پنج‌شنبه 16 ژانویه 14 | 08:46

«مصری‌ها به قانون اساسی رای مثبت دادند»

ائتلافی تحت رهبری اخوان المسلمین این همه پرسی را تحریم کرده و از مردم مصر خواست که رای مخالف به آن دهند.


مقامات مصر می‌گویند، اکثریت قاطع رای دهندگان، به پیش نویس قانون اساسی تنظیم شده از سوی دولت موقت و مورد تحریم مخالفان قاهره، رای مثبت داده‌اند.

وزارت کشور مصر روز چهارشنبه (۲۵ دی، ۱۵ ژانویه) گفت، نتایج اولیه نشان می‌دهد ۹۵ درصد رای دهندگان با این پیش نویس موافقت کردند.

ژنرال عبدالفتاح عثمان، مدیر روابط عمومی این وزارت به شبکه خصوصی ماهواره‌ای الحیات گفت: «میزان مشارکت احتمالا از ۵۵ درصد بیشتر است و میزان رای مثبت به قانون اساسی شاید بیش از ۹۵ درصد باشد.»

نتایج همه پرسی می‌تواند راه را برای فرمانده ارتش مصر جهت اعلام کاندیداتوری خود برای انتخابات ریاست جمهوری هموار کند.

همچنین طی دو روز گذشته دست کم ۱۱ تن کشته و نزدیک به ۴۵۰ نفر که بیشتر آنها حامیان اخوان المسلمین بودند، دستگیر شدند.

پیش بینی می‌شود نتایج رسمی همه پرسی قانون اساسی روز یک شنبه اعلام شود.

حدود ۵۳ میلیون مصری واجد شرایط رای دادن در این همه پرسی هستند. منشور جدید قانون اساسی در صورت تصویب جانشین قانون اساسی فعلی خواهد شد که دسامبر ۲۰۱۲ در زمان محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر به تصویب رسید.

در عین حال، ائتلافی تحت رهبری اخوان المسلمین این همه پرسی  را تحریم کرده و از مردم مصر خواست که رای مخالف به آن دهند.

مرسی، اولین رئیس جمهور منتخب مصر توسط ارتش قدرتمند این کشور در ۳ جولای ۲۰۱۳ میلادی (۱۲ تیر) از قدرت برکنار شد. ارتش همچنین قانون اساسی را تعلیق و پارلمان را منحل کرد و همچنین عدلی منصور، رئیس دادگاه قانون اساسی این کشور را به عنوان رئیس جمهور موقت برگزید.

در پی درگیری‌ها بعد از برکناری مرسی بیش از ۱۰۰۰ تن کشته و هزاران تن دیگر از جمله اعضای ارشد اخوان المسلمین دستگیر شده‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.