چهارشنبه 11 دسامبر 13 | 16:16

حاشیه‌های جلسه امروز هیئت دولت

«مهدی» فرزند کوچک مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از جمله میهمانان حاضر در جلسه امروز هیئت دولت بود.


نشست‌های هیئت وزیران هر چهارشنبه به‌طور معمول برگزار می‌شود اما هر بار حاشیه‌های خاص خود را دارد:

*ریاست جلسه امروز هیئت دولت را حجت‌الاسلام حسن روحانی بر عهده داشت و اعضای کابینه «تدبیر و امید» در این نشست درباره «سبد کالایی عیدانه» و «بودجه ریلی و راه‌ها» بحث و تبادل نظر کردند.

*اولین موضوعی که نظر خبرنگاران را به خود جلب کرد، حضور «مهدی» فرزند کوچک «شیخ قدرت‌الله علیخانی» نماینده سابق قزوین در مجلس و مشاور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ساختمان پاستور بود.

وقتی از او که پیش‌تر به عنوان «یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب» شناخته می‌شد، علت حضورش در جلسه دولت را با توجه به عدم نعیین دو استاندار باقی‌مانده پرسیدم که «آیا می‌خواهید استاندار شوید؟»، گفت: «نه؛ آمده‌ام کارهای استاندار را پیگیری کنم!».

*اولین وزیری که جلسه هیئت دولت را ترک کرد، عبدالرضا رحمانی فضلی بود که البته برای قرار نگرفتن در حلقه خبرنگاران کلاهی که به سر داشت، تا روی پیشانی پایین آورد و از شال گردنش هم به عنوان نقاب استفاده کرد.

ترفند آقای وزیر البته نگرفت و خیلی زود توسط خبرنگاران شناسایی شد و مورد سؤال آن‌ها قرار گرفت و به محض قرار گرفتن در مقابل دوربین‌های عکاسی و تصاویر برداری بی‌درنگ کلاهش را از سر برداشت.

رحمانی فضلی وقتی با دست‌نوشته‌های عجیب و غریب خبرنگاران مواجه شد که به دلیل سرما و تندنویسی ناخوانا بود، به مزاح همراه با چاشنی تعجب از خبرنگاری سؤال کرد: «چی نوشتی؟ حالا خودت واقعا می‌توانی بخوانی؟» که این جمله او خنده خبرنگاران را در پی داشت.

*بعد از رفتن وزیر کشور، نوبت محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت بود که در جمع خبرنگاران حضور یابد و ضمن تشریح مصوبات هیئت وزیران به سؤالات رنگارنگ آن‌ها پاسخ دهد.

نوبخت هنوز چند جمله بیشتر بیان نکرده بود که صدای در حال پخش وی از بلندگوی قابل حمل روابط عمومی ریاست جمهوری ضعیف و کم‌کم نیز قطع شد و علت این بود که متولیان کار، یادشان رفته بود باتری بلندگوی مربوط به آقای سخنگو را شارژ کنند؛ به همین راحتی!

*نوبخت که یک‌بار از خبرنگاران خواست اجازه دهند کوتاه سخن بگوید تا هر دو طرف از سرما در امان بمانند، مثل همیشه با حوصله و روی خوش به سؤالات متعدد خبرنگاران پاسخ داد اما همچون هفته‌های گذشته، این بار هم اجازه تغییر فضای «اقتصادی» حاکم بر حیاط پاستور را به اصحاب رسانه نداد.

وقتی خبرنگاری از او درباره یک موضوع مربوط به حوزه سیاست خارجی پرسید، پاسخگویی در این زمینه را به سخنگوی دستگاه دیپلماسی محول و از طرح موضوع «سفر رئیس جمهور اسبق به آفریقا به‌منظور شرکت در تشییع جنازه نلسون ماندلا» در جلسه یکشنبه گذشته هیئت دولت، ابراز بی‌اطلاعی کرد.

*امروز به‌نظر می‌رسید رئیس جمهور و معاونانش و وزرا خیلی برای آقای سخنگو دعا کردند؛ چون طولانی شدن گفت‌وگوی نوبخت با خبرنگاران فضایی ایجاد کرد که آن‌ها در کمال آرامش و سکوت و از مسیری مطمئن از محوطه پاستور خارج شوند!

فقط بخت یار «علی ربیعی» وزیر کار، «حمید چیت‌چیان» وزیر نیرو و «مجید انصاری» معاون پارلمانی رئیس جمهور نبود که اگر اندکی زود‌تر یا دیر‌تر از ساختمان سفید هیئت دولت خارج می‌شدند، آن‌ها هم بدون مواجهه با اهالی رسانه به کار و زندگیشان می‌رسیدند.

البته از این میان تنها انصاری بود که مانند وزیر کشور چند جمله بر زبان آورد که بخش سیاسی خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها هم خالی نمانند وگرنه امروز کلّاً به روز اقتصادی دولتی‌ها تبدیل شده بود.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.