دوشنبه 02 دسامبر 13 | 11:34

دختران قربانیان ایدز هستند

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره ایدز ایران گفت: به دلیل فقدان آموزش در مدارس، دختران بیشتر درگیر بیماری ایدز می شوند و قربانیان HIV معمولا دختران هستند.


حمیدرضا شاعری گفت: باید سطح پیشگیری را با آموزش مناسب و به موقع افزایش بدهیم، واکنش موثر فقط از طریق آموزش و تغییر رفتار حاصل می شود.

وی افزود: در مورد روابط جنسی یک سری مشکلات و بحث هایی در خصوص بحث های جنسی وجود دارد و اتفاقاً بهترین مکان برای آموزش، مدارس است و بهتر است بچه ها در مدارس این آموزش ها را دریافت کنند.

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره ایدز ایران با اشاره به درگیر شدن دختران در بیماری ایدز بیان کرد: در این قضیه دختران بیشتر درگیر می شوند و معمولاً دختران قربانیان HIV هستند و تمرکز ما باید بیشتر روی دختر بچه ها باشد و باید آموزش هایی به دختران بدهیم که آنها را در برابر این بیماری مصون بداریم.

وی در ادامه تصریح کرد: دختران باید بتوانند در ارتباط با غیر همجنس تصمیم گیری کنند اما متاسفانه سیاستگذاران هنوز به این نتیجه نرسیده اند که آموزش را باید شروع کنند و از نظر اولویت های بهداشتی و سلامت، هر یک روز تاخیر، تعداد مبتلایان را بیشتر می کند.

شاعری با اشاره به اقداماتی که دولت باید انجام بدهد، گفت: دولت برای جلوگیری و کاهش آمار ایدز در کشور می تواند کیت های خانگی را وارد و در داروخانه ها توزیع کند.

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره ایدز ایران درمورد اقداماتی که در این یک دهه صورت گرفته است، بیان کرد: در این یک دهه که بر روی ایدز کار شده، اقدامات بیشتر فانتزی، سئوال گونه و غیرکاربردی بوده است و این اقدامات منجر شده که در این زمینه با خلاء هایی مواجه شویم.

وی با اشاره به آمار ایدز در ایران بیان کرد: آمار ایدز در کشور به صورت تجمعی محاسبه می شود یعنی همان آماری که از سال 64 ثبت شده است. یکی از وظایف وزارت بهداشت این است که آمار بیماران ایدزی را هر سه ماه یکبار منتشر کند.

شاعری در ادامه بیان کرد: آمار تجمعی یعنی مواردی که از اولین تعداد HIV تا آخرین مورد با هم جمع شوند. طبیعی است که تعدادی از بیماران فوت شده‌اند اما هنوز وزارت بهداشت آما را به صورت تجمعی بیان می‌کند و طبیعی است که این آمار، رقم درستی نیست.

وی با اشاره به روند مبتلایان بیان کرد: سیر روند رشد بیماران مبتلا به ایدز در چند سال اخیر تحت کنترل درآمده است و خوشبختانه به مرحله‌ انفجار مبتلایان به ایدز نرسیده ایم.

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره ایدز ایران با اشاره به آمار ایدز در ایران گفت: وقتی مسئولان بیان می‌کنند که تعداد مبتلایان به ایدز در ایران 25 هزار نفر است باید در نظر داشته باشیم که بیماری ایدز مثل کوه یخ شناور در آب است که فقط آن قسمت بیرون از آب دیده می شود و قسمت اعظم کوه یخ که داخل آب است، محاسبه نمی شود.

وی افزود: موارد شناخته نشده 4 برابر موارد شناخته شده است و آمار واقعی در کشور ما بین 85 تا 100 هزار نفر است.

شاعری در مورد رواج ایدز در قشر جوان جمعیت کشور گفت: آمار مبتلایان به ایدز بیشتر در بین اقشار جوان کشور است و در حال حاضر الگوی سرایت به سمت ارتباط جنسی پیش می‌رود و افرادی که در سن باروری در معرض این بیماری قرار دارند یعنی افرادی که در گروه سنی 24 تا 35 سال قرار دارند.

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره ایدز ایران در پایان گفت: عمربیماران در طی 10 سال گذشته با معرفی داروهای موثر افزایش پیدا کرده است و بیماری HIV به بیماری مزمن مثل فشار خون و دیابت تبدیل شده است.

برچسب‌ها: ،
  1. مسعود
    2 دسامبر 2013

    به جای این حرفها دخترها را در همان سنین دبیرستان شوهر دهید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: