جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۱۶ آذر ۹۲ | ۱۱:۱۵

چرا دانشجویان سخنرانی روحانی را تحریم کردند؟

متاسفانه در جلسه امروز که با حضور رئیس جمهور محترم کشورمان در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود، بخش سخنرانی نمایندگان تشکل های دانشجویی علیرغم اطلاع قبلی از طرف مسئولین وزارت علوم حذف گردیده است و این تصمیم ناظران منصف را به تعجب وا میدارد که…


13920625000384_PhotoAبه گزارش تریبون مستضعفین در پی لغو سخنان نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در مراسم ۱۶آذر و روز دانشجو، جنبش عدالتخواه دانشجویی و اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل هر کدام با صدور بیانیه ای با انتقاد از این موضوع جلسه سخنرانی حسن روحانی در دانشگاه شهید بهشتی را تحریم کردند. متن بیانیه این دو تشکل دانشجویی در ادامه آمده است:

بیانیه جنبش عدالتخواه دانشجویی:

«من عقیده‌ام این است که مسئولین باید در دانشگاه‌ها شرکت کنند؛ رؤساى سه قوه، مسئولین میانى، رئیس صدا و سیما، مسئولین سپاه و نیروهاى مسلح؛ اینها بروند با دانشجوها جلسه بگذارند و حرفهاى گفتنىِ دانشجوها را بشنوند.»

«هیچ چیزى جاى این گفتگوى رو در رو و چهره به چهره را نمیگیرد؛ همانى که سنت قدیمى روحانیون ما بوده که بنشینند روى منبر، با مردم چهره به چهره حرف بزنند. من الان از همین جا به مسئولین سفارش میکنم که در جلسات دانشجوئى شرکت کنند؛ بیایند، بشنوند از دانشجوها، و بگویند به دانشجوها. » رهبر معظم انقلاب 1391/05/16

دانشجو به مثابه مؤذن جامعه با ذهنی فعال و روحیه ای آزادانه و مطالبه گرانه همواره موتور محرک جوامع مختلف در جهت رسیدن به آرمانها و ارزشهای والای انسانی و اسلامی بوده است.ما بر این باوریم که 16 آذرماه به عنوان روز بزرگداشت دانشجویان باید تجلی کامل روحیات آزادمنشانه، عدالتخواهانه و مطالبه گرانه دانشجویان قلمداد شود. رسیدن به این مهم زمانی تحقق خواهد پذیرفت که این باور در مسئولین کشور بوجود آید و به جای برگزاری مراسم صرفا تشریفاتی زمینه را آنگونه فراهم سازند تا دانشجویان بتوانند به رسالت همیشگی خود که همانا بازگوکردن مشکلات کشور و نقد عالمانه و منصفانه عملکرد حاکمان است جامعه ی عمل بپوشانند. بدیهی می نماید که هر عملی به نام بزرگداشت روز دانشجو بدون پذیرفتن نقش فعال دانشجویان و بدون توجه به بیان دغدغه ها و مطالبات آنان، با فلسفه وجودی این روز در تضاد است.

مثل چنین روزی قرار بود ریاست محترم جمهوری، نکات و دغدغه های نمایندگان اتحادیه های دانشجویی را بشنوند. اما متاسفانه به دلایل نامعلومی این حق از دانشجویان سلب و برخلاف وعده قبلی مسئولین وزارت علوم، اعلام شد که دانشجویان نمی توانند سخنان خود را با رئیس جمهور در میان بگذارند و باز مانند همیشه قرار است مراسمی با نام دانشجو برگزار شود، حال آنکه دیگران به سخنرانی خواهند پرداخت و به جای اینکه شنونده انتقادات باشند، با بذل و بخشش تعارفات همیشگی به ارائه گزارش های همیشه خوب خود خواهند پرداخت.

ما ضمن اعتراض به روند برگزاری جلسات یک طرفه سخنرانی مسئولین در دانشگاه ها همه ی مسئولین نظام را به اجرایی کردن فرمایشات رهبری و شنیدن دغدغه های دانشجویان توصیه می کنیم.

به همین دلیل جنبش عدالتخواه دانشجویی که خود را موظف به پیگیری مطالبات به حق دانشجویان و مردم سربلند ایران اسلامی می داند، حضور در جلسه تشریفاتی 16آذر دانشگاه شهید بهشتی با حضور رئیس جمهور را تحریم کرده و هر گونه اقدامات مشابه و سوء استفاده از نام دانشجو را محکوم می کند.

به امید ظهور عدالت گستر گیتی
جنبش عدالت خواه دانشجویی

بیانیه اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل:

یسم الله الرحمن الرحیم

شانزده آذر ماه هر سال زنده کننده یاد و خاطره 3 شهید دانشجو است که برای آزادی و آزادگی مردم کشورشان جان خود را تقدیم کردند. و این آزادی و آزادگی دانشجویان است که 16 آذر را جاودان کرده است. و حضور مسئولین همچون رئیس جمهور در دانشگاه به مناسبت روز دانشجو مایه مسرت و خوشحالی دانشجویان می شود به شرط آنکه نحوه برخورد و توجه به دانشجویان بر اساس احترام و منطق متقابل باشد.

متاسفانه در جلسه امروز که با حضور رئیس جمهور محترم کشورمان در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود، بخش سخنرانی نمایندگان تشکل های دانشجویی علیرغم اطلاع قبلی از طرف مسئولین وزارت علوم حذف گردیده است و این تصمیم ناظران منصف را به تعجب وا میدارد که چه سنخیتی میان این رفتار و شعار های انتخاباتی و صحبت های عمومی رئیس جمهور مبنی بر شنیدن سخنان منتقدان وجود دارد. آیا آزاده تر و شجاع تر از دانشجویان منتقدانی وجود دارند که بتوانند بدون در نظر گرفتن منافع حزبی و شخصی به انتقاد های جدی و سرشار از ایده بپردازند. آیا این تصمیم جز این است که دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی که چشمان بینا و زبان گویای نظام هستند را به خاموشی و خواب دعوت می کند و آیا حضور این گونه رئیس جمهور بدون شنیدن دغدغه های تشکل های دانشجویی چیزی جز یک جلسه تشریفاتی و صرفا برای گرفتن ژست دانشگاهی بودن و نه سزهنگ بودن می تواند باشد.

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور در اعتراض به این رفتار ناپسند اعلام می دارد که از حضور در این جلسه خودداری نموده و جناب حجت الاسلام حاج شیخ حسن روحانی را دعوت می‌کند تا در جلساتی آزاد و شاداب در بین دانشجویان حضور پیدا کنند تا بتوانند از دغدغه‌های اصلی دانشجویان با خبر شوند.

والسلام علیکم و رحمته الله و برکاته

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل

دانشگاه های سراسر کشور

  1. اصفهاني
    ۲۵ آذر ۱۳۹۲

    نميدانم چرا ناخودآگاه ياد حرفهاي پر طمطراق شيخ حسن روحاني در مناظرات و تبليغات انتخاباتي افتادم؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: