دوشنبه 02 دسامبر 13 | 11:31

مصر شهروندی رهبران حماس را لغو کرد

رسانه های خبری فلسطین و مصر اعلام کردند، مقام های دولت مصر لغو حق شهروندی رهبران حماس را آغاز کرده اند تا این اقدام موجب افزایش تنش در روابط قاهره و حماس شود.


لغو شهروندی رهبران حماس از سوی دولت مصر در حالی است که پس از برکناری محمد مرسی رئیس جمهور منتخب مصر در سوم جولای امسال روابط دو طرف به شدت تیره و تار شده است.بر اساس این گزارش اقدام ارتش مصر در تخریب تونل های مرزی با نوار غزه نیز موجب افزایش مشکلات و فشارهای اقتصادی بر 1/7 میلیون نفر جمعیت ساکن منطقه شده است.

دولت مرسی به هزاران نفر از فلسطینی های نوار غزه از جمله رهبران حماس شهروندی مصر را داده بود. یکی از رهبران حماس که پاسپورت مصر را دریافت کرده محمد زهر است که از مادری مصری متولد شده است.روزنامه القدس چاپ فلسطین نوشت، مقام های مصری تدابیر و اقداماتی را برای لغو شهروندی محمد زهر و تعداد زیادی از فلسطینی های نوار غزه اتخاذ کرده اند.

این روزنامه به نقل از یک منبع آگاه مصری افزود، تدابیر ویژه دولت مصر فلسطینی هایی را که با احزاب سیاسی فلسطین در ارتباط هستند یا روابطی با گروه های غیر قانونی مصر دارند هدف قرار داده است.بر اساس قوانین مصر افرادی که شهروند این کشور می شوند در 5 سال نخست تابعیت حق فعالیت های سیاسی و عضویت در احزاب سیاسی را ندارند.

منابع فلسطینی نیز سال گذشته اعلام کردند، مقام های مصری به بیش از 50 هزار فلسطینی که از مادران مصری متولد شده اند تابعیت این کشور را داده اند.ماه گذشته نیز روزنامه مصری الیوم السابع نوشت، وزیر کشور مصر با درخواست خانواده محمد زهر برای دریافت شهروندی مصر مخالفت کرده است.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: