دوشنبه 02 دسامبر 13 | 10:54

پیمان‌سپاری ارزی لغو شد

رئیس کل بانک مرکزی با تشریح مصوبات چهارمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی از لغو مصوبه پیمان سپاری ارزی خبر داد.


ولی‌الله سیف در تشریح مصوبات چهارمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در دولت یازدهم اظهار داشت: در جلسه صبح امروز بحث‌های خیلی خوبی مطرح شد که یکی از آنها تامین نیازهای نقدینگی تولید و اقتصاد کشور بود که به صورت مشروح در این باره گزارش‌هایی را خواهیم داد.

وی با بیان اینکه اولویت اول دولت و بانک مرکزی تلاش برای خروج از رکود به منظور کاهش نرخ تورم است، تصریح کرد: مبالغی مشخص شده که از طریق سیتسم بانکی و از محل رشد سپرده‌ها و وصول مطالبات جاری و سررسید شده در قالب تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی پرداخت شود. البته این تسهیلات با تشخیص اولویت‌ها و نیاز اقتصاد تزریق خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی تکمیل استفاده از ظرفیت‌های موجود واحدهای تولیدی را از دیگر اولویت‌های دولت دانست و گفت: بعضی از واحدهای تولیدی امکان استفاده از 100 درصد ظرفیت خود را ندارند که بانک مرکزی تلاش می‌کند این مشکلات را برطرف کند.

سیف تکمیل سرمایه‌گذاری‌های انجام شده نیمه‌تمام را از دیگر اقداماتی برشمرد که قرار است توسط نظام بانکی انجام شود.

وی همچنین از تشکیل کارگروه ویژه در مجلس برای رصد کردن تحولات ویژه اقتصادی در کشور خبر داد و گفت: البته این خبر را آقای مصباحی‌مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اعلام کرد، اگر این کارگروه تشکیل شود به دولت برای اصلاح و ارتقای فضای کسب و کار کمک خواهد کرد.

پیمان سپاری ارزی منتفی شد/صادرکنندگان از پرداخت مالیات معاف شدند

سیف یکی از دیگر مصوبات جلسه امروز شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی را لغو مصوبه پیمان سپاری ارزی برشمرد و اظهار داشت: ستاد تدابیر ویژه تصمیم گرفته بود تعهدات صادرکنندگان (پیمان سپاری ارزی) منتفی شود و صادرکنندگان از پرداخت مالیات معاف شوند البته در گذشته این بخشنامه ابلاغ شد ولی تاملاتی در اجرا بود. قرار است به زودی مصوبه ستاد برای اجرا ابلاغ شود.

رئیس کل بانک مرکزی در این نشست همچنین از پرسشنامه ارسالی وزارت صنعت و معدن و تجارت به واحدهای تولیدی سخن گفت که برای فعالان اقتصادی دردسرساز شده است و ادامه داد: وزارت صنعت پرسشنامه‌ای را به واحدهای تولیدی ارسال کرده و از آنها خواسته حساب‌های جاری و رمزهای حساب‌هایشان را در این پرسشنامه بنویسند که فعالان اقتصادی در جلسه امروز نسبت به این پرسشنامه‌ گلایه‌هایی را مطرح کردند چرا که این پرسشنامه امنیت خدمات بانکداری را زیر سوال می‌برد. از این رو قرار شد وزارت صنعت نسبت به بازنگری این پرسشنامه دستور لازم را بدهد.

وی گفت: در جلسه امروز فعالیت بازار غیرمتشکل پولی و اقدامات انجام شده توسط بانک مرکزی در این راستا مورد انتقاد قرار گرفته بود اما به فعالان اقتصادی گفتیم در مدیریت جدید بانک مرکزی نارسایی‌های انجام شده اصلاح خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: بانک مرکزی موظف به رصد و نظارت بازار پول است. از همین رو تلاش می‌کنند که فعالیت موسسات ساماندهی شده و از تخلفات پولی و مالی جلوگیری شود؛ هدف بانک مرکزی امنیت سرمایه‌ها و سپرده‌های بانکی است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: