دوشنبه 27 ژانویه 14 | 15:35
با گذشت یک هفته از اخراج ۸۰ کارگر؛

۱۳۰ کارگر دیگر هم از ایران تایر اخراج شدند

بیش از ۶۰۰ کارگر روزمزدی و قراردادی این کارخانه خواستار تامین امنیت شغلیشان هستند و به همین دلیل طبق ماده 142 قانون کار تولید را متوقف کرده‌اند.


جمعی حدود ۶۰۰ نفر از کارگران قرار دادی و روز مزد کارخانه ایران تایر در اعتراض به تصمیم کارفرما مبنی بر اخراج کارگران روزمزدی، برای هفتمین روز متوالی دست از کار کشیدند.

یکی از نمایندگان کارگران ایران تایر در این‌ باره به ایلنا گفت: یک هفته پس از اخراج ۸۰ کارگر روز مزدی در روز یکم بهمن‌ماه، امروز (یکشنبه ششم بهمن) کارت ورود و خروج ۱۳۰ کارگر دیگر غیر فعال شده و از آنان خواسته شده از فردا سر کار خود حاضر نشوند.

به گفته این کارگر ایران تایر، طی هفت روز گذشته کارگران سه شیفت شاغل در خطوط تولید این کارخانه در اعتراض به نداشتن امنیت شغلی و اخراج همکارانشان دست از کار کشیده‌اند که  این اعتراضات از صبح امروز با اخراج 130 کارگر دیگر  وارد مرحله جدیدی شده است.

نماینده کارگران با بیان اینکه بیش از ۶۰۰ کارگر روزمزدی و قراردادی این کارخانه خواستار تامین امنیت شغلیشان هستند و به همین دلیل طبق ماده 142 قانون کار تولید را متوقف کرده‌اند، در ادامه افزود: این اعتراض صنفی کارگران در حالی صورت گرفته است که مدیران کارخانه ایران تایر به بهانه کمبود منابع مالی و مواد اولیه تولید تصمیم گرفته‌اند تا پایان سال در چندین مرحله تعداد زیادی از کارگران کارخانه را اخراج کند.

گفتنی است بر اساس ماده 142 قانون کار، در صورتی که اختلاف نظر در مورد مواد مختلف این قانون و یا پیمانهای قبلی و یا هر یک از موضوعات مورد درخواست طرفین برای‌انعقاد پیمان جدید، منجر به تعطیل کار ضمن حضور کارگر در کارگاه و یا کاهش عمدی تولید از سوی کارگران شود، هیأت تشخیص موظف است بر‌اساس در خواست هر یک از طرفین اختلاف و یا سازمانهای کارگری و کارفرمایی، موضوع اختلاف را سریعاً مورد رسیدگی قرار داده و اعلام نظر نماید.

نماینده کارگران با بیان اینکه سوابق فعالیت کارگران روزمردی بیکار شده از ۱۰ ماه تا ۱۵ سال است، اظهار کرد: در مجموع این کارخانه بیش از هزار کارگر دارد که حدود۶۰۰ کارگر موقت و روز مزدی زیر نظر یک شرکت پیمانکاری بدون برخورداری از حق امنیت شغلی، فعالیت می‌کنند.

محرومیت کارگران اخراجی ایران تایر از خدمات بیمه بیکاری
در ادامه یکی از کارگران اخراجی ایران تایر با تشریح وضعیت بیمه تامین اجتماعی کارگران اخراجی گفت: صبح امروز تعدادی از کارگران اخراجی ایران تایر وقتی پیگیر مستمری بیمه بیکاری خود از اداره کار غرب تهران شدند به آنان گفته شده به دلیل آنکه کارفرما بیمه ما را بصورت فصلی به اداره تامین اجتماعی پرداخت کرده،کارگران نمی‌توانند از مستمری بیمه بیکاری استفاده کنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: