دوشنبه 02 دسامبر 13 | 12:31

استرالیا و کانادا نخستین مقاصد مهاجران ایرانی

فرمانده ناجا با اشاره به تحمیل هزینه‌‌های سنگین اتباع خارجی به ایران، مقصد نهایی اغلب مهاجران ایرانی را کشورهای استرالیا و کانادا معرفی کرد.


سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در حاشیه نشست عملیاتی منطقه‌ای اینترپل در خصوص مبارزه با قاچاق انسان و در جمع خبرنگاران با اشاره به آمار اتباع غیرمجاز در ایران اظهار داشت: در حال حاضر بیش از یک میلیون و 300 هزار مجاز در ایران داریم که عمده این اتباع افغانی بوده و روزانه تعداد یک هزار نفر از اتباع غیرمجاز توسط پلیس ایران طرد می‌شوند.

وی تأکید کرد: دستگیری اتباع غیرمجاز و طرد آن‌ها توسط پلیس نیروی انتظامی نیازمند جابه‌جایی چندین هزار کیلومتری و اقامت چندین روزه این افراد است که این اقامت و جابه‌جایی هزینه‌های بسیاری را به پلیس و جمهوری اسلامی ایران تحمیل می‌گند.

سردار احمدی‌مقدم گفت: در آمار ارائه شده تعداد مهاجرانی که قصد داشتند به صورت غیرمجاز از مرزهای کشور وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شوند و در نقطه صفر مرزی شناسایی و به کشور خود بازگردانده شده‌اند، لحاظ نشده است.

فرمانده ناجا با بیان این‌که در حال حاضر روند حضور قانونی اتباع مختلف در ایران رو به بهبود است و این روند در موارد غیرقانونی رو به کاهش گذاشته‌ افزود: البته این کاهش مطلوب ما نیست ولی نشان دهنده افزایش سرعت بهبود شرایط است.

سردار احمدی‌مقدم با اشاره به هزینه‌های سنگین ورود اتباع غیرقانونی و خروج آن‌ها از کشور و همچنین کمک‌های مالی سازمان‌های بین‌المللی به ایران اظهار داشت: برخی هزینه‌های اقامت اتباع غیرقانونی از قبیل اردوگاه‌های این افراد برعهده وزارت کشور است و کمیساریای عالی پناهندگان کمک‌هایی را درباره این موضوع به وزارت کشور انجام داده است ولی نیروی انتظامی هیچ‌گونه کمکی از سازمان‌های بین‌المللی دریافت نکرده است.

وی در ادامه با تأکید بر آن‌که قاچاقچیان انسان در مرزهای شرقی کشور عمدتا با هدفگذاری بازار کار اتباع خارجی را به ایران وارد می‌کنند، گفت: گرچه قاچاقچیان مناطق هدف و بازار کار را برای اتباع خارجی معرفی می‌کنند ولی عمدتاً این باندها کلاهبردار هستند.

سردار احمدی‌مقدم در پایان در پاسخ به پرسش یکی خبرنگاران مبنی بر مقصد مهاجران ایرانی به کشورهای مختلف گفت: عمده مقصد مهاجران ایرانی کشور استرالیا بوده که از مسیر کشورهای مالزی، فیلیپین و تایلند می‌گذرد و بخش دیگری از مهاجران ایرانی نیز کانادا و بخشی دیگر کشورهای اروپایی را مقصد مهاجرت خود می‌دانند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: