یکشنبه 22 دسامبر 13 | 09:10
ظریف و علوی به مجلس احضار شدند

اینجا ایران است، نه افغانستان و اوکراین

این دیدار مساله‌ای نیست که بخواهیم به‌سادگی از کنار آن بگذریم، زیرا اینجا جمهوری اسلامی ایران است، نه افغانستان و اوکراین. چرا هیچ‌کسی مسؤولیت این دیدار را قبول نمی‌کند و مجلس و وزارت امور خارجه مسؤولیت را بر گردن دیگری می‌اندازند.


به گزارش تریبون مستضعفین روزنامه «وطن امروز» در گزارشی درباره حواشی سفر هیئت پارلمانی اروپا به ایران نوشت: احضار محمدجواد ظريف وزير امور خارجه و سيدمحمود علوي وزير اطلاعات در دستور كار مجلس قرار گرفت. این موضوع را ابراهیم آقامحمدی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته است.

آقامحمدی با اشاره به دیدار هیات پارلمانی اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی از فعالان فتنه گفت: این دیدار مساله‌ای نیست که بخواهیم به‌سادگی از کنار آن بگذریم، زیرا اینجا جمهوری اسلامی ایران است، نه افغانستان و اوکراین. چرا هیچ‌کسی مسؤولیت این دیدار را قبول نمی‌کند و مجلس و وزارت امور خارجه مسؤولیت را بر گردن دیگری می‌اندازند.

آقامحمدی به فارس گفت: مجلس شورای اسلامی وزرای امور خارجه و اطلاعات را به خانه ملت احضار کرده و از آنها خواهد خواست پاسخگوی این دیدار باشند که اقدامات مربوط به این موضوع را فردا یکشنبه پیگیری خواهیم کرد. از هیات‌رئیسه مجلس هم خواهیم خواست ضمن دفاع از ساحت خانه ملت این موضوع را پیگیری کند که نقش برخی نمایندگان در این دیدار چه بوده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به برخی دیدارهای مسؤولان با هیات پارلمانی اروپا نیز اشاره و تصریح کرد: برخی از این دیدارها با نهایت تحقیر انجام شد که باید از آن مقامات پرسید، مگر چه کسی با چه اعتباری به ایران سفر کرده که شما اینگونه طالب دیدار با آنها هستید.

واقعیت را به مردم می‌گوییم

منصور حقیقت‌پور، دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است برخی در مجلس نیز باید نسبت به رفتار‌های توهین‌آمیز و ناقض امنیت ملی هیات اروپایی پاسخ دهند. حقیقت‌پور به «وطن‌امروز» گفت: حتی اینکه برخی می‌گویند ما از اقدامات آنها بی‌اطلاع بودیم و نمی‌دانستیم قصد ملاقات با محکومان فتنه را داشته‌اند؛ این اصلا قابل قبول نیست. نهادهای نظارتی و امنیتی در جریان برنامه‌ها بوده‌اند و باید جلوی این اقدام آنها را می‌گرفتند.

وی افزود: حتی اگر نمی‌دانستند حداقل انتظار این بود که ادامه سفر آنها را لغو می‌کردند تا هم اقتدار نظام در مراعات محدوده امنیت ملی خود را نشان بدهند و هم افکار عمومی از صداقت آنها مطمئن شوند.

حقیقت‌پور به رفتار زشت تاریا کرونبرگ، رئیس این هیات در دیدار با حجت‌الاسلام هاشمی‌رفسنجانی نیز اشاره کرد و گفت: بالاخره وقتی آنها را راه بدهیم و همه نوع مجوزی به آنها بدهیم طبیعی است که آنها از همه چیز عبور می‌کنند و حتی بدیهی‌ترین اصول و آداب اخلاقی و دیپلماتیک را هم رعایت نمی‌کنند. وی همچنین درباره قاطعیت کمیسیون امنیت ملی در رسیدگی به این موضوع تا مشخص‌شدن واقعیت ماجرا تصریح کرد: مطمئنا هدف ما مشخص‌شدن واقعیات و اطلاع‌رسانی آن به مردم است.

هاشمی ـ کرونبرگ

سفیر یونان احضار شود

محمدحسن آصفری با انتقاد از فراهم‌شدن زمینه دیدار هیات پارلمانی اروپا با جعفر پناهی و نسرین ستوده (فعالان فتنه) خواستار مشخص‌شدن متولی این دیدار و پاسخگویی آنان شد. وی خطاب به وزارت امور خارجه گفت: دستگاه دیپلماسی باید سفیر یونان را به دلیل دخالت در امور داخلی کشورمان و فراهم‌کردن زمینه این دیدار احضار کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: اجازه سفارت یونان برای برگزاری این جلسه در این سفارتخانه نوعی اقدام برای براندازی محسوب می‌شود. وی با تاکید بر اینکه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در اوج اقتدار قرار دارد، تصریح کرد: چنین اقداماتی آسیبی به اقتدار نظام وارد نمی‌کند اما باید به صورت جدی و قاطعانه پیگیری شود تا شاهد تکرار آن نباشیم.

نمی‌گذارند از 50 کیلومتری زندان‌هایشان عبور کنیم

مهرداد بذرپاش، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم با انتقاد از مجوزهای داده شده به هیات پارلمان اروپایی گفت: آمریکایی‌ها دارند حقوق بشر را مرتب مطرح می‌کنند. آمدن هیات اروپایی به ایران را نباید ساده انگاشت. درخواست آنها این بود که با میرحسین و کروبی و ستوده ملاقات کنند و نماینده معترضان سال 88 را ببینند! دیدیم که رسما در سفارت یونان رفتند با دو فتنه‌گر ملاقات کردند و جایزه ساخاروف را که به براندازان می‌دهند در خاک جمهوری اسلامی ایران به آنان هدیه دادند، بعد هم با مقامات رسمی ما دیدار کردند و در آخر گفته مهم‌ترین دیدار ما با ستوده و پناهی بود، نه با مسؤولان رسمی کشور. پس معلوم است برای چه آمدند و رفتند؟

بذرپاش ادامه داد: این در حالی است که ما به عنوان هیات پارلمانی به کشوری می‌رویم فقط اجازه می‌دهند از 50 کیلومتری زندان گذر کنیم! حتی به وزیر امور خارجه ما اجازه ملاقات از محل نگهداری از جامعه معلولین آن کشور را نمی‌دهند!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: