چهارشنبه 11 دسامبر 13 | 15:58
گزارشی از مراسم تکریم «حاج علی آهی»

تجلیل از «علی آهی» تجلیل از یک سبک ویژه مداحی است

حجت‌الاسلام شهاب مرادی درباره شخصیت حاج علی آهی گفت: ایشان یک فرد متعهد به مذهب و پایبند به اخلاق و دارای یک سبک خاص مداحی هست، تجلیل از ایشان، تجلیل از یک سبک ویژه مداحی است، چرا که مداحان اهل بیت(ع) هر کدام سبک‌های مختلفی با مخاطب‌های متفاوتی دارند.


مراسم «پرده عشاق» تکریم از مقام شامخ خادم‌الحسین استاد حاج علی آهی صبح امروز چهارشنبه 20 آذر با حضور حجت‌الاسلام شهاب مرادی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، اعضای خانه مداحان و جمع کثیری از مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) چون منصور ارضی، علی انسانی، مصطفی خرسندی، مداحان سازمان بسیج و مسئولان فرهنگسرای انقلاب در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب سرچشمه برگزار شد.

پس از یک سال و نیم امکان برپایی مجلس تکریم حاج علی آهی فراهم شد

در ابتدای این مراسم پس از تلاوت قرآن کریم و پخش کلیپ، مصطفی خرسندی، رئیس کانون مداحان و شاعران آیینی کشور به منظور خوش‌آمد گویی به حضار طی سخنانی گفت: یک سال و نیم است که برای برپایی این مجلس از حاج آقای آهی اجازه گرفتیم و اکنون این عنایت حاصل شده است.

13920920000305_PhotoL

وی در ادامه افزود: برنامه پرده عشاق در 22 منطقه تهران همزمان با برنامه نوگلان حسینی از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برپا می‌شود، امیدواریم این قدم‌ها ما را بتواند به کربلای معلی نزدیک سازد.

حاج علی آهی حق پنجاه ساله گردنم دارد

در ادامه برنامه غلامرضا سازگار از مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) طی قرائت شعری خطاب به حاج علی آهی گفت:

از خوان عطایتان نمک گیر شدم/عمری سر سفره شما سیر شدم

هر کس که خون بهایش خداوند است/اشک غمش خون شهیدان برابر است

هر جا غم تو نیست همانجا جهنم است/هر جا عزای توست بهشت مکرم است

بی‌روضه‌ات بهشت خدا هم بهشت نیست/عیش بهشت گریه بر آن سر معظم است

وی با بیان اینکه شب‌ها در اصفهان منبر می‌رود و به دلیل اهمیت این مجلس از اصفهان به تهران سفر کرده، گفت: حاج علی آهی حق 50 ساله گردن من دارد:

آهی درود بر تو که یار ولایتی/ از ظل اهل بیت فروغ هدایتی

لبریز از محبت و لطف و عنایتی/سر تا قدم کتاب حدیث و روایتی

80 سال بنده خلف سرمدی/80 سال خادم آل محمدی

80 سال تشنه لب جام کوثری/امروز نیز چرخ ادب را تو محوری

عمری برای نشر حقایق تو زیستی/عمری برای آل پیمبر گریستی

13920920000306_PhotoL

سازگار یادآور شد: خدا ما را از در خانه اباعبدالله(ع) جدا نگرداند ما افتخار می‌کنیم ذاکر امام حسین(ع) هستیم، 12 قانون جنگ شیخ جعفر شوشتری در کتابش نوشته که به طور مثال بیان کرده که جنگ نباید در محرم باشد -در حالی که جنگ از بعدازظهر شروع شود- ده نفر یک نفر بیشتر نباشد، اگر کافری را کشتید بدنش را برهنه نکنید، عزیزانش را کنار بدنش عبور ندهید، سرش را کنار بدنش دفن کنید، ولی سلام بر بدنی که زیر سم اسب‌ها لگدمال شد و در مجلس شراب و 12 منزل آن را چرخاندند.

مداحی یک فیض عمیق عالی الهی است

در ادامه این مراسم اکبر بازوبند از ذاکران اهل بیت(ع) به قرائت شعری با عنوان «شیعتی» همنوا با سایر مداحان پرداخت و سپس ابوالقاسم شجاعی، خطیب اهل بیت(ع) درباره شعر و اهمیت آن در جامعه مداحی سخنانی بیان کرد و گفت: «ان من الشعر لحکمه» در محضر اساتید و جامعه مداحان بزرگداشت چنین شخصیت بزرگی بسیار مغتنم است، ایشان ادیب خدمتگذار، متقی و ابروی لباس مداحی هستند.

وی با اشاره به اینکه مسأله شعر مهم‌ترین عامل در پرورش منابع عالی اسلامی است، گفت: شعر از سخن در مغز، عقل، ادراک و روش مردم تأثیر مهم‌تری دارد و این روایت که در آغاز سخن گفتم رسول اکرم (ص) فرمود‌: شعر حکمت است و بیان آن بشر را مسحور می‌کند، بنابراین شعر و سخن دو بال موفقیت هستند.

13920920000307_PhotoL

شجاعی اظهار داشت: اینکه پیغمبر(ص) خود به شعر تأکید کرد، چون شعر بر اذهان مردم خوب تأثیر می‌گذارد، ما در بین شاعرانمان کسانی را داشتیم که واقعاً آبروی ادب ایران بودند مثل سعدی و حافظ البته بعضی شاعران هم هستند مورد قبول نیستند و واژه‌هایشان با مضامین هماهنگ نیست اینها را ملک‌الشعرا می‌گوید: ای بسا شاعر که شعرش نیست الاّ حرف مفت!

وی با بیان اینکه مداح جنس مداحی می‌خواهد و شاعر جنس شاعری، ادامه داد: مرحوم فلسفی در کتابش می‌گوید که بچه‌های من جنس سخن نداشتند، بنابراین هر کس باید در مسیر زمینه اولیه‌اش حرکت کند حتی شاعر و مداح هم باید جنس این کار باشند، مداح نیاز به حافظه خوب و سرشار دارد. ذوق، علم و دانش باید به تمام معنا برای ما یک مسأله عمیق و اصول عالی زندگی باشد، بنابراین مداحی یک فیض عمیق عالی الهی است.

این خطیب اهل بیت در پایان خطاب به مداحان حاضر در مجلس گفت:‌ امروز صدای شما مداحان در دنیا پخش می‌شود، بنابراین باید هماهنگ افکار و مسیر فکری مردم درراه درست اسلام حرکت کنید.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام شهاب مرادی درباره شخصیت حاج علی آهی گفت: ایشان یک فرد متعهد به مذهب و پایبند به اخلاق و دارای یک سبک خاص مداحی هست، تجلیل از ایشان، تجلیل از یک سبک ویژه مداحی است، چرا که مداحان اهل بیت(ع) هر کدام سبک‌های مختلفی با مخاطب‌های متفاوتی دارند.

13920920000343_PhotoL

وی با اشاره به اینکه این از افتخارات شهر و دیار ایران است که این مجلس با حضور ستارگان بزرگ مزین شده است، گفت: من سلام به همه مداحان شهیدی هم که حق به گردان ما دارند می‌کنم، آن‌ها که بساط امام حسین را در جبهه‌ها گرم نگه داشتند.

همچنین علی انسانی مداح و ذاکر اهل بیت(ع) با بیان اینکه هیچ گاه نشده که به سهم خود درست از امام حسین(ع) دفاع کند، گفت: من خاک پای همه مداحان و کسانی‌ام که امروز دراین مجلس حضور یافتند.

13920920000337_PhotoL

وی یادآور شد: اربعین حسینی نزدیک است داغ زیاد داریم همه می‌خواهند که کنار حرم اباعبدالله(ع) باشند که امیدواریم برای همه حاجتمندان روا شود، در ادامه چند بیت خطاب به حاج آقای آهی بدین شرح می‌خوانم:

آقاجان بنگر به حال حقیریم/ چه کنم اگر سر پیری‌ام

به غلامیت نپذیری‌ام/ سرخانه کس بنشانیم

آقاجان به فدای کاکل اکبرت/به فدای حنجر اصغرت

به کبودی تن دخترت بنگر به حال حقیریم

در ادامه مراسم رونمایی از آثار استاد حاج علی آهی مداح و ذاکر پیشکسوت اهل بیت شامل مجموعه مبانی اعتقادی نقد شعر، مجموعه بررسی اعتقادی اشعار آیینی، انوار معرفت 2 جلد و دیوان اشعار با حضور معاون فرهنگی شهرداری تهران، علی انسانی، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری مدیر فرهنگی مجموعه انقلاب، ابوالقاسم شجاعی، مصطفی خرسندی و … برگزار شد.

13920920000328_PhotoL

همچنین هدایایی از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نظیر لوح منقوش ذکری از امام حسین(ع)، حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و … به حاج علی آهی تقدیم شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.