سه‌شنبه 03 دسامبر 13 | 16:41
سلیم غفوری:

جشنواره عمار آغاز یک حرکت اجتماعی است

جشنواره مردمی فیلم عمار با استفاده از اکران‌ فیلمها در سراسر کشور و حتی مناطق دور افتاده و روستاها می‌تواند سینما را به دورن اجتماع ببرد و یک حرکت اجتماعی را پیش ببرد. اگر این اتفاق استمرار پیدا کند می‌تواند جشنواره عمار را به یک رسانه جدید تبدیل کند که به مردمی شدن سینما کمک می‌کند.


harakatemardomiسلیم غفوری، مدیر بخش مستند سازمان هنری رسانه‌ای اوج و موسسه فرهنگی میثاق، گفت: متاسفانه بخشی از تولیدات سینمایی و مستند فیلمسازان ما فقط برای نمایش در جشنواره‌ها و مخاطبان خاص این جشنواره‌ها ساخته می‌شود. فیلمهای مستند را فقط افرادی که در جشنواره‌ها حضور دارند می‌بینند و این فیلمها آرشیو می‌شود. اما عمار یک جشنواره به معنای مصطلح هنری نیست و دارای محیط بسته‌ای از مخاطبان نیست.

وی افزود: جشنواره مردمی فیلم عمار با استفاده از اکران‌ فیلمها در سراسر کشور و حتی مناطق دور افتاده و روستاها می‌تواند سینما را به دورن اجتماع ببرد و یک حرکت اجتماعی را پیش ببرد. اگر این اتفاق استمرار پیدا کند می‌تواند جشنواره عمار را به یک رسانه جدید تبدیل کند که به مردمی شدن سینما کمک می‌کند.

این مستندساز در خصوص نحوه تاثیرگذاری جشنواره مردمی فیلم عمار بر روی مستندسازان گفت: در هر جشنواره، شورای سیاستگذاری می‌تواند با انتخاب داوران و بخش‌های جشنواره و نظارت بر اهدای جوایز بر فیلمسازان تاثیر بگذارد. فیلمسازانی که می‌خواهند در جشنواره‌ها شرکت کنند با توجه به سیاست‌های آن جشنواره فیلم می‌سازند تا بتوانند موفق باشند. به این دلیل که در جشنواره عمار نگاه انقلابی و اسلامی حاکم است، این جشنواره می‌تواند در خط دادن درست به فیلمسازان موثر باشد.

غفوری با تاکید بر اینکه جشنواره‌های محتوا محوری مانند عمار کمتر در کشور وجود دارد، گفت: جشنواره عمار با نگاه ویژه‌ای که به مناطق کمتر دیده شده و محروم دارد، می‌تواند استعدادهای سینمایی و هنری زیادی را فعال کند و تاثیر بسزایی در آینده سینمایی کشور داشته باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: