شنبه 07 دسامبر 13 | 19:49

قالیباف: درمذاکرات نباید گرفتار سازش‌ منفعلانه شویم

قالیباف اضافه کرد: همزمان با تحولات در ایران، مناسبات قدرت در منطقه و جهان تغییر کرد و ایران به عنوان کانون هدایت از مستعضفین و مظلومان تبدیل شد و ما با تأمل در دوران گذشته در می‌یابیم که آنچه ما را توانمند ساخته، فرهنگ برخواسته از انقلاب،‌ مجاهدت‌، ایثار و بهره‌گیری از جوانان و امکانات داخلی بوده است که ما آن را فرهنگ جهادی می‌نامیم.


محمدباقر قالیباف اظهار کرد: باید اثبات کنیم کارآمدی نظام و حل مشکل مردم در گرو رابطه و دوستی با آمریکا و دور شدن از آرمان‌ها نیست.یاقر قالیباف

شهردار تهران در مراسمی که به مناسبت سالروز 16 آذر در تالار شهید چمران دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد، افزود: رژیم ستمشاهی سه دانشجوی بیدار را در همین دانشکده پیش پای نیکسون قربانی کرد و بدین ترتیب “مرگ بر آمریکا” متولد شد. این ماجرا برای آمریکا گران تمام شد زیرا از آن به بعد مشعل بیدارگری بر زمین نماند.

 

وی با بیان اینکه “تاریخ معاصر ایران سراسر مبارزه با استکبار و استعمار بوده است”، اظهار کرد: نهضت‌های تنباکو،‌ مشروطه، ملی شدن نفت، 15 خرداد و انقلاب کبیر اسلامی همه در برابر سلطه‌خواهی و استبداد بوده است. نهضت‌های اخیر گویای آن است که ملت ایران هر وقت فرصتی پیش آمده، فریاد آزادی و مبارزه استبداد را سر داده است و در سراسر تاریخ همیشه تلاش بر این بوده است که روح مبارزه به جامعه تزریق شود.

 

قالیباف با اشاره به تاکیدات شهید مطهری بر ضرورت هوشیار بودن در برابر نفوذ اندیشه‌های بیگانه در بین جوامع اسلامی تصریح کرد: ضرورت دارد هر دانشجوی اسلامی به این موضوع توجه کند. استکبار همیشه تلاش داشته با استفاده از ضعف‌ها و مثلث زر و زور و تزویر، منافع نامشروع خود را دنبال کند و این مسأله تا به امروز هم ادامه دارد.

شهردار تهران با بیان اینکه “با امام (ره) با پیروزی انقلاب اسلامی راه هرگونه سلطه و سازش را بست”، گفت: امام خمینی(ره) به پشتوانه یک ملت ضمن تلاش برای رفع عقب‌ماندگی‌های مادی و معنوی، لحظه‌ای از اهداف و آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی کوتاه نیامد و مبارزه با استکبار را در همه جبهه‌ها تداوم بخشید.

وی یادآور شد: نباید فراموش کرد از فردای 22 بهمن سال 57، همه قدرت‌ها دست به دست هم دادند تا این نیروی جدید را مهار کنند و در این راه از تحریکات قومی گرفته تا جاسوسی،‌ تحریم،‌ ترور، کودتا،‌ جنگ تحمیلی و سعی در جلوگیری از دستیابی به انرژی هسته‌ای در پیش گرفتند و امروز نیز مهم‌ترین خطری که استکبار از نظام اسلامی احساس می‌کند این است که نظام اسلامی بتواند یک جامعه مستقل و کارآمد باشد.

قالیباف اضافه کرد: همزمان با تحولات در ایران، مناسبات قدرت در منطقه و جهان تغییر کرد و ایران به عنوان کانون هدایت از مستعضفین و مظلومان تبدیل شد و ما با تأمل در دوران گذشته در می‌یابیم که آنچه ما را توانمند ساخته، فرهنگ برخواسته از انقلاب،‌ مجاهدت‌، ایثار و بهره‌گیری از جوانان و امکانات داخلی بوده است که ما آن را فرهنگ جهادی می‌نامیم.

باقر قالیباف

وی با بیان اینکه “فرهنگ جهادی در همه‌جا تحول و توفیق به همراه داشته است”، گفت: باورمندان فرهنگ جهادی بدون نگاه به پست و مقام با مقاومت و پایمردی، توانمندی خود را در نه گفتن به زر، زور و تزویر حفظ کرده‌اند. تجربه نشان می‌دهد در هر حرکت سه رویکرد مبارزه، سازش و بی‌تفاوتی وجود دارد ولی انقلاب اسلامی با سازش و بی‌تفاوتی هیچ نسبتی ندارد و می‌گوید تا باطل هست، مبارزه هم هست.

 

شهردار تهران با بیان اینکه “پیروزی در هر مبارزه‌ای نیازمند حرکت در مسیر سنت‌های الهی است”، اظهار کرد: در جنگ 22 و 33 روزه، مقاومت را چه کسی انجام داد؟ دولت لبنان یا مقاومت اسلامی؟ این فرهنگ جهادی بود که در آنجا پیروز شد و این اتفاق یک‌شبه نیفتاد بلکه همه بچه‌های انقلاب تلاش کردند که این فرهنگ در آنجا،‌ جا افتاد؛ هرچند برخی در حوزه‌های اجرایی و سیاسی کشور با این کار مخالف بودند و می‌گفتند شما دنبال جنگ هستید،‌ اما ما می‌گفتیم به دنبال مبارزه با ظلم هستیم، ضمن اینکه منافع نظام اسلامی این را اقتضا می‌کند.

 

وی تصریح کرد: اکنون که کشور با تحریم‌های ناجوانمردانه به بهانه انرژی هسته‌ای مواجه است، باید توجه کنیم که گرفتار سازش منفعلانه نشویم و بدانیم که نرمش قهرمانانه در میدان مبارزه معنا می‌یابد، وگرنه عنوان قهرمانانه در این راهبرد جایگاهی ندارد.

 

قالیباف با بیان اینکه “دانشجو،‌ نقش مبارز و بسیجی بودن را از همه اقشار بهتر ایفا کرده است”، گفت: امروز به مقاطع و نقاط عطفی رسیده‌ایم که دانشجو باید پیش از پیش با هوشمندی‌، ظرافت‌ها و ارزش‌ها را بشناسد تا از ثمرات چند قرن مبارزه با استبداد به خوبی مراقبت کند. اگر دانشجویان از استکبارستیزی و حق‌طلبی کوتاه بیایند نه تنها سرآغاز انحطاط دانشگاه بلکه سرآغاز انحطاط کل جامعه است.

 

شهردار تهران همچنین گفت که شعار نه غزه نه لبنان، یک شعار ضد انقلابی،‌ ضد مبارزه و در جهت دوری از حق‌طلبی است.

 

این صحبت قالیباف با شعار مرگ بر فتنه‌گر از سوی برخی دانشجویان همراه شد.

 

وی ادامه داد: اگر دانشجویی در راه مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم باشد و حتی اگر کسی از منظر انقلابی به این مسأله نگاه نکند اما به فکر کشور و امنیت کشور باشد می‌داند که مبارزه در غزه و جنوب لبنان یعنی دفاع از امنیت کشور.

 

قالیباف با بیان اینکه “ایران مستقل و سربلند محصول دانشگاه مستقل و سربلند است”، گفت که هرچه اعتماد متقابل میان دانشگاه و نظام اسلامی تقویت شود، قدرت نرم ما در مقابل بیگانگان تقویت خواهد شد.

 

شهردار تهران افزود: امروز دانشجویان بصیر باید با رصد دقیق ضمن شناخت مواضع مبارزان،‌ سازشکاران و بی‌تفاوتان، راه درست مبارزه و به دست آوردن حداکثر دستاوردها را در پیش بگیرد.

 

وی در پایان گفت: باید اثبات کنیم که کارآمدی نظام و حل مشکل مردم در گرو رابطه و دوستی با آمریکا و دور شدن از آرمان‌ها نیست بلکه می‌توان هم انقلابی و ارزشی بود و هم کارآمدی مشکلات کشور را حل کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: