چهارشنبه 13 اکتبر 10 | 09:47

تظاهرات و اعتصابات میلیونی فرانسه را فلج کرد + عکس

تظاهرات و اعتصابات نامحدود مردم فرانسه در اعتراض به سياست هاي اقتصادي دولت پاريس، اين كشور را فلج كرد. پس از آغاز اعتصاب اولين مراكزي كه توقف فعاليت در آنها براي همه ملموس شد، ايستگاه هاي قطار و فرودگاه ها بود.


تظاهرات و اعتصابات نامحدود مردم فرانسه در اعتراض به سياست هاي اقتصادي دولت پاريس، اين كشور را فلج كرد.

پس از اينكه تظاهرات ميليوني اما 24 ساعته روزهاي هفتم و بيست و سوم سپتامبر ملت فرانسه عليه برنامه رياضت اقتصادي دولت ساركوزي بي نتيجه ماند، اتحاديه هاي صنفي اين كشور از اوايل ماه اكتبر (ماه جاري) براي يك اعتصاب و تظاهرات عظيم برنامه ريزي كرده و هشدار دادند كه اگر لايحه رياضت در مجلس سنا به تصويب برسد، سه شنبه بيستم مهر (12اكتبر) آغاز يك اعتراض خياباني «بي پايان» خواهد بود.

«نيكلا ساركوزي» رئيس جمهور فرانسه اگر چه به دليل وحشت از چنين رويدادي كه خسارات ميلياردي در پي دارد، دست به برخي اصلاحات زد و خانواده هاي صاحب فرزندان معلول را از ليست رياضت خارج كرد؛ اما آتش خشم ملت فرو ننشست و روز گذشته خيابان هاي فرانسه به جاي اتومبيل هايي كه كارمندان را سركار مي بردند، با خيل جمعيتي مملو شد كه دست از كار كشيده بودند.

سناي فرانسه هم اكنون بخش هايي از لايحه رياضت را به تصويب رسانده و انتظار مي رود تا پايان ماه جاري بررسي نهايي آن را به پايان برساند.

لايحه رياضت اقتصادي دولت پاريس شامل چند محور اساسي است كه در اين ميان افزايش سن بازنشستگي از 60 سال به 62 سال- كه روز دوشنبه سنا آن را تصويب كرد- بيش از همه خشم عمومي را برانگيخته است. علاوه بر اين اگر كارمند يا كارگري بخواهد از «مزاياي كامل» استفاده كند، سن بازنشستگي 67 سال خواهد بود.

بر اين اساس و با توجه به اينكه براساس گزارش سازمان سيا، ميانگين عمر فرانسوي ها حدود 80 سال است، دولت قصد دارد ارائه خدمات بازنشستگي را به يك دوره كوتاه 13ساله محدود كند. به نوشته روزنامه آمريكايي «وال استريت ژورنال» در صورتي كه دولت از اجراي لايحه رياضت عقب نشيني كند، بدهي صندوق بازنشستگي فرانسه از 44 ميليارد دلار كنوني به بيش از 139ميليارد دلار در سال 2050 خواهد رسيد و دولت با توجه به رشد اقتصادي پائين و بدهي 79 درصدي نسبت به توليد ناخالص ملي، با يك بحران اساسي تر مواجه خواهد شد.

البته لايحه رياضت فقط به اين موضوع محدود نمي شود و دولت پاريس براساس قانون جديد ماليات بر پس اندازهاي مردم را نيز افزايش مي دهد. همچنين ميزان خدمات عمومي نظير بهداشت و درمان نيز كاهش مي يابد.

اخبار رسيده از شهرهاي مختلف فرانسه حكايت از آن دارد كه روز گذشته پس از آغاز اعتصاب اولين مراكزي كه توقف فعاليت در آنها براي همه ملموس شد، ايستگاه هاي قطار و فرودگاه ها بود. به نوشته خبرگزاري بلومبرگ، دو سوم قطارهاي درون و برون شهري اين كشور اروپايي برنامه حركت خود را لغو و مسافران را سرگردان كردند.

در فرودگاه هاي معروف «شارل دوگل» و «بووايس» 30درصد پروازها و در فرودگاه «اورلي» 50 درصد پروازها لغو شدند.بخش هاي توليد انرژي و خدمات عمومي فرانسه نيز فلج شدند. براساس گزارش هاي رسيده توليد برق نيروگاه اتمي (الكتريسيته فرانس) و ديگر نيروگاه ها به شدت كاهش يافت. از 12 نيروگاه اتمي موجود در فرانسه، كاركنان هفت نيروگاه به جمع اعتصاب كنندگان پيوسته اند. پايانه هاي توزيع نفت و سوخت نيز به تعطيلي كشيده و نگراني هاي فراواني درباره تامين سوخت مورد نياز فرانسه به وجود آورده است. دانش آموزان، دانشجويان و استادان نيز با حضور در جمع تظاهركنندگان تقريباً تمامي مراكز آموزشي فرانسه را به تعطيلي كشاندند. راديو تلويزيون هاي دولتي و خصوصي، رسانه هاي مكتوب و ديجيتال فرانسه نيز يا به كلي تعطيل شده و يا با اختلالات جدي مواجه شدند.

در مجموع، به گفته اتحاديه هاي صنفي در بيش از 224 شهر فرانسه تظاهرات برگزار شد و براساس برخي تخمين ها تعداد تظاهركنندگان به رقم بي سابقه چهار ميليون نفر رسيد. در آخرين تظاهرات انجام شده، معترضان توانسته بودند سه ميليون نفر را به خيابان ها بكشانند.

«فرانسيس شرك» رئيس اتحاديه كارگري درباره اين تظاهرات به كانال دوم تلويزيون فرانسه گفت: «اين دولت است كه ما را مجبور به تظاهرات مي كند، چرا كه پس از چند دوره اعتصاب و تظاهرات به نتيجه نرسيده ايم. من هشدار نهايي را به دولت مي دهم: به مطالبات ما توجه كنيد!»

«ژان كلودماني» رئيس اتحاديه «اف او» نيز با تأكيد بر اينكه اوضاع فرانسه رو به بن بست مي رود، به ساركوزي هشدار داد: «درباره رويارويي با مردم شرط بندي نكن!». وي همچنين تأكيد كرد: «آنچه دولت به دنبال آن است، اصلاح نظام بازنشستگي نيست، بلكه درصدد است مشكلات مالي خود را با كاستن از هزينه هاي رفاه اجتماعي برطرف كند.

دولت تنها زبان زور را مي فهمد و تنها بسيج سراسري است كه مي تواند آن را به عقب نشيني وادار كند.

تصميم به اعتصاب نامحدود از سوي كاركناني گرفته شده است كه در مقابل گوش هاي ناشنوا قرار گرفته اند و جانشان به لب رسيده است.»

خبرنگار آسوشيتدپرس كه به ميان تظاهركنندگان رفته بود، از قول يك دانشجو نوشت: «ما نمي خواهيم هزينه بحران را بپردازيم. ما نمي خواهيم خسارات شركت هاي چند مليتي را بپردازيم.»

مردم اروپا بر اين باورند كه بحران اقتصادي كنوني در نتيجه ضرر و زيان هاي شركت هاي چند مليتي به وجود آمده و دولت هاي غربي مي خواهند با تحميل هزينه هاي بحران به مردم، جلوي ورشكستگي اين شركت ها را بگيرند.

درباره خسارات ناشي از چنين اعتصاب نامحدودي هنوز آمار و ارقامي ارائه نشده، اما با نگاهي به سابقه هزينه هاي اعتصاب در فرانسه مي توان درباره ارقام نجومي خسارات ناشي از اين حركت اعتراضي مردم سخن ها گفت. آنگونه كه مجله تايم مي نويسد، فقط اعتصاب 9 روزه كاركنان بخش حمل و نقل فرانسه در نوامبر 2007 بيش از 6 ميليارد دلار به اقتصاد اين كشور لطمه زد.

حال با در نظر گرفتن اينكه اعتصاب ديروز جدا از نامحدود بودن، شامل كاركنان بخش هاي مختلف آموزشي، حمل و نقل، صنعت، بهداشت، انرژي و… است، بي ترديد خسارات تحميل شده به دولت پاريس ده ها ميليارد دلار خواهد بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.