دوشنبه 02 دسامبر 13 | 10:55

شایعترین علامت افسردگی

یک روان شناس بالینی معتقد است: حواس پرتی شایع‌ترین علامت در اختلال افسردگی و اضطراب است.


رضا باقریان با بیان اینکه حواس پرتی نشانه وجود یکی از اختلالات روانی است، اظهار کرد: حواس پرتی می‌تواند ناشی از اختلالات روانی مانند افسردگی، اضطراب و اختلال ارگانیک مغز باشد.

وی با بیان این‌که تمرکز نداشتن و یا توانایی نداشتن تمرکز در افراد افسرده بیشتر مشاهده می‌شود، افزود: در افراد افسرده اشتغال بیش از حد ذهنی منجر به ایجاد افکار مزاحم در ذهن شده و بیمار نشخوارهای ذهنی متفاوت را تجربه می‌کند و این امر توانایی نداشتن فرد در تمرکز کردن را به دنبال دارد.

این روان شناس بالینی با بیان این‌که قرار گرفتن در موقعیت‌های اضطراب زا منجر به نگرانی در افکار می‌شود، خاطرنشان کرد: فرد مضطرب به دلیل برانگیختگی بیش از حد نمی‌تواند تمرکز حواس داشته باشد بنابراین حواس پرتی به عنوان یک علامت در اختلالات اضطرابی و اختلالات افسردگی بسیار شایع است.

باقریان افزود: بسیاری از بیمارانی که با شکایت از اختلال حواس مراجعه می‌کنند در واقع اضطراب و افسردگی دارند. حواس پرتی یک اختلال نیست بلکه در واقع نشانه وجود یک اختلال روانی است و برای درمان آن باید اختلال اصلی را درمان و ریشه یابی کرد.

وی با اشاره به این‌که ضعف توجه در کودکان بسیار شایع است و مشکل رایج این کودکان تمرکز نداشتن بر فعالیت‌ها است، گفت: حواس پرتی در محصلان و شاغلان نیز دیده می‌شود و این مشکل در صورت درمان نشدن موجب کاهش کارایی و توانایی تحصیلی افراد می‌شود.

این روان شناس بالینی تصریح کرد: درمان اختلالات اصلی روانی مانند افسردگی و اضطراب و هم چنین به کار بردن روش‌های کسب آرامش از راه‌های درمان حواس پرتی است و هم‌چنین معنویت نیز با توجه به آرامشی که در افراد ایجاد می‌کند می‌تواند به رفع اختلال حواس کمک کند.

برچسب‌ها:

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: