چهارشنبه 04 دسامبر 13 | 13:03

قبر قیصر امین‌پور شبیه قبر حافظ می‌شود

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان‌ از آغاز طرح تغییر سنگ‌ قبر قیصر امین‌پور و ساخت قبری مستطیلی شبیه قبر حافظ بر مزار او خبر داد و گفت، مجموعه‌ فرهنگی در آرامگاه این شاعر تا سالگرد درگذشتش در آبان آینده افتتاح می‌شود.


111-419حجت‌الاسلام سیدلطف‌الله سپهر، درباره تغییر سنگ قبر قیصر امین‌پور گفت: سنگ قبر مدور قیصر با انتقادهایی مواجه شده است. طراحان، سنگ قبر قیصر را به مرواریدی تشبیه کرده بودند که در صدف (بنای گنبدی آرامگاه) است و این مدور بودن قبر، تشبیه قیصر به مروارید است. شعرهایی هم بر روی این قبر نقش بسته که باید با نورافشانی مقبره هم‌خوانی داشته باشد. این طرح پیش از مسؤولیت من انجام شده است و در زمان مسؤولیت من دستور بازنگری آن داده شد. بنابراین قبر او از شکل دایره خارج می‌شود و سنگ قبری برجسته شبیه سنگ قبر حافظ گذاشته می‌شود و یک قبر مستطیل اسلامی برای او قرار خواهیم داد.

او همچنین درباره این‌که گفته می‌شود طرح مقبره قیصر امین‌پور شباهت بسیاری با بنای یادبود بعثی‌های کشته‌شده در جنگ ایران و عراق دارد، گفت: این بحث اصلا درست نیست. معماری این بنا شبیه معماری بسیاری از مساجدی است که در ایران ساخته می‌شوند و گنبد پایین دارند که گنبدی زمینی است. مقبره قیصر کاشی‌های اسلامی دارد که با شعرهایش مزین می‌شود. گنبد سبز – فیروزه‌یی آن آجرهای دینی و کاشی‌هایی به شکل بناهای اسلامی دارد و این‌چنین تعبیرها را من اصلا قبول ندارم و البته با تغییراتی که اکنون در طرح مقبره او داده می‌شود، دیگر هیچ‌گونه شباهتی وجود نخواهد داشت.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان‌ در پاسخ به این سؤال که چقدر برای تغییر شکل مقبره قیصر با خانواده‌اش هماهنگ شده است‌، گفت: شعرهای مقبره را خانواده ایشان انتخاب کرده‌اند. تغییرات هم با هماهنگی خانواده او انجام می‌شود. البته ما ناچار به تغییرات هستیم، اما سعی می‌کنیم خانواده او را راضی کنیم و این تغییرات جزو خواسته‌های پدر او هم هست.

سپهر در ادامه اظهار کرد: حقیقتا قیصر‌، قیصر مقاومت شعر ایران است که آثاری را در حوزه شعر انقلاب‌، شعر دفاع مقدس و شعر مذهبی و محلی ایران سروده است. او نوآوری‌هایی در شعرش دارد و بازی او با کلمات از او شخصیتی ماندگار و قدرتمند در ادبیات ساخته است و او این استحاق را داشت که آرامگاهی فرهنگی‌، هنری‌، سنتی و ادبی بر مزارش احداث شود و اداره کل ارشاد استان با کیفیت مطلوب این کار را انجام داده و مجموعه‌ای فرهنگی را در 2000 مترمربع و اعتبار یک میلیارد تومان ایجاد کرده که از اعتبارات استانی و اعتبارات کمکی وزارت ارشاد برای احداث آن استفاده شده است.

او افزود: فاز اول این مجموعه که قبر قیصر بود، افتتاح شد و فاز دوم که شامل تالار روباز با ظرفیت 300 نفر و محوطه آن شامل حوض‌ها، رواق‌ها و گره‌های اسلامی است، 60 درصد پیشرفت داشته است. مصالح مقبره او از مصالح سنتی است که از آجرهای دست‌ساز اصفهان و کاشی‌های اثر هنرمندان برجسته اصفهان استفاده شده و ساخت کاشی‌هایی با شعرهای قیصر اکنون در اصفهان در حال پخت است که این پروژه از زیبا‌ترین پروژه‌هایی خواهد شد که به یاد چهره‌های ادبی کشور اجرا شده است.

سپهر همچنین گفت: با تأکیدات وزیر ارشاد، از سال آینده کنگره «در کوچه‌های خاطره» را به صورت ملی و به مناسبت سالگرد درگذشت قیصر امین‌پور در آبان‌ماه برگزار می‌کنیم و این پروژه در آن زمان افتتاح می‌شود. البته ما تا پایان امسال این تغییرات را انجام می‌دهیم و تلاش می‌کنیم که پروژه را به پایان برسانیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: