شنبه 07 دسامبر 13 | 15:06

تاریخ سیاهی که سفیدپوستان رقم زدند

«راه دشوار آزادی» عنوان خاطرات خودنگاشته نلسون ماندلا از تاریخ سیاهی است که سفیدپوستان برای کشورش رقم زدند. نویسنده در فصل نهایی اثر بر این باور است که آپارتاید همچنان ادامه دارد.


قرن هجدهم میلادی آغاز یورش استعمارگران غربی به داخل خاک آفریقا بود. دو قرن و نیم پیش از تولد و ظهور ماندلا در آفریقای جنوبی، استعمارگران به طلب الماس و ذخایر این منطقه به آنجا لشکرکشی کردند. آپارتاید تنها واژه‌ای است که هر سیاه پوستی چه در آمریکا، چه در اروپا و چه در خاک قاره سیاه آن را در می‌یابد. سفیدپوستان استعمارگر این‌بار به بهانه الماس و کشف ذخائر خاکی به خاک آفریقا قدم گذاشتند و برده‌داری انسانی را دوباره در محک تجربه گذاردند.

کشف ذخایر جدید، رقبای جدیدتری را به خاک آفریقا فراخواند. انگلستان هم به جمع هلندی‌هایی که سال‌ها در آنجا حضور داشتند، اضافه شد. استعمارگر پیر به همراه دیگر کشورهای غربی به بهای الماس تاریخ جدیدی برای سیاه‌پوستان رقم زد: کشف ذخایر آفریقای جنوبی به دست خود سیاه‌پوستان؛ سیاه‌پوستانی که به بهانه‌های مختلف در زندان‌ها به زنجیر کشیده شده بودند و مجبور بودند برای به دست آوردن یک وعده غذایی ساعت‌ها در گرمای سوزان آفریقا در معادن بدون اینکه کلمه‌ای با زندانی دیگر صحبت کنند، خاک کشورشان را جست‌وچو کنند تا الماسی جدید بر روی انگشتری در اروپا نقش ببندد.

139209161326393301689604

تصویری از زندان سیاه‌پوستان در جزیره متروک و بد آب‌وهوای روبن

در این میان بسیاری از انسان‌های بیگناه به کام مرگ کشیده شدند، بسیاری دیگر تاریخی ننگین را تجربه کردند و برخی هم مانند ماندلا در این میان برای آزادی تلاش کردند. «راه دشوار آزادی» داستان و حکایت این روزهای سیاه‌پوستان است که به قلم نلسون ماندلا رهبر جنبش ضد آپارتاید آفریقای جنوبی نوشته شده است. این کتاب زندگی‌نامه خودنوشت راوی است که در آن تاریخ سیاهی که سفیدپوستان برای آفریقا رقم زده بودند، از زبان یک مبارز آفریقایی حکایت شده است.

کتاب برای اولین‌بار در سال 1994 توسط انتشارات لیتل برون (Little Brown) منتشر و پس از آن بارها و بارها تجدید چاپ شده است. ماندلا در این اثر از روزهای کودکی و سپس نوجوانی خود، زمانی که با تبعیض نژادی‌های مختلف در کشورش مواجه می‌شود، آغاز می‌کند. از خانواده‌اش می‌نویسد و از اینکه از میان هفت فرزند خانواده تنها او موفق به رفتن به مدرسه شده بود و بعد به دلایل حضور خود در دوران جوانی به عنوان یک مبارز می‌پردازد. بخش‌های خواندنی او در این کتاب مربوط به سال‌های سخت، پر از فراز و نشیب و روزهای مأیوس‌کننده و در عین حال امیدواری او برای آزادی خود و مردمش بازمی‌گردد. او در این بخش از اثرش از شورش‌ها، خیانت‌ها و نگاه‌های سفیدپوستانی یاد می‌کند که به بهای الماس، خون‌های بسیاری را بر زمین ریختند؛ خون‌هایی که خاک آفریقا هنوز آنها را از یاد نبرده است.

139209161329076411689625

آخرین فصل از کتاب به بیان اعتقادات سیاسی ماندلا اختصاص دارد. او در این اثر یادآوری می‌کند که گرچه آپارتاید در آفریقای جنوبی از بین رفته، اما هنوز حضور شوم آن در جهان باقی است؛ نگاهی که عده‌ای خود را برتر از دیگران به بهانه‌های مختلف می‌دانند. ماندلا در این کتاب نه تنها خاطرات خود که تاریخ گروهی از مردم کشورش که نتوانسته‌اند تاریخ سیاهی را که سفیدپوستان برایشان رقم زده‌اند، بیان می‌کند.

«راه دشوار آزادی» را می‌توان از این حیث خاطرات دسته‌جمعی و گروهی سیاه‌پوستانی دانست که تنها به خاطر رنگ پوستشان تحقیر شدند، تاریخی که دوباره در کشورهای دیگر مانند آمریکا هم تکرار شد و هنوز هم جاری است. ماندلا در بخش نهایی کتابش بر آپارتاید تأکید می‌کند و بر این باور است که هنوز این نوع نگاه در میان نسل‌های بعدی استعمارگران نیز وجود دارد. این کتاب بعدها به فیلم هم درآمد و اخیراً نیز بارچاپ شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: