چهارشنبه 10 مارس 10 | 09:21

ماجرای «داماد کرکوک» در عراق جدی شد!

ایاد علاوی رئیس ائتلاف العراقیه در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی الشرقیه، ساعتی قبل و در حالی که شمارش آرا همچنان ادامه دارد، اعلام کرد که حزب وی پیروز انتخابات عراق است. وی به دولت مالکی هشدار داد در صورتی که حزب وی به عنوان پیروز انتخابات اعلام نشود، این مسئله را به منزله “تقلب” در انتخابات می‌داند. در همین راستا الشرقیه در ویژه برنامه‌ای انتخاباتی به صورت تلویحی از آشوب‌های پس از اعلام نتایج انتخابات، از سوی هواداران این حزب خبر داد.


ایاد علاوی مدعی تقلب پیش از اعلام نتایج شد

ایاد علاوی مدعی تقلب پیش از اعلام نتایج شد

تریبون مستضعفین- ایاد علاوی رئیس ائتلاف العراقیه متشکل از برخی گروه‌های سنی و همچنین برخی گروه‌های نزدیک به حزب بعث عراق، در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی الشرقیه به ریاست “بزاز” از نزدیکان صدام حسین در زمان حکومت بعث، ساعتی قبل و در حالی که شمارش آرا همچنان ادامه دارد، اعلام کرد که حزب وی پیروز انتخابات عراق است.
به گزارش شبکه ایران، علاوی به تاسی از برخی جریانات و نامزدهای ناکام در انتخابات ایران، به دولت مالکی هشدار داد در صورتی که حزب وی به عنوان پیروز انتخابات اعلام نشود، این مسئله را به منزله “تقلب” در انتخابات می‌داند. گزارش‌ها حاکی است که در پی اعلام این مقام عراقی نزدیک به عربستان سعودی، بخشی از هواداران این حزب در تجمعات پراکنده در برخی محله‌های بغداد حاضر شده‌اند.
این اظهارات علاوی در حالی است که اکثریت نزدیک به 70 درصد جمعیت عراق را شیعیان تشکیل می‌دهند و بدیهی است که همچون دوره قبلی انتخابات پارلمانی، این جمعیت گسترده دو ائتلاف بزرگ شیعیان در عراق موسوم به “ائتلاف ملی” و “دولت قانون” را به جای ائتلاف “العراقیه” انتخاب کنند.
اقدام دیگری که باعث کم شدن محبوبیت حزب علاوی حتی در جمعیت اهل تسنن عراق شده است، حمایت علاوی از کاندیداهای حزب بعث و به خصوص “صالح المطلک” از شخصیت‌های مشهور حزب بعث در عراق بود که از سوی کمیته عدالت در عراق، به خاطر سوابق پررنگ وی در حزب بعث رد صلاحیت شدند و علاوی در حمایت از این افراد، حتی برگزارکنندگان انتخابات را به تحریم انتخابات نیز تهدید کرد.
اظهارات این مقام عراقی در حالی است که اعلام نتایج اولیه انتخابات نیز از پیروزی دو ائتلاف شیعی به رهبری سید عمار حکیم و نوری مالکی در انتخابات عراق حکایت دارد.
خبرگزاری فرانسه در همین رابطه به نقل از برخی منابع در کمیساریای عالی و مستقل انتخابات و منابع آگاه در ائتلاف‌های سیاسی مختلف اعلام کرد: ائتلاف دولت قانون به رهبری مالکی، در 9 استان نجف، واسط ، ذی قار، الدیوانیة، البصرة، کربلا، المثنى، میسان و بابل در صدر رقبای خود قرار دارد. “ائتلاف ملی عراق” به رهبری عمار الحکیم نیز در شش استان نجف، واسط، ذی قار، الدیوانیه، کربلا و میسان، در مرتبه دوم قرار دارد. گزارش خبرگزاری فرانسه حاکی است که فهرست العراقیه به رهبری ایاد علاوی، تنها در 4 استان الانبار، صلاح الدین، دیالی و نینوا در صدر سایر ائتلاف‌ها قرار دارد.

تلاش رسانه‌های بعثی برای القای تقلب در انتخابات عراق

تلاش رسانه‌های بعثی برای القای تقلب در انتخابات عراق

در حالی که تلاش‌های آمریکا و افراد تندروی حزب بعث برای کاندیدا شدن در انتخابات پارلمانی عراق، باتوجه به وجهه منفور آن در اذهان مردم عراق ناکام مانده است، سه شبکه تلویزیونی الانبار، الشرقیه و البابلیه نزدیک به این حزب، از ساعات اولیه برگزاری انتخابات، هیاهوی رسانه‌ای گسترده‌ای را در خصوص احتمال تقلب آغاز کرده‌اند.
مخاطبان این شبکه‌های تلویزیونی عنوان می‌کنند که حجم برنامه‌هایی با عنوان “التزویر” (تقلب) از سوی این سه شبکه تلویزیونی بی‌سابقه است.
در همین راستا شبکه تلویزیونی الشرقیه به ریاست “بزاز” که از نزدیکان صدام حسین از زمان حکومت بعث به شمار می‌رود، در ویژه برنامه‌ای انتخاباتی با عنوان “اکثریت خاموش”، با طرح سوالاتی از کارشناسان و بینندگان، به صورت تلویحی از آشوب‌های پس از اعلام نتایج انتخابات، از سوی هواداران این حزب خبر داد.
مجری این ویژه برنامه در شبکه الشرقیه، به طور مداوم در حال پرسیدن این سوال است که “آیا مردم تقلب را قبول خواهند کرد و اگر تقلب شود، چه پیامدی به همراه خواهد داشت؟” و در جواب این سوالات نیز طرفداران بعث، تاکید می‌کنند که مردم طاقت نخواهند آورد و خودشان کار را یکسره خواهند کرد تا بدین صورت، هواداران بعث را به آشوب‌های خیابانی دعوت کنند.
بنابر این گزارش، یک بیننده تلویزیونی نیز در تماسی تلفنی که از این شبکه تلویزیونی پخش شد، تاکید کرد “در صورت تقلب در انتخابات، با فوران خشم از دل ملت عراق مواجه خواهیم بود.”
این حجم وسیع تبلیغات در خصوص احتمال تقلب گسترده در انتخابات، در حالی است که حزب بعث به واسطه جنایات خود در زمان حکومت صدام، مورد نفرت شدید اکثریت مردم عراق قرار دارد و نتیجه انتخابات با توجه به در اکثریت بودن شیعیان در این کشور، امری بدیهی است.
پیش از این نیز در انتخابات افغانستان فرد بازنده با تکرار چنین ادعاهایی قصد ایجاد تحرکاتی مانند حوادث غیر قانونی پس از انتخابات ایران را داشت.

  1. فرزند بصره، داماد كركوك « آهستان
    11 مارس 2010

    […] ماجرای «داماد کرکوک» در عراق جدی شد! […]

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.