شنبه 30 نوامبر 13 | 16:57

«حسنا»؛ یک چادر دوست داشتنی و راحت

آنها گفتند که ما اصلا چادری نیستیم و آمدیم یک چادر سفارش بدهیم که اگر ختم و یا زیارتی رفتیم چادر داشته باشیم و این چادر حسنا هم بهتر و زیباتر است. گفتم من اصلا کاری به این حرف ها ندارم و می گویم زمانی که از این چادر استفاده می کنید نباید آرایش داشته باشید.


این روزها که ترویج فرهنگ استفاده از چادر به یکی از دغدغه های زندگیم تبدیل شده، با دقت زیادی به مدل های مختلف چادر در محیط اطرافم نگاه می کنم. و از قضا چند وقت پیش در مترو با خانمی آشنا شدم که چادر بسیار زیبایی به سر داشت و تصمیم گرفتم، به بیان ویژگی های این چادر بپردازم. این نوع چادر، حجابی مثل چادرهای نیم دایره ساده داشت ولی طراحی اش بسیار متفاوت از چادرهای ساده بود. بر خلاف چادرهای ساده روی سر سنگینی نمی کرد و با مقنعه ای که همراه این نوع چادر عرضه می شد، حجاب کاملی را ارائه می نمود.

از صحبت‌های این خانم تقریبا 35 ساله، متوجه شدم که نام این چادر حسنا است و احساس راحتی زیادی را برای زنان چادری به همراه دارد. او گفت: آشنایی من با چادر حسنا به زمان دانشجویی‌ام بر می‌گردد. در ان زمان پسرم تنها شش ماه داشت و باید او را هر روز قبل از شروع کلاس به خانه مادرم می‌بردم، در آن مدت استفاده از چادرهای معمولی برایم کار بسیار سختی بود و به دنبال چادری می‌گشتم که راحت و به دور از هر گونه خودنمایی باشد. آنقدر گشتم تا اینکه یکی از دوستانم چادر حسنا را به من معرفی کرد و حالا نزدیک به شش سال است که از این نوع چادر استفاده می کنم و از این انتخاب بسیار راضی هستم.

105146

این آشنایی باعث شد تا ما از نزدیک در جریان فعالیت‌های زهرا نیلچی زاده طراح این نوع چادر قرار گرفته و گفتگویی را با ایشان ترتیب دهیم.

خانم نیلچی زاده چه شد که فکر طراحی چادر حسنا به ذهنتان رسید؟

این حجاب از قدیم حجاب ملی زنان ایران بوده است و ما آن را به عنوان یک پوشش ملی برای خودمان قبول داشته و یقین داشتیم که می تواند یک حجاب خوب و کامل برای زنان امروز باشد. پس از اشنایی بیشتر با حسنا، یکسری طراحی های جدیدی را ارائه کردیم که باعث شد این چادر، کامل تر شده و ویژگی های خوبش افزایش یابد. این حجاب به خاطر اینکه قابلیت رو گیری دارد مثل چادرهای نیم دایره ساده جلب توجه نمی کند و حتی خانم های چادری که برایشان حجاب کامل در عین تغییر نکردن ظاهرشان مهم بود؛ این حجاب را پذیرفتند. ضمن اینکه به اذعان دیگران حتی تاکنون یک نقطه ضعف در خصوص چادر حسنا وجود نداشته و مشتریانمان یک ایراد هم از آن نگرفته اند. البته این حجاب اگر به همراه مکملاتش استفاده شود به عنوان بهترین حجاب شناخته خواهد شد و بهتر است بگویم که چادر حسنا شماره ثبت صنعتی نیز دارد.

105147

مکملات چادر حسنا چیست؟

چادر حسنا یک مقنعه آستین دار دارد که با طرح مقنعه آستین داری که در مشهد به فروش می رسد، کاملا متفاوت بوده و طراحی خودمان است. این مقنعه در حقیقت جایگزین مانتو، ساق دست و حتی رو بند می شود.

در چه سالی چادر حسنا را طراحی کردید؟

چادر اصیل ایرانی در زمان رضا شاه وجود داشت و آن موقع به نام چادر شش متری معروف بود. شما قطعا در فیلم های قدیمی این نوع چادر را دیده اید که دستک های تقریبا کوتاهی داشت و از شش متر پارچه استفاده می کرد و چین زیادی داشت. در سال 81 ما طراحی چادر کمری که همان چادر اصیل ایرانی بود را شروع کردیم که با چادر قجری فرق دارد و نامش را حسنا گذاشتیم. چادر اصیل ایرانی دستک های بلند دارد که مشکی آن یک وجب از زانو پایین تر است، چادر احرامش یک وجب بالای زانو است و چادر گلدارش برای استفاده در منزل، روی زانو است و به صورت دو تکه دوخته می شود.

105148

یعنی تکه بالا و پایینش از هم جداست؟

نه این دو تکه از پشت به هم وصل هستند و چیز جدایی ندارد،از جلو هم از خط کمر به هم وصل است.

چادر حسنا برای انجام چه کارهایی و چه گروه سنی ای بهتر است؟

این چادر برای یک دختر قبل از سن تکلیف برای انس گرفتن با حجاب استفاده می شود تا یک خانم 70 ساله که نمی تواند به خاطر وضعیت جسمانی اش چادر معمولی به سر کند، حسنا مانعِ انجام هیچ کاری نمی شود و از یک خانم خانه دار تا یک خانمی که کوهنورد است می توانند از آن استفاده می کنند، دو تا از مشتریان ما کوهنورد حرفه ای هستند که این چادر پاسخگوی نیازشان در فعالیت کوهنوردی بود و این چادر درهنگام وزش باد از بدن فاصله دارد و اندام را مشخص نمی کند.

105154

خانم نیلچی زاده تاکنون سابقه داشته که چادر حسنا خانمی که مانتویی بوده یا عقیده ای به حجاب نداشته را چادری و باحجاب کند؟

موارد خیلی زیادی در این خصوص داشته‌ایم. بهتر است اینجا به این نکته اشاره کنم که همه هنرجویان و شاگردان ما با کار در این فضا آشنا هستند، آن ها چه در زمان آموزش و چه در زمان کار با وضو هستند، بدون وضو پارچه را برش نمی زنند و در سر کلاس حضور نخواهند داشت. خیلی ها به خاطر اینکه چادر حسنا حجاب کاملی داشت به سراغ ما می آمدند و خیلی ها هم اصلا چادری نبودند و به واسطه این حجاب چادری شدند.

یادم می‌آید سال 85 دو تا خواهر برای دوخت چادر به دفتر ما مراجعه کردند که ظاهر مناسبی از نظر حجاب نداشتند. من به اینها نگفتم که شما مانتویی هستید و من برای شما چادر نمی دوزم بلکه با روی باز با آن ها برخورد کردم و وقت گذاشتم همه مدل ها را نشانشان دادم و آن ها به لطف خدا چادر حسنا که ان زمان به اسم چادر اصیل ایرانی شناخته شده بود را انتخاب کردند.

پس از انتخاب به ان ها گفتم که “حالا ما با شما چیکار کنیم؟چون صاحبکارمان راضی نیست برای کسی که اهل آرایش است چادر بدوزیم”، یک نگاه به محیط کار من کردند و گفتند “مگر شما برای خودتان کار نمی کنید” گفتم “من یک کارگر ساده ام اگر خانم فاطمه زهرا (س) قبول کرده باشند ایشان صاحبکار من هستند.” به آن ها گفتم که اصلا آرایش با حجاب سنخیت ندارد وقتی من محجبه آرایش کنم و حجابم را به تمسخر بگیرم چطور توقع دارم که دیگران به من به عنوان یک خانم محجبه احترام بگذارند.

105155

آنها گفتند که ما اصلا چادری نیستیم و امدیم یک چادر سفارش بدهیم که اگر ختم و یا زیارتی رفتیم چادر داشته باشیم و این چادر حسنا هم بهتر و زیباتر است. گفتم من اصلا کاری به این حرف ها ندارم و می گویم زمانی که از این چادر استفاده می کنید نباید ارایش داشته باشید. در حقیقت هدف ما این است که این افراد ذره ذره حرمت حجاب را بفهمند و همین اثرات را هم الحمدالله داشته است، وقتی این حرف را به این دو خواهر زدم یکی از ان ها که حجابش بهتر از آن یکی بود شرایط کار ما را قبول کرد. ولی خواهرشان با دلخوری به من نگاه می کرد و زیر لب غر می زد. بعد از اینکه تصمیم به رفتن گرفتند به من گفت که خانم من اصلا چادری نیستم و آنقدر گنهکار هستم که دیگر نمی خواهم به خاطر یک چادر مدیون شما شوم. وقتی این حرف را زد من به او گفتم که از همین وجدانت خوشم امد و همین که نمی خواهی مدیون من شوی برایم خیلی خوشایند است. شما به عنوان یک خانم مسلمان فکر نمی کنی که با این وضعیت مدیون خانم فاطمه زهرا (س) می شوی. پس از این صحبت ها همه گریه می کردیم و منقلب شده بودیم و پس از آن این دختر نیز سفارش دوخت چادر حسنا را داد و هفته دیگر بدون آرایش برای دریافت چادرش آمد. دو ماه بعد این خانم به من زنگ زد و گفت: خانم شما با من چیکار کردی، از آن روزی که چادر حسنا را به سر کرده ام آن را کنار نگذاشته ام و خودم تعجب کرده ام.

این چادر چند متر پارچه استفاده می کند؟

یکی از ویژگی های خوب این چادر برعکس چادرهای دیگر این است که به خاطر نوع الگویش اسیب پذیری کمی دارد. ماهی یکبار هم به شست و شو نیاز ندارد چون اصلا کثیف نشده و روی زمین کشیده نمی شود. به خاطر نوع برش الگو به جایی گیر نمی کند که پاره شود و از بین رود. به اندازه همان چادر معمولی پارچه مصرف می کند و با پارچه های ساده دوخته می شود.

خانم ها چگونه می توانند اقدام به تهیه این نوع حجاب نمایند؟

ما هم پذیرش حضوری داریم و هم برای شهرستان ها و خارج از کشور به صورت غیر حضوری این چادر را تهیه می کنیم. تاکنون از کانادا، آمریکا، آلمان و برخی کشورهای دیگر سفارش دوخت داشته ایم. ما در چند سال اخیر بیشتر هدفمان را روی آموزش این چادر گذاشته ایم و از آذر به بعد درصد آموزش را بالا می بریم تا بتوانیم فرهنگ حجاب قرآنی را افزایش دهیم و دوستان علاقمند می توانند برای آموزش در سراسر کشور با شماره تلفن 09123100083 تماس حاصل نمایند. ما اخیرا برای آموزش این چادر به استان قزوین رفته بودیم و با استقبال خوبی مواجه شد؛ چراکه ما برش حجاب ها را به صورت کاربردی آموزش می دهیم.

راهکار شما برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب چیست؟

ترویج فرهنگ عفاف و حجاب تنها با حرف صورت نمی گیرد بلکه باید با عمل همراه باشد و همین که ما مشتری را حضورا دعوت می کنیم یک فرهنگسازی صورت می گیرد. در یکی از جلسات شورای شهر دوره قبل که من هم حضور داشتم، خانمی می گفت که به نظر من بهتر است برای ترویج چادر روی آن ها پولک و منجوق بدوزیم و خانمی که مسئول جلسه بود هم گفت به نظر من ما باید مثل دشمن رفتار کنیم دشمن چراغ ها را خاموش می کند و یک سری تغییراتی ایجاد می کند بعد چراغ ها را روشن می کند و همه می گویند وای ما چه زمانی این آب و رنگ شدیم. وقتی نوبت به من رسید به آن ها گفتم من با نظر شماها مخالف هستم ما می گوییم ما دوستیم دشمن نیستیم دوست باید چراغ ها را روشن کند، راه و چاه را نشان دهد ان دو حسن دارد؛ چراکه امکان بازگشت را برای کسی که به بیراهه می رود، فراهم می کند و چون از قبل با راه آشنا شده احتمال اینکه برگردد خیلی زیاد است و اگر هم برنگردد حجت بر او تمام شده است چون با آگاهی رفته است. من باره گفته ام در هر شهری که فقط ده نفر برای آموزش اماده باشند، خدمات آموزش ارائه می دهیم و در آخر هم یک هماش حجاب برگزار می کنیم و این ده نفر را معرفی می نماییم. در حال حاضر ما از اکثر شهرها سفارش داریم و من نمی توانم همه این سفارش ها را انجام بدهم بلکه می خواهم ماهی گیری را به آنها آموزش دهم و قطعا با فراگیری آموزش حجاب قرانی قدم های خوبی در حوزه ترویج فرهنگ عفاف و حجاب برداشته می شود.

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: