چهارشنبه 04 دسامبر 13 | 10:55

فصلنامه «فرهنگ رضوی» منتشر شد

این فصلنامه در کنار جشنواره‌های پژوهشی رضوی گامی است در راستای احیای امر امامت و ترویج سیره و سبک زندگی رضوی در فضای جامعه اسلامی، امیدوارم این فصلنامه با انتشار پژوهش‌های عالمانه در حوزه فرهنگ رضوی اعم از فقه، کلام، تفسیر، حدیث، اصحاب و شاگردان آن حضرت بتواند بستر شایسته‌ای را برای دستیابی استادان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه به معارف دینی فراهم آورد و منشاء پژوهش‌های ارزشمند و عالمانه شود.


دومین شماره فصلنامه فرهنگ رضوی با پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد، در ابتدای شماره دوم فصلنامه «فرهنگ رضوی» که قرار است پس از انتشار سه شماره برای دریافت مجوز علمی پژوهشی از وزارت علوم اقدام کند، پیام «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح ذیل منتشر شده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

قرن‌هاست که هزاران دل شوریده و جان شیفته در پناه بارگاه قدسی حضرت ثامن‌الحجج امام رضا(ع) قرار می‌یابند و هزاران غنچه اندیشه و تحقیق با نور خروشید خراسان شکوفا می‌شوند.

اندیشه‌مندان و پژوهشگران معارف اهل بیت(ع) همواره گرد این کانون نور گردیده و در شعاع گرمی‌بخش آن پرچم‌دار علم فقاهت و امامت بوده‌اند و به احیای امر ولایت و امامت همت گمارده‌اند.

بدیهی است نظام جمهوری اسلامی که خود را استمرار حرکت امامت می‌داند و بر اندیشه سیاسی نشأت گرفته از نظام امامت یعنی ولایت فقیه استوار شده است، نمی‌تواند نسبت به احیای مکتب امامت و ترویج و تعمیق آن بی‌توجه باشد؛

13920913000132_PhotoL

زیرا این فرمان امام رئوف و عالم آل محمد(ص) حضرت علی بن موسی الرضا(ع) است که فرموده: «رحم الله عبداً احیی امرنا؛ رحمت خدا بر بنده‌ای باد که امر ما را زنده دارد.» و آن گاه عبد السلام صالح هروی به آن حضرت عرض می‌کند: امر شما چگونه زنده می‌شود؟ امام رضا (ع) پاسخ می‌دهند: «یتعلّم علومنا و یعلمها الناس، فإنَّ الناس لو علموا کلّا منّا لا تبعونا، علوم ما را فرا گیرد و آن را به مردم بیاموزد، زیرا اگر مردم زیبایی و شکوه سخن ما را دریابند حتماً به ما گرایش پیدا می‌کنند و پیرو ما می‌شوند.» (عیون اخبار الرضا(ع) ج 1 ص 275)

بر همین مبناست که مقام معظم رهبری فرموده‌اند: «اساس کار وجود مقدس حضرت علی بن موسی الرضا(ع) کار فرهنگی و تبلیغی بوده است.» و جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) نیز بر همین اساس در مسیر احیای فرهنگ رضوی در گستره بین‌المللی شکل می‌گیرد و پس از ده سال به جایگاهی می‌رسد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأسیس بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) ساختاری مناسب برای ترویج فرهنگ رضوی پیش‌بینی می‌کند و تحولی ارزشمند در روند رو به رشد این شجره طیبه پدید می‌آید و برکات آن بیش از پیش آشکار می‌شود که از جمله آن انتشار فصلنامه «فرهنگ رضوی» است.

در عرصه رسانه‌های تخصصی همواره خلأ فصلنامه‌ای با موضوع فرهنگ رضوی احساس می‌شد. برای رفع این خلأ با لطف و یاری خداوند و با استعانت از الطاف غیبی عالم آل محمد(ص) حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و اهتمام تعدادی از اندیشه‌مندان و شیفتگان فرهنگ رضوی، «فصلنامه فرهنگ رضوی» در مدت زمان دو ماه پا به عرصه وجود گذاشت.

این فصلنامه در کنار جشنواره‌های پژوهشی رضوی گامی است در راستای احیای امر امامت و ترویج سیره و سبک زندگی رضوی در فضای جامعه اسلامی، امیدوارم این فصلنامه با انتشار پژوهش‌های عالمانه در حوزه فرهنگ رضوی اعم از فقه، کلام، تفسیر، حدیث، اصحاب و شاگردان آن حضرت بتواند بستر شایسته‌ای را برای دستیابی استادان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه به معارف دینی فراهم آورد و منشاء پژوهش‌های ارزشمند و عالمانه شود.

بر اساس این گزارش، فصلنامه فرهنگ رضوی به مدیرمسئولی سیدجواد جعفری است که به تازگی دومین شماره آن (تابستان 92) شامل شش مقاله به همراه چکیده انگلیسی آن‌ها منتشر شده است.

جلال درخشه استاد دانشگاه امام صادق(ع) سردبیر فصلنامه فرهنگ رضوی است و یحیی طالبیان استاد دانشگاه علامه طباطبایی، محمود واعظی و ابوالفضل خوش‌منش استادیاران دانشگاه تهران، محمدصادق علمی سولا استادیار دانشگاه فردوسی مشهد، مجید توسلی استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، سیدمحمدرضا احمدی طباطبایی و محمدهادی همایون دانشیاران دانشگاه امام صادق(ع) و سیدمیثم بهشتی‌نژاد، علی سروری مجد و سیده‌راضیه یاسینی استادیاران پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات، اعضای هیئت تحریریه این فصلنامه را تشکیل می‌دهند.

علاقه‌مندان جهت دریافت شماره بهار این فصلنامه از اینجا و شماره تابستان آن از اینجا می‌توانند اقدام کنند، همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی اینترنتی www.shamstoos.ir مراجعه کنند یا با شماره تلفن‌ 05112283044 تماس بگیرند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: