چهارشنبه 27 نوامبر 13 | 16:38

فرانسه در تکاپوی جنگی جدید در آفریقا

فرانسه با ارائه پیش نویس قطعنامه مداخله نظامی در آفریقای مرکزی خود را برای به راه انداختن چهارمین جنگ در آفریقا طی سه سال گذشته آماده می‌کند.


ژرار آرو، سفیر فرانسه در سازمان ملل دیروز سه شنبه قطعنامه ای در قالب فصل هفتم منشور سازمان ملل درباره مداخله نظامی در جمهوری آفریقای مرکزی به شورای امنیت ارائه کرد.

آفریقای مرکزی که در سال1960 از فرانسه استقلال یافت در ماه مارس 2013 با کودتای شورشیان گروه هایی موسوم به ائتلاف سلکا روبه رو شد که قدرت را از فرانسوا بوزیزه، رئیس جمهور این کشور گرفتند.

اتحادیه آفریقا و سازمان ملل کودتای صورت گرفته در جمهوری آفریقای مرکزی را به شدت محکوم کردند.

حمله و تهاجم شورشیان به پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی درست دو ماه پس از آنکه آنها یک توافقنامه صلح امضا کردند که به فرانسوا بوزیزه، رئیس جمهور این کشور اجازه می‌داد تا سال 2016 میلادی در راس قدرت باقی بماند، صورت گرفته بود.

شورشیان نقض توافقنامه از سوی دولت را موجب حمله آنها به سمت پایتخت و سرنگونی بوزیزه خواندند.

رهبر شورشیان آفریقای مرکزی به دنبال سرنگونی دولت بوزیزه خود را رئیس‌جمهور این کشور معرفی و اعلام کرد قانون اساسی را به حال تعلیق درآورده است.

این در حالی است که رهبران آفریقایی نیز در پی کودتا در آفریقای مرکزی اعلام کردند که «میشل جوتودیا» فرمانده شورشیان و رئیس جمهور خودخوانده و جدید جمهوری آفریقای مرکزی را به رسمیت نمی شناسند.

سفیر فرانسه در سازمان ملل در گفت وگو با شبکه خبری فرانس 24 گفت: گروه موسوم به ائتلاف سلکا، ابتدا از گروه هایی شورشی تشکیل شده بود که برنامه سیاسی خاصی هم نداشتند اما این افراد با رسیدن به قدرت مسیحیان را هدف قرار داده اند، مسیحیان نیز گروه های شبه نظامی دفاع شخصی تشکیل داده اند و به طور کلی شاهد کشوری هستیم که در آن دولت قادر به اداره کشور نیست و هیچ اقتداری ندارد،این کشور پلیس ندارد و شاهد خشونت های قومی رو به افزایشی هستیم که ممکن است به نسل کشی تبدیل شود.

آرو معتقد است که خطر اصلی کنونی به راه افتادن جنگی داخلی بین مسیحیان و مسلمانان است به خصوص آنکه مسلمانان در اقلیت هستند.

ژرار آرو گفت که طرح مداخله نظامی در فرانسه هفته آینده یعنی طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه به رای گذاشته می شود.

سفیر فرانسه گفت که سازمان های مردم نهاد در آفریقای مرکزی نیز عقیده دارند که این کشور در آستانه فاجعه ای انسانی قرار گرفته و باید سریعا وارد عمل شد.

آرو گفت: ما می خواهیم تغییر عملیات نیروهایی آفریقا به عملیات نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل را بررسی کنیم و قرار است نیروهای فرانسوی به نیروهای آفریقایی کمک کنند امنیت را در کشور برقرار سازند.

وی گروه های مسلح در جمهوری آفریقای مرکزی را گروه هایی تبهکار و سرکش دانست که از فروپاشی حکومت سوء استفاده کرده اند تا کشور را غارت کنند، مردم را بکشند و به زنان تجاوز کنند.

پس از کودتا در افریقای مرکزی هزاران تن کشته شده اند، نزدیک به یک میلیون نفر در قحطی و گرسنگی به سر می برند و طبق آمار سازمان ملل شمار کسانی که از کشورشان فراری شده اند، 460 هزار نفر است که این میزان، 10 درصد از جمعیت آفریقای مرکزی است.

فرانسه بی ثباتی در آفریقای مرکزی را موجب تکرار تجربه نسل کشی هایی مانند نسل کشی روآندا می داند که در آن اقلیت مسلمان که کنترل دولت را به عهده دارند، با اکثریت مسیحی درگیر شوند.

فرانسه سابقه اعزام نیرو برای کمک به مستعمره های سابق خود را دارد در حال حاضر فرانسه، چهارصد نظامی در آفریقای مرکزی دارد و قرار است هزار نفر دیگر به این نیروها اضافه کند تا به تعبیر خود از فرو افتادن این کشور در هرج و مرج بیشتر جلوگیری کنند.

وزیر دفاع فرانسه نیز که ارتشش در ژانویه امسال با مداخله نظامی در شمال مالی در باتلاق درگیری با گروه های تروریستی این منطقه گرفتار آمده، کار در آفریقای مرکزی را به مراتب راحت تر از مالی برشمرده و می گوید ما در آفریقای مرکزی با گروه های تبهکار و نه تروریستی روبه رو هستیم.

این در حالی است که کارشناسان منطقه مرکز آفریقا معتقدند هدف از مداخله نظامی فرانسه در جمهوری آفریقای مرکزی تسلط بر منابع زیرزمینی این کشور می دانند.

به گفته آنها بحران آفریقای مرکزی راه حل نظامی ندارد و تنها با اعطای برنامه ای مشخص به حکومت این کشور می توان به آن در اداره کشور کمک کرد اما این فرانسه است که نمی خواهد منابع عظیم زیرزمینی جمهوری آفریقای مرکزی را از دست بدهد.

از جمله منابع معدنی این کشور می توان از الماس، طلا، اورانیوم و نفت نام برد.

فرانسه قرار است به بهانه های انسان دوستانه در جمهوری آفریقای مرکزی مداخله نظامی کند اما تحلیلگران معتقدند که ناتوانی اربابان جدید قدرت در این کشور نمی تواند بهانه مداخله نظامی باشد.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: