سه‌شنبه 03 دسامبر 13 | 12:33
گزارشی از برنامه یادواره شهدای حزب الله؛

جایی که استثنائا خدا جانشین انسان می‌شود

بعد از ماه‌ها بساط ازدواج این فرد فراهم می‌شود دقیقا همان روز پیکر شهید وارد تنکابن می‌شود در مراسم عروسی فردی بلند شد و گفت این چند تکه استخوان را نمی‌شد بگذارید زمان دیگری بیاورید که مراسم به هم نخورد، به من و مادر شهید خیلی برخورد که بعد از سال‌ها فرزندما برگشته و این فرد به راحتی می‌گوید چند تکه استخوان، مراسم را ترک کردیم و به خانه آمدیم.


IMAGE635216650172011015در مراسمی که دیروز بعد از ظهر با عنوان «شهدائنا عظمأنا» که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد برگزار شد، پرویز سروری، از فرماندهان سابق سپاه به عنوان اولین سخنران این برنامه صحبت‌های خود را با روایتی از امیرالمومنین (ع) که می‌فرمایند: «شما در زمان مهلت‌ها زندگی می‌کنید که مرگ پس از این مهلت‌ها به سراغ شما خواهد آمد.» شروع کرد و با بیان اینکه شهید، مظهر تبدیل ملهت‌ها به فرصت‌هاست و شهادت می‌تواند انسان را به جایی برساند که خداوند می فرماند، گفت: خدا درباره مقام شهید می گوید«و لاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله بل احیاء عند ربهم یرزقون». همچنین خدا در جای دیگری از قرآن می گوید: «نگویید کسی که شهید شده است مرده، بلکه او زنده است.»

سروری افزود: ما وقتی می‌گوییم شهید زنده است، اگر بگوییم روحش زنده است خوب روح میت هم زنده است نه این طور نیست، شهید زنده است به این معنا که اثرگذار است حساب بانکی شهید باز است و بسیاری از علما قائل‌اند شهدا مراحل برزخ را ندارند چون زنده هستند و از این دنیا مستقیم وارد مرحله حساب و کتاب خواهد شد. عمر شهید به عمر هستی است، به عمر تولد تا مرگ بشریت، شهید از کالبد شخصی خارج شده است و در کالبد بشریت تجلی پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه شهید ثانی کسی است که همین الان کتاب‌ها او در حوزه‌های علمیه تدریس می‌شود، ادامه داد: این شهید ثانی یکسال تمام روزها را روزه می‌گرفت و شب‌ها را به شب زنده‌داری می‌پرداخته است وقتی می‌پرسند چرا این کارها را می‌کنید، می‌گوید: می‌خواهیم لیله القدر را درک کنم چون پنهان بین روزهاست همه روزها را این عبادات را انجام می‌دهم تا یک روز را هم که ممکن است احتمال داشته باشد لیله القدر است از دست ندهم و همه این یک سال فقط یک دعا داشتم که خدایا من را با شهادت از این دنیا منتقل کن.

سروری با اشاره به اینکه شهید به وجه‌الله نظر می‌کند، گفت: شهید این توفیق را دارد که به جمال آقا امام زمان (عج) نظر کند، مقام شهید تا جایی است که حری که راه را به امام حسین (ع) بسته است، حر که تا دقایقی پیش وسط جهنم بوده و اوست که امام را در منطقه کربلا زمین‌گیر می‌کند همه ما وقتی در مقابل تیرش می‌ایستیم می‌گوییم بابی انت و امی و … . در واقع این مقام شهادت است که او را این چنین بالا برده است.

سروری افزود: در همه جا انسان جانشین خداست فقط در یک جا استثنا دارد که برعکس می‌شود و خدا جانشین انسان می‌گردد. در حدیث قدسی آمده است: همین که شهید به زمین می‌افتد و خونش به زمین می‌ریزد، خدا می‌فرماید: من جانشین شهید در بیت شهید می‌شوم.

وی با اشاره به دوران اسارت رزمندگان در دفاع مقدس اضافه کرد: جوان 19 ساله‌ای بوده است که در عراق و زیر شکنجه‌های بعثی‌ها به شهادت می‌رسد بعد از جنگ وقتی مبادله اسرا و اجساد شهدا قرار است صورت بگیرد، زمانی که او را از قبر خارج می‌‌کند برای تحویل دادن به ایران، می‌بینند بدنش بعد از گذشت چندین سال سالم است. خود عراقی‌ها نقل می‌کنند که شش ماه بدن این شهید را جلوی آفتاب قرار می‌دهند باز تغییری در پیکر او مشخص نمی‌شد بر رویش آهک می‌ریزند باز هم پیکر سالم می‌ماند و نمی‌پوسد و سرانجام مجبور می‌شوند او را با همین پیکر سالم به ایران تحویل دهند.

سروری با بیان اینکه یک جوان 19 ساله، چرا به چنین مقامی می‌رسد که همه قواعد حضرت سبحان برای بشر، برای او رنگ می‌بازد؟!، تصریح کرد: چون که این شهید از خودش تهی شده است.

وی با اشاره به استراتژی استکبار در مقابل جریان مقاومت به نکاتی اشاره کرد: نظام سلطه در مقابل جمهوری اسلامی دو رویکرد داشت ، پیش خودشان می‌گفتند که ایران دو نقطه ضعف دارد که باید روی آن مانور داد: 1. ایرانی بودن انقلاب اسلامی و 2، شیعه بودن انقلاب اسلامی؛ آنها فکر می‌کردند با تقابل فارس و عرب، شیعه و سنی می‌توانند این انقلاب را از بین ببرند؛ اما وقتی به خود آمدند که دیدند حزب‌الله لبنان ولد صالح انقلاب اسلامی بودند که عرب زبان هستند ولی با همان ادبیات انقلاب اسلامی، یک جریان عربی و سنی دیگر به نام حماس با همین ادبیات در منطقه شکل گرفت و تمام استراتژی نظام سلطه را برهم زد.

سروری با اشاره به خاطره‌ای از زمان حضور خود در ابتدای شکل‌گیری حزب‌الله در لبنان گفت: برای پیگیری مسئله‌ای به ما ماموریت داده بودند به طرابلس لبنان بروم که ما به صورت غیررسمی و بدون اطلاع وارد منطقه شدیم در آن زمان «سعید شعبان» که رهبر اهل تسنن لبنان شب به محل استقرار ما آمد و گفت می‌دانید من کیستم من سعید شعبان هستم رهبر اهل تسنن لبنان که 40 هزار نیروی مسلح دارم، گفت الان یک هفته است نخست وزیر لبنان آمده طرابلس و از من وقت ملاقات می‌خواهد به او وقت ندادم ولی وقتی فهمیدم یک گروه از طرف امیرالمومنین روح الله به طرابلس آمده‌اند وظیفه خود دانستم که من بیایم استقبال، اگر امام یک طلبه شیعه بی‌سواد را به طرابلس بفرستد و بگوید شعبان تو باید از او تبعیت کنی من وظیفه خودم می‌دانم که از او تبعیت کنم این عمق نفوذ انقلاب اسلامی است.

وی در ادامه به سه مولفه بزرگ که منطقه خاورمیانه دارد که باعث شده اهمیت این منطقه برای نظام سلطه بالا برود گفت: سه مسئله ژئوپلتیک (جغرافیای سیاسی) ژئوپنومیک (ظرفیت اقتصادی) و ژئوکالچر (ظرفیت فرهنگی) منطقه، باعث به وجود آمدن قدرت در منطقه است و انقلاب اسلامی این ظرفیت‌ها را از منفعل بودن خارج کرده است. یکی از این ظرفیت‌ها حزب‌الله لبنان است که نقش بسیار مهمی در منطقه دارد. امروز اگر سوریه موفقیتی به دست می‌آورد به خاطر تفکرات حزب‌الله است، اگر حزب‌الله از سوریه بگیرد سوریه به هم می‌ریزد. سال گذشته این موقع 80 درصد سوریه در دست تروریست‌ها بود ولی امروز 85 درصد سوریه پاکسازی شده است همه اینها به واسطه فرهنگ مقاومت و جهاد و ایثاری است که شکل گرفته است.

سروری در انتها به ذکر خاطره‌ای از حاج آقا ابوترابی پرداخت: این خاطره را خود من آخرین شب 23 ماه رمضانی که حاج آقا در قید حیات بودند از ایشان شنیده‌ام، اولین گروه ‌1000 نفری شهیدی که تهران آوردند من این موضوع را شنیدم خودم رفتم منزل شهید در تنکابن و گفتم داستان را خودتان برایم بگویید، نمی‌خواهم با واسطه بشنوم. پدر شهید می‌گوید فرزند من سال‌ها مفقودالاثر بود و خبری از او نداشتم، چند ماه قبل از این اتفاق یکی از بستگان خواب شهید را می‌بیند و به او می‌گوید یک نشانه از خودت بده همه را از بلاتکلیفی خارج کن،‌که شهیدی، مفقودی، اسیری، شهید می‌خندد و می‌گوید من به زودی برمی‌گردم، روز عروسی تو هم خواهم آمد.

وی ادامه داد: بعد از ماه‌ها بساط ازدواج این فرد فراهم می‌شود دقیقا همان روز پیکر شهید وارد تنکابن می‌شود در مراسم عروسی فردی بلند شد و گفت این چند تکه استخوان را نمی‌شد بگذارید زمان دیگری بیاورید که مراسم به هم نخورد، به من و مادر شهید خیلی برخورد که بعد از سال‌ها فرزندما برگشته و این فرد به راحتی می‌گوید چند تکه استخوان، مراسم را ترک کردیم و به خانه آمدیم. بعد از نماز صبح بود دیدیم در می‌زنند و همان فردی که دیشب این حرف را زده بود گفت دیشب وقتی خوابیدم دیدم در باتلاقی فرو می‌روم وقتی داشت سرم به زیر باتلاق فرو می رفت ناگهان دست قدرتمندی آمد و من را بیرون کشید، گفتم تو که هستی که من را نجات دادی گفت من همان چند تکه استخوان پوسیده هستم.

سروری با بیان اینکه مرحوم ابوترابی در تعبیر جالبی که از این ماجرا داشتند، اظهار داشت: وی همیشه می گفتند همه ما هم در باتلاق دنیا فرو رفته‌ایم باید به شهدا تمسک پیدا کنیم تا نجات بیابیم.

بعد از سخنرانی سروری کلیپ خنده‌های زیبای تو که مربوط به شهید مهدی محمدحسین یاغی معروف به کرار که در ماه‌های اخیر در سوریه به شهادت رسیده پخش شده و حال جمعیت را منقلب کرد.

در ادامه یکی از دانشجویان دانشگاه شاهد به نام محمدحسن آزان که اصالتا لبنانی بود و برای مبارزه با تکفیری‌ها و دفاع از حرم عمه سادات به سوریه رفته و در آنجا مجروح شده بود صحبت‌های خود را با مقام شهدا شروع کرد.

وی به دلایل جنگ علیه سوریه تا حضور حزب‌الله لبنان در منطقه پرداخت و گفت: در آخر وظیفه دانشجویان را حفظ خون این شهیدان دانست و حفظ آرمان‌ها و هدر نرفتن خون این عزیزان بیان داشت.

این مراسم مهمانان ویژه‌ای هم داشت که از جمله آنها می توان به خانواده محترم شهید باغبانی، خبرنگار و مستندساز که چند ماه قبل در سوریه به شهادت رسیده بود، اشاره کرد.

برادر شهید باغبانی گفت: آقا هادی فردی هدف‌گرا بودند و وقت‌شان را به بطالت نمی‌گزاردند رشته ایشان چیز دیگری بود که تغییر دادند و ارتباطات خواندند در راستای همین اهدافی که داشتند و می‌گفتند اگر روزی همین حوزه سینما هم من را از اهدافم دور کند قید آن را خواهم زد.

برادر شهید باغبانی در پاسخ به سوال مجری برنامه که اگر بخواهید آقا هادی را در یک جمله تعریف کنید چه می‌گویید گفت: بزرگترین مشخصه ایشان ولایت‌مداری بود و به خاطر همین هم به شهادت رسیدند.

در انتها مراسم مسئول نهاد دانشگاه شاهد و مسئول بسیج دانشجویی از خانواده گران‌قدر این شهید تقدیر به عمل آوردند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: