دوشنبه 02 دسامبر 13 | 10:38

آمریکا سوخت و تدارکات افغانستان را قطع کرد

دفتر ریاست جمهوری افغانستان از قطع سوخت و دیگر تدارکات از سوی آمریکا به ارتش و پلیس ملی افغانستان خبر داده است.


دفتر ریاست جمهوری افغانستان، در یک مطلب که در وبسایت خود منتشر کرده نوشته که وزیران دفاع و کشور، در جلسه شورای امنیت ملی به ریاست حامد کرزی، از قطع سوخت و تدارکات چند واحد از ارتش و پلیس ملی افغانستان توسط ایالات متحده خبر دادند.

در این نامه گفته شده که شورای امنیت ملی افغانستان، این عمل آمریکا را، خلاف تعهدات قبلی‌اش دانسته است.

شورای امنیت ملی افغانستان، قطع سوخت و تدارکات از سوی آمریکا را، «وسیله فشار از جانب آمریکا» به منظور وادار کردن افغانستان «به چشم‌پوشی از شرایطش» برای امضای قرارداد امنیتی با آمریکا خوانده است.
پس از پایان لویه‌جرگه مشورتی و حمایت این جرگه از امضای قرار داد امنیتی با آمریکا در هفته پیش، حامدکرزی شرایط جدیدی را برای امضای این موافقتنامه اعلام کرد و گفت که امضای موافقتنامه را به پس از انتخابات ریاست جمهوری موکول می‌کند.

او در سخنرانی اختتامیه لویه‌جرگه و بعد در دیدار با سوزان رایس، مشاور امنیت ملی باراک اوباما گفت تامین صلح و امنیت در افغانستان، آغاز دوباره گفت‌وگوهای صلح با طالبان، آزادی زندانیان طالبان از گوانتانامو و برگزاری انتخابات «شفاف» را از شرایط جدیدش برای امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا خوانده است.

دولت آمریکا خواهان امضای این موافقتنامه تا پایان سال جاری میلادی است و گفته است که امضای این موافقتنامه به آمریکا اجازه می‌دهد تا برای ادامه حضور نیرو‌هایش در افغانستان پس از خروج کامل نیروهای رزمی در پایان سال ۲۰۱۴ برنامه‌ریزی کند.

آن‌ها همچنین مدعی هستند که امضای این موافقتنامه موجب تامین اطمینان و اعتماد در میان افغان‌ها می‌شود که به شدت نگران اوضاع افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور هستند.

تا کنون نیروهای آمریکایی در مورد قطع سوخت و دیگر مواد تدارکاتی به نیروهای ارتش و پلیس افغانستان ابراز نظری نکرده‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: