سه‌شنبه 12 اکتبر 10 | 15:18

جورج سوروس ۱۰۰ میلیون دلار به دیده‌بان حقوق بشر اهدا کرد

به گزارش اسوشیتد پرس، جورج سوروس، میلیاردر آمریکایی ۱۰۰ میلیون دلار که در نوع خود یکی از بی‌سابقه‌ترین کمک‌های مالی می‌باشد به منظور گسترش سازمان دیده بان حقوق بشر و برای صرف در راستای حمایت‌های بین‌المللی اختصاص داد.


کم ترین– به گزارش اسوشیتد پرس، جورج سوروس، میلیاردر آمریکایی ۱۰۰ میلیون دلار که در نوع خود یکی از بی‌سابقه‌ترین کمک‌های مالی می‌باشد به منظور گسترش سازمان دیده بان حقوق بشر و برای صرف در راستای حمایت‌های بین‌المللی اختصاص داد. سرمایه‌گذار و مهم‌ترین کمک کننده وی روز سه شنبه اعلام کرد که این یک نقطه ضعف برای گروه است که عمدتا به وسیله آمریکایی‌ها تغذیه می‌شود. در حال حاضر، حدود ۷۰ درصد پول و ۸۰ درصد اعضای هیئت مدیره سازمان دیده بان حقوق بشر در آمریکا مستقر هستند.

سوروس یکی از منتقدین رئیس جمهور سابق آمریکا جورج بوش بود و همواره او را به خاطر موضع‌گیری هایش مورد انتقاد قرار می‌داد. سوروس در مصاحبه‌ای در دفتر خود در منهتن گفت «دیده‌بان اساسا یک سازمان آمریکایی مدافع حقوق بشر در سراسر جهان می‌باشد. اما ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری بوش پایبندی خود به اخلاقیات را زیر سوال برده است و همین موضوع باعث موضع گیری‌ها و تنفر از دخالت آمریکایی در این حوزه شده است. … و این اشکال آمریکایی شدن این حوزه است.»

با این وجود دیده بان حقوق بشر همواره اعلام کرده است که مستقل از دولت آمریکا عمل کرده و خواهد کرد.

این هدیه، که در مدت ده سال پرداخت خواهد شد، به عنوان یک شروع چشمگیر برای رشد گروه به شمار خواهد آمد. در حالی که این هدیه به عنوان یک رکورد در تاریخ کمک‌های بشردوستانه که در مقیاس‌های میلیاردی هستند نمی‌باشد اما کارشناسان معتقدند که یکی از بزرگترین کمک‌های سال‌های اخیر به سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌باشد. علت این موضوع این است که در سال‌های اخیر گرایش کمتری از سوی علاقمندان امور خیریه به کمک‌های بشر دوستانه صورت گرفته است و بیشتر کمک ها متوجه مراکز درمانی و دانشگاه‌ها بوده است.

سوروس تقریبا بیش از ۸ میلیارد دلار از اموال خود را وقف امور خیریه کرده است. موسسه‌های خیریه وی امسال حدود ۸۰۰ میلیون دلار را صرف امور مختلف از آموزش و پرورش تا کمک رسانی به سیل زدگان پاکستان نموده‌اند. سوروس از اعضای قدیمی سازمان دیده بان حقوق بشر است. وی می گوید که فعالیت های بشر دوستانه اش را با شرکت در جلسات هفتگی سال های ابتدایی این گروه شروع کرده است.

این گروه در دو سال گذشته به خاطر موضع گیری های رئیس سابق پیرامون رفتارهای غیر انسانی و خشن در اسرائیل و حمایت از نظرات فلسطینی ها به شدت زیر بار انتقادات گروهها و شخصیت های طرفدار اسرائیل بوده است.

سوروس به عنوان کسی که تبدیل به مرکز ثقل منتقدان محافظه کارتبدیل شده است روز سه شنبه از پرداختن به جزئیات سیاست هایی ایالات متحده که وی احساس می کند به عنوان یک فاجعه اخلاقی در مورد مسائل حقوق بشر می باشد خودداری کرد اما اذعان داشت که او احساس می کند که آمریکا قانون اساسی و قوانین خود را در راستای مقابله با تروریسم نقض کرده است.

سوروس یهودی و متولد مجارستان است. او پس از اشغال کشورش توسط نازی ها به انگلستان مهاجرت کرد و بعد از آن به ایالات متحده نقل مکان کرد. شهرت وی مربوط به موفقیت هایش در معادلات ارزی است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.