطمئناً در گزارش عملکرد 100 روزه جایی ندارد، انتظار می رفت پس از 5 ماه و اندی که از انتخابات گذشته است، رییس جمهور محترم از فضای سياسي و تبليغاتي فاصله گرفته و کمی به فکر وضعیت حال و بهبود اوضاع در تمام عرصه ها باشد!

3- آقای دكتر روحانی در زمان انتخابات وعده داده بودند مشکلات معیشتی را ظرف 100 روز بهبود ببخشند و از آن گزارشی به مردم بدهند، منتهی آنچه در گزارش شب گذشته آمد اشارات بسيار اندكي به وضعيت معيشت مردم و بهبود آن داشت و گزارش کاملی هم از روند اجرای امور در این زمینه داده نشد.

4- در قسمت های زیادی از گفتگوی دیشب، هجمه ای به دولت قبل و مدیریت قبلی نمايان بود که بخش های مختلف اقتصادي، سیاسی، فرهنگی و حتی ورزشی را شامل مي شد. انتصاب موفقیت های ورزشی اخیر به این دولت قابل پذیرش نیست زیرا وزیر ورزش دولت یازدهم فقط 10 روز است که از مجلس رای اعتماد گرفته است و مطمئناً کسب افتخارات و عناوین در زمینه های ورزشی نیازمند برنامه ریزی های بلند مدت است. در باب سخنان رئيس جمهور در مورد موفقيت هاي ورزشي ذكر يك نكته كفايت مي كند، ايشان گفتند: “به خاطر اینکه سایه سیاست را از ورزش برداشتیم این همه موفقیت آمد.” حال سوال اينجاست كه دليل عدم اعتماد مجلس شوراي اسلامي به وزاري پيشنهادي چه بود؟ آيا پرونده كاملاً سياسي و پر حاشيه معرفي شدگان قابل صرف نظر است؟ پس اهتمام رئيس جمهور براي برداشتن سايه سياست از سر ورزش چگونه بوده است؟
5- همچنین با توجه به صحبت هایی که درباره دولت قبلی شد انتظار می رود رسانه ملی، وقتی را در اختیار نماینده دولت پيشين قرار دهد. يا مناظره اي در مورد عملكرد عمراني، سفر هاي استاني و … بين نمايندگان دولت هاي قبلي و فعلي برقرار نمايد.

6- در قسمتی از این گفتگو اشاره به صدا و سیما و نحوه برخورد آن با دولت نوپای دکتر روحانی شد که به نظر ما هم این گونه برخورد انتقادی با دولت در سال اول بی سابقه بوده است. البته استفاده از 3 مجری در چنین جلسه مهمی که سوالاتشان در یک چارچوب تعریف شده باشد و کمتر به سمت سوالات مهم تر و چالشی تر بپردازند نیز بی سابقه است.

7- قرار بود در طی 100 روز گذشته کارهایی جهت بهبود شرایط کشور انجام شود و گزارش آن در این برنامه به مردم داده شود که این گفتگو فقط شامل کلی گویی هایی بود و به سمت گزارش اصلی پیش نرفت و مردم به رسانه های خبری و مکتوب ارجاع داده شدند. اكنون كه به نظر مي رسد رئيس جمهور محترم متوجه غير ممكن بودن وعده تبليغاتي خود شده اند اين موضوع را بيان كنند تا اينگونه رفتارهاي تبليغاتي از بين كانديدهاي انتخابات آتي برچيده شود و مردم نيز با دقت بيشتري به بيانات كانديداها توجه كنند!

به نظر مي رسد آن چه اتفاق افتاد یک گفتگو در راستای تبلیغات سیاسی و رسانه‌ای مد نظر دولت تدبیر و امید و تخطئه رویکردهای سیاسی غیر همسو با دولت بوده است و گزارش عملكرد دولت در عرصه‌های مختلف در 100 روز نخست، مغفول مانده است.

با توجه به این که رییس جمهور از این فرصت در راستای ارائه گزارش نتوانست استفاده کند، بهتر است که رسانه ملی فرصت جدیدی را در اختیار رئیس جمهور قرار دهد تا این بار با خیال آسوده از پروژه‌های تبلیغاتی مد نظر دولت تدبیر و امید، به بیان گزارشی از آنچه که دولت انجام داده است بپردازد تا بتوان به خوبی در مورد عملکرد این دولت در 100 روز نخست فعالیتش اظهار نظر کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: