سه‌شنبه 03 دسامبر 13 | 10:09

طرح بندر بن سلطان برای به آتش کشیدن لبنان

رئیس حزب عربی در لبنان درگیری‌های طرابلس در شمال این کشور را پیام بندر بن سلطان رئیس دستگاه اطلاعات عربستان سعودی به رئیس جمهوری آمریکا برشمرد.


شاکر برجاوی در سخنانی گفت: رئیس دستگاه اطلاعات عربستان با حمایت مالی از کسانی که امنیت و ثبات طرابلس را به هم زده اند، می خواهد به آمریکا بفهماند که هنوز برگ برنده های زیادی در منطقه دارد و حل سیاسی سوریه را نخواهد پذیرفت.

وی روند ارسال تروریست به غوطه شرقی در حومه دمشق، حوادث عراق و طرابلس و عین الحلوه و تلاش برای انفجار در منطقه واقع در مسیر فرودگاه بیروت را پیام بندر بن سلطان به آمریکا دانست که سعی دارد ضمن به رخ کشیدن نفوذ خود در منطقه، حل سیاسی قضیه سوریه را به تاخیر بیندازد و تلاش ها برای رسیدن به هرنوع توافقی را در ژنو یا غیر آن ناکام بگذارد.

برجاوی افزود: تعدادی هم در لبنان هستند که با انگیزه های مالی و سیاسی یا امید به تشکیل گروه منسجم از کسانی که از دستگاه امنیتی لبنان خارج شده و پرچم ستیز را در طرابلس برافراشته اند؛ برای خدمت به تحقق این اهداف آماده اند چنان که امید نمی رود آتش جنگ در طرابلس به این زودی ها فروکش کند زیرا حوادث این شهر و سایر مناطق لبنان توسط یک گروه سیاسی به نفع بندر بن سلطان شکل می گیرد و فقط زمانی این آتش بس های پراکنده و موقتی به یک آشتی پایدار خواهد انجامید که بحران سوریه پایان یابد.

رئیس حزب عربی در لبنان ضمن انکار بی تفاوتی و برکنار ماندن لبنان از حوادث سوریه گفت: نمی توان بی تفاوت بود زیرا سیطره نیروهای تکفیری از سوریه تا طرابلس و عرسال کشیده شده و کسانی که دولت را از قصاص قاتلان افسران ارتش لبنان در عرسال منع کردند، هرگز اجازه نخواهند داد در لبنان آرامش برقرار شود و راه حل سیاسی پیش برود.

برجاوی همچنین درباره تبعات حوادث طرابلس لبنان تصریح کرد: اهالی منطقه باب التبانه و جبل محسن که باهم درگیرند، مردمی فقیر هستند و توان تامین صدها خمپاره و دهها هزار فشنگی را که هرروز به سوی یکدیگر شلیک می کنند، ندارند بلکه یک طرح منطقه ای برای کشتار مردم پول خرج می کند و مبتکر این طرح کسی جز بندر بن سلطان نمی تواند باشد.

وی کشیده شدن دامنه درگیری های طرابلس به سایر مناطق از جمله بیروت را بعید ندانست و از آنجا که بعضی از سران فتنه به این امر تهدید کرده اند، از عقلای لبنان خواست در برابر این احتمال هوشیار باشند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: