دوشنبه 09 دسامبر 13 | 15:15

دروغ اوباما درباره سوریه

روزنامه نگار و محقق سرشناس امريکايي مي‌گويد، باراک اوباما، رئيس جمهور امريکا درباره حمله تسليحات شيميايي در نزديکي دمشق پايتخت سوريه در ماه اگوست دروغ گفته است.


سيمور هرش، خبرنگار برنده جايزه پوليتزر در مقاله‌اي که در نشريه نقد کتاب لندن (London Review of Books) منتشر شد، نوشت که دولت باراک اوباما، رئيس جمهور امريکا اين حقيقت را مي‌دانسته که شبه نظامياني که با دولت دمشق مي‌جنگند توانايي ساخت اين تسليحات شيميايي را داشته‌اند اما وي افکار عمومي را از اين حقيقت مطلع نکرد.

اين روزنامه نگار امريکايي خاطر نشان کرد: « باراک اوباما، اين پاييز زماني که ماجرا را در اين زمينه روايت مي‌کرد، تلاش کرد تا بشار اسد را در قبال حمله تسليحات شيميايي در نزديکي دمشق در ۲۱ اگوست مقصر معرفي کند. وي در برخي از موارد، اطلاعات مهمي را حذف کرد و در مواردي ديگر پيش‌فرض‌هاي خود را به عنوان حقايق ارايه داد.»

سيمور هرش افزود که رئيس جمهور امريکا از تاييد اين موضوع که بنابر گزارش‌هاي اطلاعاتي محرمانه، جبهه النصره، گروهي وابسته به القاعده، ساز وکار توليد گاز سارين را طراحي کرده است، خودداري کرد. به گزارش تيم تحقيقات سازمان ملل در حمله شيميايي موشکي در نزديکي دمشق در ۲۱ اگوست از گاز اعصاب سارين استفاده شده بود.

اين تحليلگر امريکايي گفت : « زماني که اين حمله روي داد، النصره بايد به عنوان مظنون اين حمله معرفي مي‌شد اما دولت اوباما با گزينش اطلاعاتي که مورد دلخواهش بود سعي کرد تا دولت اسد را در اين زمينه مقصر جلوه دهد.»

اوباما در نطقي تلويزيوني در ۱۰ سپتامبر، دولت سوريه را به دخالت در حمله شيميايي در سوريه که در آن صدها نفر از جمله زنان و کودکان کشته شدند، متهم کرد.

رئيس جمهور امريکا گفت : « مي‌دانيم که رژيم اسد مسئول بود …. و به همين دليل پس از بررسي دقيق، مصمم شدم که بنابر منافع امنيت ملي امريکا به اقدام رژيم اسد در استفاده از تسليحات شيميايي، با حمله نظامي هدفمند پاسخ دهم.»

سيمور هرش يادآور شد، باراک اوباما در حالي قصد داشت تا عليه سوريه جنگ به راه بياندازد که هنوز اطمینان نداشت چه کسي آن‌چه را که در بامداد ۲۱ اگوست روي داد، انجام داده است.

محقق امريکايي افزود که مقام‌هاي رسمي نظامي و اطلاعاتي از « دستکاري عامدانه اطلاعات» درباره اين حمله خشمگين بودند.

هرش افزود، يک افسر اطلاعاتي عاليرتبه از ابراز اطمينان دولت اوباما نسبت به مسئول بودن دولت سوريه در قبال اين حمله شيميايي به عنوان يک « نيرنگ» نام برد . اين افسر عاليرتبه در نامه الکترونيکي که به يکي از همکارانش نوشته بود ، گفت: « اين حمله کار رژيم فعلي نبود.»

وي نوشت که يک مقام عاليرتبه اطلاعاتي به وي گفته بود که « دولت اوباما اطلاعات موجود را از نظر زمان بندي و ترتيب دستکاري کرده بود تا رئيس جمهوري و مشاورانش بتوانند روزها پس از اين حمله، اطلاعات را به گونه اي بازيابي کنند که گويي اين حمله در زمان واقعي اتفاق افتاده است.»

دولت سوريه، قويا ادعاهاي امريکا در اين‌باره را رد کرده است . دمشق همچنين مي‌گويد شورشيان تکفيري مورد حمايت خارجي اين حمله شيميايي مرگبار را انجام داده‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.