شنبه 07 دسامبر 13 | 13:56
هافینگتون‌پست:

ماندلا تا ۲۰۰۸ در لیست تروریستی آمریکا بود

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی در خصوص مرگ رهبر ضدآپارتاید آفریقای جنوبی اعلام کرد که «نلسون ماندلا» تا سال ۲۰۰۸ در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار داشت.


«نلسون ماندلا» پنجشنبه شب در سن 95 سالگی دار فانی را وداع گفت.

در حالیکه امروز بسیاری از سیاستمداران به ماندلا به عنوان یک تندیس حقوق بشر احترام می‌گذارند، اما این رهبر ضدآپارتاید آفریقای جنوبی تا سال 2008 در لیست تروریستی آمریکا قرار داشت و بعد از آن «جرج بوش» رئیس‌جمهور سابق آمریکا لایحه‌ای را به امضا درآورد و او را از این لیست حذف کرد.

«جان کری» وزیر خارجه کنونی آمریکا که پیشتر یک سناتور بود، در سال 2008 درباره ماندلا گفت: او جایی در لیست تروریستی دولت ما ندارد و من خوشحالم می‌بینم که این لایحه در نهایت به قانون تبدیل شد.

رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی، کنگره ملی آفریقایی ماندلا (ANC) را به دلیل مبارزه علیه نظام قانونی تبعیض نظامی که از سال 1948 تا 1994 به طول انجامید، در لیست سازمان تروریستی قرار داد.

«مارگارت تاچر» نخست‌وزیر سابق انگلیس نیز این سازمان ANC را در سال 1987 بعنوان یک سازمان تروریستی معرفی کرد و حاضر نشد تحریم‌هایی را بر نظام آپارتاید آفریقای جنوبی تحمیل کند. «رونالد ریگان» رئیس‌جمهور آمریکا هم چنین رفتاری داشت.

در سال 1986، «دیک چنی» معاون رئیس‌جمهور آمریکا که در آن زمان یک نماینده کنگره بود، به همراه 179 تن از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا علیه یک قطعنامه غیرالزام آوری به منظور به رسمیت شناختن «ANC» رأی داد و و از دولت آفریقای جنوبی خواست که ماندلا را از زندان آزاد کند و در نهایت این قطعنامه تصویب شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: