چهارشنبه 22 ژانویه 14 | 11:23
سفیر چین در ایران:

چین بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران است

در 10 ماه سال 2013 مقدار حجم تبادلات تجاری ایران و چین 31 میلیارد دلار بوده که 3.5 درصد نسبت به سال ماقبل افزایش داشته است.


«یوهونگ یانگ» صبح امروز در دیدار با نمایندگان عضو اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان گسترش روابط تجاری بین ایران و چین را خواسته مهم این کشور دانست.

وی با بیان اینکه چین روابط تجاری خوبی با ایران دارد، تصریح کرد: تجار ایرانی و چینی علاقه‌مند به گسترش این روابط هستند.

سفیر چین در ایران به حجم مبادلات دو کشور چین و ایران اشاره کرد و گفت: در سال 2012 حجم مبادلات دو کشور حدود 36 میلیارد دلار بود.

وی اضافه کرد: در 10 ماه سال 2013 مقدار حجم تبادلات تجاری ایران و چین 31 میلیارد دلار بوده که 3.5 درصد نسبت به سال ماقبل افزایش داشته است.

بینگ، چین را یکی از بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران نامید و تصریح کرد: ما خواستار گسترش این روابط تجاری هستیم.

وی با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای گسترش روابط تجاری بین دولت چین و ایران وجود ندارد، خاطرنشان کرد: گسترش این روابط سبب علاقه‌مندی تجار ایرانی و چینی است.

سفیر چین در ایران، نقش اتاق بازرگانی در گسترش روابط تجاری را مهم دانست و یادآور شد: فعالیت اتاق‌هایی مانند گیلان که دارای ظرفیت بسیار بالایی است می‌تواند حجم تبادلات تجاری را افزایش دهد.

وی گیلان را دارای ظرفیت تجاری زیادی خواند و متذکر شد: گیلان استان سرسبز و بانشاطی است و با توجه به قرار گرفتن در حاشیه خزر یکی از کریدورهای بسیار مهم در تبادلات تجاری محسوب می‌شود.

یانگ، خواستار گسترش روابط اتاق‌های چین با اتاق گیلان شد و یادآور شد: این روابط می‌تواند در قالب برپایی نمایشگاهی از دستاوردها و توانمندی‌های گیلان و ایران در چین صورت گیرد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان نیز در این نشست مذکور ظرفیت‌های تجاری این استان را برشمرد و اظهار کرد: گیلان استان کشاورزی و با ظرفیت بالا در زمینه‌های صنعت، گردشگری و… است.

شجاع‌الدین بدری وجود منطقه آزاد انزلی را از ویژگی‌های خاص گیلان در توسعه تجارت ذکر کرد.

وی تولید خاویار و ماهیان خاویاری، زیتون، چای، برنج و… را از دیگر ویژگی‌های گیلان دانست و تصریح کرد: گیلان با توجه به قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال‌ ـ ‌جنوب دارای ویژگی‌ و امتیازهای بسیاری است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: