پنج‌شنبه 28 نوامبر 13 | 09:04
درخواست از رئیس‌جمهور و قوه قضائیه برای برخورد با سایت موهن

پشت‌صحنه توهین به خانواده شهید احمدی روشن چیست؟

آیا رییس جمهور نباید بر اساس آموزه‌های علوی بر دهان متملقان خاک بپاشید و با تندروی و توهین به خانواده شهدا به نام اعتدال و حمایت از ایشان برخورد کنند یا زندان سراسربین و مارپیچ سکوت ایجادشده به‌وسیله رسانه‌های حامی ایشان از نقد منتقدین به سمت توهین به خانواده‌های شهدا و مبانی انقلاب حرکت خواهد کرد؟


حاج رحیم احمدی روشن

تریبون مستضعفین- محمدصادق شهبازی؛ میشل فوکو با اشاره به تفاوت‌های خشونت در عصر جدید و گذشته، از تبدیل خشونت سخت به خشونت نرم سخن گفته و این خشونت نرم و کنترل در دنیای مدرن کنونی را به پانوپتیکون (زندان سراسربین) تفسیر می‌کند. بر این مبنا با ایجاد نوعی فشار روانی و کنترل اجتماعی در سراسر جامعه، یک یک افراد جامعه را به سمت یک فضای خاص هدایت می‌کند، به نوعی که همه متأثر از این کنترل اجتماعی، همه ساحت‌های زندگی خود را در همه حالات تحت کنترل دیده و مجبور می‌شوند، از هنجارهای اجباری تبعیت کنند. فرایند اعمال این قدرت، با استفاده از آنچه در روان‌شناسی اجتماعی تمایل به همرنگی نامیده می‌شود، تحقق می‌یابد. در این فضا رسانه‌ها، با ایجاد آنچه الیزابت نئومان مارپیچ سکوت می‌خواند، افراد را مجبور به سکوت می‌کنند. گذشته از این موارد، با دستورالعمل‌های خاص برای برخورد با اسلام‌گرایان مواجهیم. به‌صورت نمونه یکی از راهبردهای نظام سلطه برای مقابله با اسلام‌گرایی و ترویج اسلام میانه‌رو بر اساس کتاب اسلام دموکراتیک مدنی چریل بنارد «به زیر سؤال بردن تفسیر اسلام‌گرایان از اسلام و برشمردن علنی اشتباهات آنان، تشویق رسانه‌ها به بررسی و تحقیق در خصوص موضوع‌های فساد، ریاکاری، تزویر و بی‌بندوباری در محافل اسلام‌گرایان، تخریب پیامدهای رفتارهای آنان، و در ‌‌نهایت دامن زدن به اختلافات آنان است». یکی از مدل‌های برخورد رسانه‌ای با منتقدین در قالب آنچه در جامعه‌شناسی لکه نگه (labling and sigma) می‌گوییم، صورت می‌پذیرد به‌نحوی‌که با زدن برچسب‌هایی بر روی آنان سخن آنان شنیده نشده و علاوه بر آن در فضای مارپیچ سکوت ایجادشده به‌وسیله رسانه‌ها منزوی می‌شوند، و با ایجاد زندان سراسربین و خشونت نرم و رسانه‌ای منزوی و مجبور به رعایت هنجارهای القایی صاحبان رسانه‌ها می‌گردند.

گذشته از برخوردهای امنیتی با منتقدین در دهه هفتاد و دولت سازندگی، در دوره‌های مختلفی از تاریخ انقلاب این نحو برخورد کردن با منتقدین از جانب حامیان دولت‌ها به‌صورت رسانه‌ای در جریان بوده است. نمونه‌هایی از آن در دوران ماقبل شهید رجایی و نمونه‌های دیگر در سال‌های پایانی دهه هفتاد نمود یافت. بر این مبنا هرگونه انتقاد از عملکرد جریان حاکم با برچسب‌های متعدد مواجه شده و بعضاً غیراخلاقی‌ترین روش‌ها در برابر آنان اتخاذ می‌شود.

بعد از شکل‌گیری دولت تدبیر و امید با توجه به موارد اعلام شده از جانب رییس جمهور به ویژه در جلسه تنفید، که این روز‌ها بر اساس کلیپی که حسین دهباشی مبتنی بر کلیپ «Yes, We can» تبلیغات انتخاباتی اوباما از آن ساخته است، دوباره مورد توجه قرار گرفته است، و رییس‌جمهور این‌گونه گفتند: «خداوندا، به تو پناه می‌برم از استبداد رأی، عجله در تصمیم، تقدّم نفع شخصی و گروهی بر مصالح عمومی و بستن دهان رقیبان و منتقدان». انتظار به عدم تحقق چنین مواردی می‌رفت. رییس جمهور در موارد متعدد دیگر به ویژه در مناظره معروف انتخاباتی هم‌چنین گفته بودند: «از ابتدای زندگی سیاسی مسیرم روشن است. هیچوقت پادگانی فکر و عمل نکردم.»

اما در طول صد روز گذشته اتفاقات زیادی در مورد منتقدین دولت افتاده است. به‌صورت نمونه برچسب تندرو، افراطی، جناحی، هم صدا با اسرائیل و… بوده است.

اما در بی‌شرمانه‌ترین اقدام پدر یکی از شهدای هسته‌ای حاج رحیم احمدی روشن هدف این عملیات رسانه‌ای قرار گرفت. سایت تدبیر ۲۴  که از سایت‌های اصلی حامی دولت به شمار می‌آید، در اقدامی توهین‌آمیز و بی‌سابقه، پس از خودداری خانواده شهید روشن از حضور در برنامه استقبال از وزیر خارجه و کنفرانس خبری رییس‌جمهوری و مصاحبه پدر شهید مبتنی بر نقد توافق ژنو و انتقاد از اخراج تیم شهید احمدی روشن از سازمان انرژی اتمی، با انتشار متنی این پدر شهید را متهم به حاشیه‌سازی، تهمت زنی و تضعیف مذاکرات، سطحی‌گری، هزینه کردن خون فرزند خود برای اغراض سیاسی، غرض‌ورزی سیاسی، و برخورد سیاسی کرد.

این اقدام بی‌سابقه در توهین به خانواده شهدا، آن هم تنها به جرم انتقاد از روند مذاکرات و اخراج همکاران فرزند شهیدشان از انرژی اتمی، و حاضر نشدن در کنفرانس خبری و استقبال از وزیرخارجه به دلیل انتقاد به مذاکرات و انتقاد از اخراج تیم فرزند شهیدشان روشن نه تنها یک حرکت زشت و بی‌سابقه که در تضاد با اعتدال و شعارهای رییس جمهور است. فارغ از این‌که این نوع برخورد با منتقدین و زدن لکه ننگ و ایجاد مارپیچ سکوت و زندان سراسربین ناپذیرفته است. برخورد این‌گونه با خانواده‌های شهدا آن‌هم به جرم انتقاد در چارچوب نظام و عدم رأی دادن به رییس جمهور منتخب در طول انتخابات، اقدام زشت بی‌سابقه‌ای است که اگر برخورد جدی با آن صورت نپذیرد در دراز مدت، نه تنها زمینه انزوای فرزندان انقلاب که زمینهٔ عقب‌نشینی جدی از ارزش‌ها را فراهم می‌کند.

حال سؤال اینجاست آیا رییس‌جمهور، که در طول ماه‌های گذشته بر روی عملکرد رسانه‌های زنجیره‌ای مکتوب و مجازی که به نام حمایت از ایشان رفتارهایی این‌گونه داشته‌اند، باز هم سکوت اختیار خواهند کرد، و راه برای تبدیل کشور به پادگان و زندان برای منتقدین باز خواهد ماند. آیا رییس جمهور نباید بر اساس آموزه‌های علوی بر دهان متملقان خاک بپاشید و با تندروی و توهین به خانواده شهدا به نام اعتدال و حمایت از ایشان برخورد کنند یا زندان سراسربین و مارپیچ سکوت ایجادشده به‌وسیله رسانه‌های حامی ایشان از نقد منتقدین به سمت توهین به خانواده‌های شهدا و مبانی انقلاب حرکت خواهد کرد؟ فارغ از دولت که طبیعتاً در این قضیه ذی‌نفع به حساب می‌آید، آیا قوه قضائیه نسبت به این توهین به حریم خانواده شهدا اقدامی از خود نشان نخواهد داد؟

 1. ناشناس
  28 نوامبر 2013

  اینقدر از خون شیهدان هسته ای سوء استفاده کردید تا مردم از احمدی نژاد و جلیلی بیزار شدند و به آقای روحانی رای دادند در ضمن این پدر محترم شهید چرا دراموری که تخصص ندارد اضهار فضل می کند؟ اگر نمی ترسید و جرات دارید این نظر را هم منتشر کنید و سانسور نکنید! درود بر خاتمی سلام بر هاشمی زنده باد روحانی و موسوی

  • ناشناس
   28 نوامبر 2013

   اظهار نظر کردن حق هر شهروند ایرانی ازجمله پدر عزیز شهید احمدی روشن است و البته همه باید پاسدار ارزشهای انقلاب و خون شهدای گرانسنگ به ویژه شهدای هسته ای باشیم.

  • ناشناس
   28 نوامبر 2013

   مجید جان دلبندم اظهار نه اضهار!!!

  • ایناس
   28 نوامبر 2013

   بجان خودم اظهار درسته نه اضهار!!!!!!!

  • زهرا
   28 نوامبر 2013

   بجان خودم اظهار درسته نه اضهار!!!!!!!

  • ناشناس
   30 نوامبر 2013

   اظهار

  • متین
   8 دسامبر 2013

   سوادت نم کشیده داداش.اول برو خوندن نوشتن یاد بگیر ،بعد بیا درباره ی چیزایی که اصلا اطلاعی دربارش نداری حرف بزن.بعدش یادت باشه که قیامتی هم هست و تو و امثال رئیس جمهور محبوبت باید جواب خون مصطفی احمدی روشن و هم قطاراشو بدید.

  • شمیم بهار
   8 دسامبر 2013

   سلام جناب ناشناس طرفدار هر کسی هستید باشید کسی هم به مولای شما اهانت نکرده اما خدایی انصاف و عقل را هم مدنظر داشته باشید.
   اولا وقتی احمدی نژاد دست مشایی رو برد بالا یعنی با جلیلی نیست و جلیلی هم صراحتا اعلام کرد که از احمدی نژاد تبری می جویم!
   احمدی نژاد در انتخابات کسی رو نداشت مثل اینه که در بانک حساب نداشته باشید بعد بگید چرا برنده نمی شوم!!!
   پس نگویید مردم رای ندادند!

 2. سرباز
  28 نوامبر 2013

  بسمه تعالی

  رای آوردن آقای روحانی امتحانی برای همه مردم بود و بهتر است نتایجش را در آینده تحلیل کنیم!

  فقط طرفداران دولت حق دارند اظهار فضل و … نمایند؟؟!!کسانی که فرزندان خود در راه این کشور داده اند حق سخن گفتن یا رفتار دلبخواه خود را ندارند؟؟!چرا پدر بزرگوار این شهید تنها به دلیل یک تصمیم شخصی اینگونه آماج حمله طرفداران … قرار گرفته؟ این رفتار شما خیلی معنا دارد، مراقب حرکاتتان باشید که مردم هوشیارند..

  ضمنا در جمهوری اسلامی کسی حق ندارد طرفداری از براندازان این نظام را مایه افتخار خود بداند..

  • زهرا
   28 نوامبر 2013

   موافقم…….. .

 3. حسینی
  29 نوامبر 2013

  ان شاالله خون شهید پاسخ بی توجهی روحانی راخواهد دادواو با دست خدا تنبیه میشود

 4. ناشناس
  29 نوامبر 2013

  جالبه که سایت موهن دیگه نظرات رو منتشر نمی کنه و در صفحه اصلی سایت، زیر این مطلب و و مطلب دیگه ای که درباره ی دکتر جلیلی هست، جلوی “نظرات در صف انتشار” هیچ عددی نیست..
  لطفا منعکس کنید

 5. ایرانی
  29 نوامبر 2013

  من فکر میکنم جریانی که به شدت از رفع تحریم ناراحت است دارد به هر وسیله ای مذاکراتی را که حتی رهبر بزرگوار آن را تائید کرده اند، به صورتی مخفی مورد هدف قرار میدهد. این خبر یکی از همین حرکات است. باید هوشیار بود.

  • من
   3 جولای 2014

   رفع تحریم؟؟؟؟چیزی دیدی شما؟؟

 6. کيان
  29 نوامبر 2013

  وثوقالدوله۱۹۱۹وظرىف۲۰۱۳

  • سیرنگ
   17 دسامبر 2013

   توافقنامه ژنو = قرارداد ترکمانچای

 7. پابسته
  29 نوامبر 2013

  پدر شهید اظهار نظر تخصصی نکرد، نظرش و اعتراضش رو گفت.
  این نوع برخوردکه که ایشون متخصص نیست و … پس خفه، همون زندان سراسربینه که آقای شهبازی گفتن!

 8. ناشناس
  29 نوامبر 2013

  با انتشار متنی این پدر شهید را متهم به حاشیه‌سازی، تهمت زنی و تضعیف مذاکرات، سطحی‌گری، هزینه کردن خون فرزند خود برای اغراض سیاسی، غرض‌ورزی سیاسی، و برخورد سیاسی کرد.
  یعنی اگه فردا رسانه ای چنین صحبت هایی رو در باره اعضای خانواده شهید منتظری – شهید بهشتی – شهید مطهری – بیت امام(شهید مصطفی) بگه طبق گفته شما به خانواده شهدا توهین کرده…..خوبه ما هم اینو قبول داریم

 9. اسپادان
  29 نوامبر 2013

  شهدا قطعا محترمند و ما مدیون اونها هستیم.اما پدر شهید بودن فضیلت محسوب نمیشه.واقعیت اینه که اگر ما واقعا نمیخوایم بمب اتم درست کنیم نباید از این توافق ناراحت باشیم

  • دوستار خون شهدا
   10 فوریه 2014

   اگه پدر شهید بودن فضیلت نیست پس فتنه گری و سیاه نمایی فضیلته .

 10. زندی
  29 نوامبر 2013

  مدل اعتراض ما ایجوری مودبانه است اینقدر شرف داریم که نریزیم تو خیابون و مثل فتنه گران آشوب به پا کنیم و اموال بیت مال را هدر بدهیم و سایر ضررهایی که همه می دانند به کشور و نظام زدید

  • دوستار خون شهدها
   10 فوریه 2014

   زندی جان خودتو ناراحت نکن این جور ادما مریضند (فی قلوبهم مرض فزادهم الله مرضا).

 11. ناشناس
  30 نوامبر 2013

  کسي به جايگاه شهيد احمدي روشن يا جايگاه خانواده شهيد اسائه ادب نمي کند اما به هر دليلي اين خانواده به ابزاري در دست شکست خوردگان انتخابات 24 خرداد تبديل شدند و شکست خوردگاني که به دليل گلکاري هاي احمدي نژاد چيزي در بساط ندارند تا به آن استناد کنند با استفاده از اين ابزار بتوانند همچنان خود را در برابر دولت جديد قرار دهند و اثبات کنند که از جبهه پايداري هستند.
  اين روند اهانت به خانواده شهيد است و متاسفانه پدر و خانواده اين شهيد عزيز خواسته يا ناخواسته در اين بازي گرفتار آمده اند.

  • بنفشه
   30 نوامبر 2013

   دولت لب مرزی که با رای شکنده پیروز انتخاب شد نمی تواند تمام نظر مخالفین و منتقدین را خفه کند. این چه طرز فکری است که شما دارید و تنها نفرت و دشمنی را می پراکنید. امروز به خانواده شهدا توهین می‌کنید و فردا…

 12. ناشناس
  30 نوامبر 2013

  چرا اين آقايان همان چيزي را مي گويند که غرب مي گويد، مگر مدعي نيستيم هدف ما در برنانه هسته اي رسيدن به انرژي هسته اي است، مگر براي تامين سوخت نيروگاه هسته اي غني سازي زير 5 درصد کافي نيست، چرا دم از اموري مي زنيم که غرب را محق نشان مي دهد،
  اگر مدعي هستيم غرب دروغ مي گويد بياييد با حمايت از مذاکرات هسته اي اين سخنمان را اثبات کنيم ، اما اصرار برخي در داخل اين است که خواسته يا ناخواسته مي خواهند بگويند اين ايران است که دروغ مي گويد ، اين افراد به طور غير مستقيم در پي القاي مسالميت آميز نبودن برنامه هسته اي ايران هستند.

  • بنفشه
   30 نوامبر 2013

   هدف برطرف کردن نیازهای داخلی است وقتی برای راکتور تهران احتیاج به اورانیوم ۲۰ درصد هست. وقتی برای تامین نیازهای دارویی و پزشکی و صنعتی احتیاج به غنی سازی‌های بالاتر هست چرا باید این حق را از خودمون سلب کنیم

  • احمد
   2 دسامبر 2013

   سلام
   میشه شما بفرمائید این اطلاعات را از کجا در آورده اید؟ لطفا جواب درست بدید. من دکتری فیزیک دارم.
   ممنون از لطفت
   لا اشد مصیبه من الجهل

 13. ذوب شده ولایت
  30 نوامبر 2013

  جریان انحرافی احمدی نژاد و متحجرین حلقه پرتومصباح با اصرار بر ثبت نام سعیدجلیلی در انتخابات24خرداد92 عملا صحنه مناظره ها را به رفراندوم هسته ای تبدیل کردند و بزرگترین اشتباه تاکتیکی را مرتکب شدند

  • ناشناس
   1 فوریه 2014

   گر گدا نادان بود تقصیر صاحبخانه چیست؟

 14. محسن
  1 دسامبر 2013

  سلام به برادران رسانه حرفه ای تریبون!
  لطفا بفرمایید با کدوم تحلیل و عقلی مطلب رو به اسم صادق شهبازی منتشر کردید؟ مگر اتفاق فرودگاه برایتان تجربه نشد؟

 15. ناشناس
  3 دسامبر 2013

  چرانظرات موافقان دولت روحانی را ثبت میکنید ولی نظرات مخالفان را ثبت نمی کنید

 16. مرتضی
  4 دسامبر 2013

  خوشا به حال شهدا، قطعا اگر خود شهید احمدی روشن در قید حیات بود ترور نرم ایشان نیز جزئی از دستور کار میگرفت….

 17. حسن
  4 دسامبر 2013

  باید بپذیریم عملکرد این دولت در این صد روز انتروپی بیش نیست .

 18. ارش
  5 دسامبر 2013

  بگو برن پیش شریعتمداری تو کیهان مردمی!،،،،،،!!!!!!!!استخدام بشن.

 19. سپاه مهدی
  7 دسامبر 2013

  بی سوااااااااااااااااد

 20. ناشناس
  7 دسامبر 2013

  اگه پدر دانشمند شهید هسته ای در مسائل مربوط به این قضیه تخصص ندارن، پس شما داری!!؟؟؟ البته هوچی گری و برچسب زدن و اهانت بی ادبانه رویه ی معمول شما هاست… لعنت بر موسوی که نفس تازه ای به منافقین داد و کشور رو بخاطر قدرت طلبی خودش به آشوب کشید

  • امین
   4 مارس 2014

   سلام آقای محمدصادق شهبازی ای کاش بجای شروع کردن مطلب با سخنان میشل فوکو که یک سیاستمدار ونظریه پرداز غربی که همه می دانند همجسنگرا بوده و بخاطر مبتلا به ایدز فوت کرده و نظراتش فقط بدرد خودش می خورد سخنانت را با گفتار ائمه یا دانشمندان بزرگ دنیای اسلام شروع می کردی حیف است شما که می خواهی درمورد شهید بزرگوار احمدی روشن مطلب بنویسی چرا با میشل فوکولاقید شروع کردی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 21. دوستار خون شهدا
  10 فوریه 2014

  شما که دم از سواد میزنی اولأ برو غلط املاییاتو درست کن ثانیأ اگه پدر شهید حرف میزنه اون هم یه شهرونده مثل همه مردم . مثل همه مردمی که صداشون از این همه خفت و خواری که تیم هسته ای در مقابل دشمنان ٣۵ ساله ایران کشیدند در اومده. من به شخصه تو این چند ماهی که روحانی رییس جمهور شده احساس حقارت میکنم . مرگ بر منافق و فتنه گر. مرگ بر موسوی.

 22. عمار
  5 مارس 2014

  ملاک من وشمااگر خداباشد،نه هوی نفس ،نیت ما،سخن ماوعمل مادرست خواهدبودان شاءالله
  وامادرموردشهدای راه الله….شهدانزدخداوندآبرو وحرمت زیادی دارند.بدابه حال کسانی که بخواهند حرمت عزیزان خدارابشکنند،من باشم ،شماباشید یادیگران…..
  وامادرموردمذاکرات هسته ای ومذاکرات دیگر:قران کریم می فرماید:ولن یجعل الله للکافرین علی الؤمنین سبیلا خداوندهرگزبرای کافران راه (تسلطی)بر(زیان)مؤمنان قرارنداده است
  وامادرمورد سبک گفتگوی شماباهم ،قران می فرماید
  محمدرسول الله والذین معه اشداء علی الکفاررحماء بینهم
  خشم خودراروی دشمنان خداومنافقان خالی کنید نه درگفتگوی باهم…..

 23. رحمان محمدی اصل
  28 نوامبر 2018

  تأسیسات هسته ای کشور حاصل تلاش داشمندان دلسوز ایرانی همچون شهید احمدی روشن بود که عده ای به بهانۀ برچیدن تحریم ها آن را تخریب و صدها هزار میلیارد خسارت به این کشور وارد نمودند و حال که نخواستند و یا نتوانستد تحریم ها را بردارند آیا نباید تاوان خسارت خود را بپردازند؟ ولی الله سیف در مقام رئیس کل بانک مرکزی و رئیس شورای پول و اعتبار، به عنوان سیاستگذار و تصمیم گیرنده اصلی مسائل پولی و بانکی کشور بیش ۷۰ تن طلا و صدها هزار میلیارد دلار را به بهانۀ جلوگیری از تورم با قیمت کمتر یک پنجم به جیب چند ویژه خوار ریخت ولی پس از آنکه جیب رانت خواران پُر از پول شد نرخ تورم چندین برابر افزایش یافته و ملت ایران را به فقر کشانید! آیا ایشان نباید تاوان سیاستهای غلط خود را بپردازد؟ تا کی قرار است خسارت تصمیات غلط عده ای نالایق و ناشایست را ملت مظلوم و پناه بپردازد ؟ آیا اصل ۱۵۶ قانون اساسی ایجاب نمی کند قوه قضائیه جهت احیای حقوق عامه و برای گسترش عدالت ، خسارات های وارده را از عاملان و مسببین آن دریافت کند ؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: