شنبه ۲۸ دی ۹۲ | ۲۳:۲۳
عکس و شرح عکس

عکس: زمانی که کارگردان «ارمغان تاریکی» بازیگر تئاتر بود

محمدباقر مفتاح

یکی از افراد مستعد و فعال گروه آقای جلیل سامان بودند. برادرش در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شهید شد. خود ایشان در جبهه فرهنگی وارد شد و اثرات بسیار مثبتی برای جامعه به ارمغان آوردند. بعد از اتمام دبیرستان چون اغلب افراد گروه به دانشگاه راه یافتند، دیگر گروه باقی نماند. یکی از اعضاء گروه نیز در جبهه به شهادت رسید (شهید حاجی باقری)


تریبون مستضعفین- آنقدر سروهای زرین جشنواره جام جم به کارهای او رسید که خبرگزاری‌ها تیتر زدند: «تعظیم سروهای زرین جام‌جم در برابر سریال‌های «جلیل سامان»» و نوشتند: «رکوردزنی «ارمغان تاریکی» و «پروانه» در جشنواره جام جم». دو مجموعه تلویزیونی «ارمغان تاریکی» و «پروانه» به کارگردانی «جلیل سامان» توانستند بیشترین سروهای زرین جشنواره جام جم در بخش سریال را از آن خود کنند.

 در رشته‌های بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین فیلمنامه، بهترین اثر حوزه انقلاب اسلامی، بهترین طراحی صحنه و لباس، بهترین طراحی چهره پردازی و بهترین صدابرداری و ترکیب صدا کارهای جلیل سامان جایزه گرفت و نامش به عنوان رکورد ثبت شد. آقای محمدباقر مفتاح، از کارهای قدیمی او در تئاتر نوشته است و خاطرات دهه شصت.

جلیل سامان - محمدباقر مفتاح

درحدود سال ۱۳۶۵ گروه نمایشی در امور تربیتی شهرستان استهبان تشکیل گردید. سرپرست، نویسنده و کارگردان گروه آقای علی افشار بودند. گروهی بی‌آلایش و ساده اما امیدوار و کوشا، طی آن سال‌ها بار‌ها در مسابقات نمایش استانی مورد توجه بودند. تا جایی‌که به مراحل کشوری نیز راه یافتند.

در این عکس، این گروه درباره جنایات صدام آماده و تئاتری را به نمایش گذاشتند که مورد توجه زیادی واقع گردید. این گروه سفری به جبهه‌ها نیز داشتند و برای رزمندگان نمایش اجرا کردند. از خاطرات آن روز‌ها این بود که آنقدر بچه‌ها نقش خودشان را زیبا اجرا می‌کردند و بازیگر نقش صدام شباهت‌هایی با صدام داشت که در بعضی از جبهه‌ها بعد از نمایش، چند نفر از رزمندگان به بازیگران هجوم برده بودند و… خلاصه یکی از افراد مستعد و فعال گروه آقای جلیل سامان بودند. برادرش در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شهید شد. خود ایشان در جبهه فرهنگی وارد شد و اثرات بسیار مثبتی برای جامعه به ارمغان آوردند. بعد از اتمام دبیرستان چون اغلب افراد گروه به دانشگاه راه یافتند، دیگر گروه باقی نماند. یکی از اعضاء گروه نیز در جبهه به شهادت رسید (شهید حاجی باقری)

هم‌اکنون بعضی از بچه‌های گروه یا کارگردان هستند یا فیلمبردار یا نویسنده و یا… همراه با ایشان پس از گذراندن دوره کارشناسی کارگردانی، فیلم کوتاهی را با دیگر بچه‌های گروه در استهبان کار کردیم.

در عکس بالا:

۱- ردیف آخر (ایستاده) نفر وسط آقای جلیل سامان.

۲- از راست به چپ نفر سوم ایستاده شهید حاجی باقری.

۳- نفر اول سمت چپ ردیف جلو ایستاده من هستم.

و در عکس زیر:

۱- نشسته از راست نفر دوم جلیل سامان است.

۲- خودم هم از راست نشسته چهارمین نفر هستم.

جلیل سامان - محمدباقر مفتاح

 1. محمد
  ۲۹ دی ۱۳۹۲

  در عکس پایین از راست نشسته نفر چهارم هستم

 2. نرگس
  ۳۰ دی ۱۳۹۲

  امام (ره) فرمودند هر کاری را برای خدا انجام دهید تا ماندگار شود من مطمئنم آقای جلیل سامان که ایشالا خدا بهشون طول عمر با عزت و سلامتی بدهد و عاقبت بخیری این کار و هم سریال پروانه را برای رضای خدا و ادای دین به انقلاب ساخته اند برای همین اینجور دیده شد و گل کرد این سریال سه سال پیش نه برایش تبلیغ خوب و مناسب شد و نه مثل همه سریال های هرچند بی محتوا و بد ساخت که توسط مهندس ضرغامی مورد عنایت و تشویق قرار میگیره اصلا مورد توجه قرار نگرفت
  ولی امروز به حق خودش رسید
  خدا آقای سامان را برای ما و در این راه مقدس حفظ کند و فقط کسانی مثل من که از منافقین کوردل که امام فرمودن از کفار بدترند زخم خوردیم می توانیم قدر زحمات ایشان و ارزش کارشان را بفهمیم
  یا علی

 3. پونه
  ۱ اسفند ۱۳۹۲

  خدا اقای سامان را حفظ نماید وان شاالله شاهد دیدن اثار پر محتوای دیگری از ایشان باشیم وامیدوارم مسئولین بیشتر از گذشته به اقای سامان وامثال ایشان که برای این مملکت تلاش میکنند توجه نمایند وبوجه لازم را برای ساخت فیلمهای باکیفیت در اختیار این عزیزان قرار دهند تا مشکلی برای ساخت فیلمهایشان نداشته باشند
  من دو فیلم ارمغان تاریکی وپروانه ایشان را خیلی خیلی دوست دارم .

 4. حمید موسی پور
  ۸ تیر ۱۳۹۳

  در عکس اول نفر دوم از راست نشسته منم .حمید موسی پور .یادش بخیر

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: