چهارشنبه 04 دسامبر 13 | 13:11

کارت هدیه ۱۳۰ میلیونی مرتضوی به ۳۷ نماینده

عضو هیات تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: رئیس بانک ملت همکاری لازم را با هیئت تفحص از تأمین اجتماعی نکرده و براساس ماده ۲۱۷ قانون به دستگاه قضایی معرفی می‌شود.


سیدحسین دهدشتی عضو هیات تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی در حاشیه جلسه علنی امروز چهارشنبه 13 آذر مجلس در نشست خبری به جزئیاتی از گزارش تفحص از سازمان تأمین اجتماعی پرداخت و گفت: تفحص از سازمان تأمین اجتماعی با ورود آقای مرتضوی به این سازمان آغاز شد.

وی افزود: البته در گذشته نیز اعتراضاتی به این سازمان مطرح بود، اما وجود آقای مرتضوی به عنوان چهره حاشیه‌ساز این تفحص را تشدید کرد، بنابراین وزیر وقت تعاون استیضاح شد، اما مرتضوی در سمت خود ابقا شد.

عضو هیات تحقیق و تفحص از تأمین اجتماعی در ادامه تصریح کرد: با توجه به این که انتخابات ریاست جمهوری در زمان تحقیق و تفحص نزدیک بود، پس از استیضاح وزیر وقت تعاون، تحقیق و تفحص توسط 11 نماینده کلید خورد.

دهدشتی با بیان اینکه عزل و نصب‌های متعددی باعث شد تا نارضایتی‌هایی از سوی افراد تحت پوشش بوجود آید، گفت: ما در این هیئت تلاش کردیم پیش از ارائه لایحه بودجه 93، تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی بررسی و به صحن علنی مجلس ارائه شود‌.

وی تأکید کرد: حدود 200 شرکت سرمایه گذاری زیرمجموعه شرکت شستا است که در این تحقیق و تفحص بر روی 178 شرکت تمرکز کرده و موضوع را بررسی کردیم و مشخص شد که 4100 جایگاه عضو هیئت مدیره در هیئت مدیره این سازمان وجود دارد که فقط توسط 1500 نفر اداره می‌شود. می توان اینطور برآورد کرد که هر فرد سه جایگاه را تصاحب کرده است.

عضو هیات تحقیق و تفحص از تأمین اجتماعی در ادامه سخنانش به برخی از شرکت‌هایی که توسط مدیرانی اداره شده و مدت کوتاهی نیز عهده‌دار مسئولیت در این شرکت‌ها بوده‌اند، گفت: به عنوان مثال در شرکت هلدینگ سیمان فارس 370 انتصاب در کمتر از یک سال میان اعضای هیات مدیره انجام شده که اعضای هیات مدیره آن به طور میانگین حقوقی بالای 5 میلیون تومان دیافت می کرده اند.

دهدشتی با بیان اینکه در شرکت پتروشیمی “فناوران” به عنوان یکی از شرکت های وابسته به شستا نیز پنج نفر عضو هیات مدیره آن بوده‌اند که در سال‌های 88 و 89، 525 میلیون تومان پاداش به آن ها تعلق گرفته است، اظهارداشت: به عنوان مثال آقای “ع- ی” که از اعضای این شرکت بوده در سال 91 ، 164 میلیون تومان پاداش دریافت کرده و همچنین فردی با هویت “ج –الف” که جزء همین شرکت بوده در سال 91، 164 میلیون تومان پاداش دریافت کرده که همین فرد همزمان در شرکت پتروشیمی خراسان نیز 144 میلیون تومان دریافت کرده است.

وی در ادامه با انتقاد از همکاری نکردن مسئولان بانک مرکزی با این هیئت تحقیق و تفحص، افزود: با توجه به اینکه رئیس بانک ملت به دلیل حسابی که شرکت پتروشیمی “فناوران” در این بانک داشته، همکاری لازم را با هیئت تفحص از تأمین اجتماعی نکرده، براساس ماده 217 قانون در خصوص تحقیق و تفحص‌ها، رئیس فعلی بانک ملت به دستگاه قضایی معرفی می‌شود.

عضو هیات تحقیق و تفحص از تأمین اجتماعی در ادامه، اظهارداشت: در جریان این تحقیق و تفحص، مدیرعامل شرکت “پرسی ایران گاز” در سه سال مدیریت اش هشت روز مرخصی گرفته و 482 روز نیز ماموریت داشته است که مشخص شده وی در دوره ماموریت اش که در روزهای چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه بوده، در زادگاهش به سر می برده است.

دهدشتی با اشاره به اینکه این شرکت با کسری محصولات گازی به ارزش یک و نیم میلیارد تومان مواجه بوده است، تأکید کرد: براساس تحقیقاتی که ما انجام دادیم، هیچ گونه پیگیری از سوی مدیرعامل این شرکت برای جبران آن انجام نشده است.

وی اضافه کرد: پتروشیمی امیرکبیر از نمونه شرکت‌هایی است که در سال 91 محصولات اش را خارج از بورس به فروش رسانده و 2 میلیارد تومان نیز از این بابت جریمه شده است. البته بدهی که از سهم مشارکت تامین اجتماعی بوده، 103 میلیارد تومان برآورد شده که هنوز پرداخت نشده است.

عضو هیات تحقیق و تفحص از تأمین اجتماعی در ادامه اظهارداشت: در جریان این تحقیق و تفحص متوجه شدیم که واگذاری مشاغل و سمت ها به افراد و شرکت‌های خاص نیز توسط شرکت‌های زیرمجموعه انجام شده، به نحوی که مدیر صادرات شرکت “نفت پاسارگاد” شرکتی را به نام همسر و فرزندانش تأسیس کرده این شرکت طرف معامله شرکت “نفت پاسارگاد” در قراردادها بوده است. البته از این طریق 3 قرارداد به ارزش مجموعا 300 میلیارد تومان به امضاء رسانده اند.

دهدشتی با تاکید بر اینکه یکی از وظایف مجلس انجام تحقیق و تفحص است، گفت: اگر منطقی به موضوع نگاه کنیم، انجام این تحقیق و تفحص فرصت خوبی برای سازمان تامین اجتماعی است که مشکل اساسی در سازمان‌های زیرمجموعه شستا و عدم نظارت بر آن ها را بررسی کند.

وی با بیان اینکه هیات های مدیره‌ در شرکت های زیر مجموعه شستا بدون ضابطه و با باندبازی انتخاب شده‌اند و یا حتی از وزارت رفاه به سازمان تحمیل می‌شده اند، افزود: اگر براساس ضوابط افراد هیات مدیره انتخاب و از آن ها استعلام امنیتی گرفته شود، در آینده کمتر شاهد چنین اتفاقاتی برای شستا و مجموعه تأمین اجتماعی خواهیم بود.

عضو هیات تحقیق و تفحص از تأمین اجتماعی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا از نمایندگان نیز در جریان رسیدگی به این موضوع نامی برده شده است یا خیر؟،گفت: براساس گزارشاتی که به ما رسیده، نام برخی از نمایندگان دوره‌های قبل آورده شده که تعداد آن ها به 37 تن می رسد.

دهدشتی در همین زمینه ادامه داد: تعداد 37 تن از نمایندگان دوره قبل مجلس هدایایی با رقمی بالغ بر130 میلیون تومان داده شده بود که مشخص نیست که برای صرف کار شخصی بوده یا حوزه انتخابیه، اما در چند موردی که پیگیری کردیم مبلغی دریافت شده که برای حوزه انتخابیه به مصرف رسیده است.

وی در ادامه در مورد نقش بابک زنجانی در قضیه مربوط به تخلف در سازمان تامین اجتماعی،‌ تصریح کرد: در آن زمان آقای زنجانی برای وارد کردن پول‌هایی که به وزارت نفت بدهکار بوده، به دنبال سازمانی می گردد که خارج از تحریم ها بتواند این پول را که مبلغی حدود 2 میلیارد دلار است، وارد کشور کند.

عضو هیات تحقیق و تفحص از تأمین اجتماعی، ادامه داد: براساس بررسی‌هایی که آقای زنجانی انجام داده به این نتیجه رسیده که اگر سازمانی مربوط به بازنشستگان باشد، می‌تواند پول را به کشور وارد کند و قراردادی با آقای مرتضوی به امضا می رساند، اما این قرارداد عملا وجاهت قانونی نداشته و قراردادی که منعقد می‌شده باید مجوز هیات امناء را اخذ می کرده است. البته آقای مرتضوی نیز به واسطه حکم دیوان عدالت اداری مسئولیتی نداشته است.

دهدشتی تأکید کرد: در مکاتباتی که “بانک مسکن” با تامین اجتماعی برای انتقال این پول داشته، مشخص می شود، مبلغی که واریز شده بود، قابلیت انتقال نداشته است، اما آقای مرتضوی در تاریخ 21 دیماه 1391 ، پنج فقره چک را به آقای زنجانی داده که طبق قرارداد، 17 هزار و 700 میلیارد تومان بوده است. البته وزارت نفت تا به حال توانسته چهار فقره چک را تحویل گرفته و یک مورد نیز هنوز نزد آقای زنجانی است؛ اما پولی که پس گرفته شده باید به تامین اجتماعی بازگردانده شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: موسسه خیریه‌ای نیز در این زمینه وجود داشته که در سال 92 در 3 نوبت، 360 میلیون تومان به این موسسه کمک شده، اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا آقای مرتضوی نائب رئیس موسسه بوده است یا خیر.

  1. ناشناس
    5 دسامبر 2013

    مردم به یه عکس معمولی از آقای ظریف توجه می کنند ولی به این مطالب نه شاید برای اونا ۳۰۰ میلیون اقای کروبی قابل فهم تر باشد تا ارقام فوق

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: