چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
دوشنبه ۰۲ دی ۹۲ | ۲۲:۴۲

ترکیه درباره غرامت قربانیان مرمره کوتاه آمد

یک منبع اسرائیلی اعلام کرد ترکیه درباره کاهش مبلغ غرامت‌هایی که اسرائیل بایستی به خانواده‌های 9 قربانی حادثه ناوگان آزادی برای شکستن محاصره غزه بپردازد، موضع نرمی نشان داده و مذاکرات آشتی بین تل‌آویو و آنکارا در مرحله نهایی قرار گرفته است.


اسرائیل و ترکیهیک منبع اسرائیلی اعلام کرد ترکیه درباره کاهش مبلغ غرامت‌هایی که اسرائیل بایستی به خانواده‌های 9 قربانی حادثه ناوگان آزادی برای شکستن محاصره غزه بپردازد، موضع نرمی نشان داده و مذاکرات آشتی بین تل‌آویو و آنکارا در مرحله نهایی قرار گرفته است.

رادیو اسرائیلی به نقل از این منبع اعلام کرد ترکیه درباره مبلغ غرامت نرمی از خود نشان داده است و اینک «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم باید موافقت یا مخالفت خود را با این پیشنهاد ترکیه اعلام کند.

منبع مذکور مبلغ غرامت را اعلام نکرد اما با بیان اینکه مبلغ پیشنهادی فعلی ترکیه معقول است، خاطرنشان کرد که ترکیه اخیرا پیشنهاد داده بود که اسرائیل  یک‌ میلیون دلار برای خانواده‌های هر یک از قربانیان حادثه ناوگان آزادی پرداخت کند این در حالی است که اسرائیل فقط با پرداخت یکصد هزار دلار به هر خانواده‌ موافقت کرد.

پیشرفت در مذاکرات آشتی اسرائیل و ترکیه بعد از آن صورت گرفت که دو هفته پیش یک هیئت بلندپایه صهیونیستی به ریاست «یوسی کوهن» مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی به استانبول سفر کرد. در این سفر همچنین «یوسف چخانوفر» نماینده ویژه نتانیاهو در مذاکرات با ترکیه و «سام بن شطریت» مدیر کل وزارت خارجه اسرائیل نیز حضور داشتند.

روزنامه صهیونیستی «هآرتس» با اشاره به حضور بن شطریت در نشست اخیر مسئولان اسرائیلی و ترک نوشت، این امر بیانگر این مسئله است که «آویگدور لیبرکن» وزیر خارجه اسرائیل در جریان این مذاکرات قرار دارد. لیبرمن طی سال‌های اخیر از مخالفان این مذاکرات بود. اولین دور از مذاکرات 22 آوریل در آنکارا برگزار شد.

هآرتس با تأکید بر اینکه اختلافات بین طرفین جزئی و حل شدنی است، نوشت این توافقنامه آماده است و فقط باید مبلغ در آن درج شود. بویژه اینکه اسرائیل و ترکیه به بهبود روابط و بازگرداندن آن به سطح گذشته علاقه‌مند هستند.

لازم به ذکر است روابط آنکارا و تل‌آویو بعد از جنگ سال 2008 علیه غزه تیره شد و این تیرگی در پی حادثه حمله نظامیان اسرائیلی به کشتی های ترکیه در ناوگان شکست محاصره غزه در ماه می سال 2010 به اوج خود رسید و طرفین روابط دیپلماتیک خود را تا سطح کاردار کاهش دادند.

باوجود کاهش روابط نظامی و امنیتی ترکیه و رژیم صهیونیستی، اما توافقنامه‌های نظامی بین این دو به امضا رسیده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: