سه‌شنبه 10 دسامبر 13 | 16:04
کدام نماینده را می‌توان با ۲۰۰ هزار تومان خرید

نظر پورمختار درباره کارت‌های هدیه مرتضوی به نمایندگان

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در مورد کمک‌هایی که نمایندگان از تامین اجتماعی گرفته‌اند، گفت: در حال حاضر ۹۵ درصد از مراجعات نمایندگان تقاضای مالی است و احتمالا کمک‌هایی که نمایندگان از تامین اجتماعی دریافت کرده‌اند، در همین راستا بوده است.


محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در جمع خبرنگاران درباره این سوال که آیا اسامی نمایندگانی که از تامین اجتماعی کارت هدیه دریافت کرده‌اند و آقای مرتضوی گفته آنها را به مجلس ارسال کرده، به دست شما رسیده است، گفت: بله؛ رسیده است و بنده به سمت دفتر خود می‌روم تا این نامه را ببینم.

وی ادامه داد: در حال حاضر 95 درصد از مراجعات نمایندگان تقاضای مالی است که از هر نماینده‌ای این مورد را سوال کنید، تایید می‌کند. این کمک‌ها عمدتاً از ناحیه کمیته امداد، بهزیستی و هلال‌احمر در اختیار نماینده قرار می‌گیرد و آنها نیز بین مراجعین خود توزیع می‌کنند و نتایج آن را به این دستگاه‌ها اعلام می‌کنند که به این تعداد افراد کمک کردند.

پورمختار خاطرنشان کرد: احتمالا کمک‌هایی که نمایندگان از تامین اجتماعی دریافت کرده‌اند، در همین راستا بوده و آمار در میزان 300 هزار تومان و 500 هزار تومان و بعضا یک میلیون و دو میلیون تومان است. نماینده‌ها به این پول‌ها نیازی ندارند و نوعا هرچه هست به مراجعین داده می‌شود و حتی نمایندگان بعضاً مازاد بر این کمک‌ها حتی از حقوق خود نیز به مردم کمک می‌کنند. این موارد را نباید به عنوان یک عیب و ایراد به یک نماینده محسوب کرد.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس خاطرنشان کرد: مبالغی که در اختیار نماینده‌ها قرار گرفته اکثرا در قالب کارت هدیه است که آن هم قابل نقد شدن نیست و حتما باید خریدی صورت بگیرد. بنده خودم هیچ ایرادی در انتشار اسامی نمایندگانی که از تامین اجتماعی کمک مالی دریافت کرده‌اند، نمی‌بینم. چون شفاف کردن این موضوع خیلی بهتر از پنهان کردن آن است و از طرف دیگر به نظر من باید در این رابطه بررسی‌هایی انجام شود و خیلی خوب است که اسامی منتشر شود تا ذهنیت‌ها نسبت به نمایندگان شفاف شود چرا که برخی از رسانه‌ها از این موضوع برداشت بدی کرده‌اند. اما باید توجه کرد که کدام نماینده را می‌توان با 200 هزار تومان خرید؟ حتی خود شما خبرنگاران را هم نمی‌توان با این مبالغ خرید و اطمینان خاطر می‌دهم که هر پولی به نماینده داده می‌شود آن فرد این کمک‌ها را در حوزه انتخابیه خود صرف می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: شنیدم در دوره نهم مجلس شورای اسلامی نیز بین 35 تا 37 نفر از نمایندگان از این کمک‌ها دریافت کرده‌اند و معلوم است که این میزان در دوره کنونی با دوره قبلی قابل مقایسه نیست.

پورمختار در مورد وضعیت پرونده آقای «ر» در فولاد نیز گفت: فعلا در حال رسیدگی است و ما راجع به فولاد فعلا هیچ ورودی نداشته‌ایم، چرا که کمیسیون در حال بررسی پرونده پتروشیمی بیستون است که فعلا اطلاعات را از سازمان خصوصی خواسته‌ایم تا به ما بدهند.

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در مورد بازداشت یک وارد‌کننده فولاد کشور اظهار داشت: این موضوع مربوط به بحث «ر» بود که من گفتم این بازداشت به خاطر واردات فولاد بوده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: