پنج‌شنبه 09 ژانویه 14 | 21:10

نگاهی به توسعه در شماره جدید سوره اندیشه

«سوره اندیشه» شماره آذر و دی به امکان پیش‌روی دولت در راه توسعه نظر کرده و از منظر سرویس‌های مختلف خود، ضرورت‌ها و امکان‌های ما را در پیمودن مسیر توسعه بررسی کرده است.


جدل‌های سیاسی همواره بعد از انقلاب بوده و اعظم وقت سیاستمداران و رسانه‌های آن‌ها و در مواردی هم مردم ما را به خود مشغول داشته است. حال اگر به این دعواها «رابطه‌ با آمریکا» و «رویکرد جدید مذاکرات هسته‌ای» نیز اضافه شود که دیگر آن می‌شود که شده است؛ یعنی از صبح تا به شام، عده‌ای رد کنند و عده‌ای دیگر اثبات.

اگر بتوانیم از این مباحث فراتر برویم و از جنجال‌های سیاسی فاصله بگیریم، به مهم‌ترین مسئله‌ای که گریبان‌گیر دولت و جامعه‌ ما است، می‌رسیم؛ یعنی توسعه. پاسخ به این پرسش، وقتی می‌تواند جدی و درخور توجه باشد که بیان‌کننده‌ نسبت توسعه با ادامه‌ی راه انقلاب باشد؛ و بدون تذکر به این نسبت، هرچه هست بیراهه است و گمراهی. با روی کار آمدن دولت جدید، باید پرسید این دولت با توسعه و برنامه‌های توسعه چه خواهد کرد و جامعه‌ ما زین‌پس چه راهی را در پیش خواهد گرفت. دولت چه در مقام پاسخ نظری به این مسئله برآید و چه برنیاید، هر تصمیمی که بگزیند و هر نوع عملی که در پیش بگیرد، پاسخی به این پرسش داده است.

*زندگی ترقی خواهانه

سرویس سبک زندگی با پرسش «ما چه نوع زندگی‌ای را آرزو داریم؟» شروع و با پرداختن به موضوع «مهاجرت» در بخش مصادیق، ادامه می‌یابد. در این سرویس یادداشت‌هایی با عناوین «فراموش می‌کنم، پس پیشرفت می‌کنم»، «هل من مزید؟»، «زنان نمی‌دانند چه آرزو کنند» و «آمال روستا و رنج شهر» از اساتیدی چون مهدی معین‌زاده، سیدجعفر مرعشی، محمدحسن علیپور و محمد فاضلی به چاپ رسیده است.

*امکان‌های ما برای توسعه

سرویس نظام اجتماعی با بحث درباره‌ نسبت «سیاست و توسعه» آغاز شده و در بخش مقولات به موضوع چیستی «شاخص‌های توسعه» پرداخته است. در بخش مصداق نیز، سؤالاتی از قبیل مسائل توسعه در کشور ما چیست و در مسیر توسعه، چه راه‌هایی برای ما ممکن است، مطرح شده و اساتیدی چون محمدابراهیم فیاض، فرشاد مؤمنی، حسین راغفر، سیداحسان خاندوزی، عطاءالله بیگدلی، علی‌نجات غلامی، محمد قاسمی و خسرو نورمحمدی، در مطالبی با عناوین «تقسیم کار جهانی»، «بازآفرینی جمهوری اسلامی»، «شیرینی‌های لیبرالیسم یا خویشتن‌داری اعتدال‌گرایی؟»، «ما و معیارهای توسعه» و «جدال صورت‌ها» به این سؤالات پاسخ داده‌اند.

13921017000036_PhotoL

*برنامه‌ریزی توسعه

سرویس نظریه اجتماعی با موضوع ماهیت «علم برنامه‌ریزی» و یادداشت «خودآگاهی به وضع تاریخی نظریات توسعه» در بخش کلیات آغاز شده و در بخش مقولات، به موضوع نسبت «علم و تکنولوژی و تکنوساینس» در عصر کنونی پرداخته است. امکان‌های ما در «برنامه‌ریزی توسعه» موضوع بخش مصداق است که در گفت‌وگوهایی با محمدامین قانعی‌راد و علی‌اصغر سعیدی مورد واکاوی قرار گرفته است.

*عقلانیت سیاسی

سرویس تفکر با مسئله‌ فاعل سیاست کیست و چگونه پدید می‌آید، آغاز می‌شود و در مطالبی با عناوین «جدال بر سر عقل»، «سیاست و ذات» و «سیاست علیه واقعیت» به آن پرداخته می‌شود. در بخش مقولات، در مطلبی با عناوین «در تمنای تفکری دیگر» و «سیاست، فلسفه و تفکر آینده» موضوع «ایدئولوژی‌زدگی و سیاست‌زدگی» مورد بحث قرار گرفته است. موضوع «وضعیت فکری سیاست کنونی ما» در بخش مصداق با مطالبی چون «سیطره‌ عمل و فقر اندیشه در ایران مدرن» و «ساخته‌شدن علوم و عقل سیاسی در تمدن اسلامی» بررسی شده است. این مطالب به قلم اساتیدی چون سعید بینای‌مطلق، احمدعلی حیدری، مهدی بنایی و رضا نجف‌زاده نگاشته شده است.

*خواست جمعی

چرا ما غرب را خواستیم، سؤال آغازین سرویس هنر و ادب بوده که در بخش مقولات با موضوع «انسان مثالی» عمق‌پژوهی شده است. بررسی «خواست تجدد در آثار هنری» ما، نیز در بخش مصداق مطرح شده است. در این سرویس، مطالبی با عناوین «قمار بر سر خود»، «اراده به نخواستن»، «فرد منتشر، غیاب امر متعال و غلبه‌ لغو»، «مدرنیسم در بلوار» و «مهندس و صانع» و به قلم اساتیدی چون محمدجواد صافیان، وحید عسگرپور، استاد یوسفعلی میرشکاک، مجید اخگر و محمد رنجبر به چاپ رسیده است.

*تاریخ تجددمآبی

پرسش از ماهیت «تاریخ تجددمآبی» مسئله‌ی اصلی سرویس تاریخ بوده است. مطالب این سرویس با یادداشت «عصری ناشناخته اما سرنوشت‌ساز» از حکمت‌الله ملاصالحی آغاز می‌شود و با مطلبی از منوچهر آشتیانی با عنوان «پیشرفت، توقف‌ناپذیری، غیرقابل برگشت بودن» ادامه می‌یابد. «معاصریت» و چیستی آن، موضوع بخش مقولات این سرویس است که در آن تلاش می‌شود شرط معاصر بودن و اینکه چه انسانی، انسان معاصر است با یادداشت‌های مهدی پارسا و علی خدادادی مورد بررسی قرار گیرد. بخش مصداق، با موضوع «ما و کشورهای متجددمآب» در برگیرنده‌ی یادداشتی با عنوان «جامعه‌ی متوهم» از بیژن عبدالکریمی و مطلبی با عنوان «بدیلی برای تجدد» از اکبر جباری است.

*ضمیمه‌ی فرهنگی هنری اسفار

در بخش معرفی کتاب ضمیمه‌ی فرهنگی هنری اسفار که در آن کتاب‌های تازه منتشر شده معرفی می‌شود، درباره‌ی کتاب «فلسفه، ایدئولوژی و دروغ» رضا داوری‌اردکانی، اساتیدی چون علی مرادخانی، احمدعلی حیدری و استاد میرشکاک، به نقد و نظر پرداخته‌اند.

در بخش شخصیت این شماره نیز، بعد از گفت‌وگویی خواندنی با «علی‌اصغر مصلح»، آثار ایشان معرفی شده است.

برای دریافت اخبار و اطلاعات بیشتر، تهیه این شماره و همچنین اشتراک مجله سوره اندیشه، به سایت www.sooremag.ir مراجعه فرمایید.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.