شنبه 16 اکتبر 10 | 14:57

روحانیت انقلابی

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با همت جمعی از علما و اساتید بزرگ حوزه، در سال 1340، به‎صورت پنهانی کار خود آغاز کرد. این نهاد مقدس از همان سال‎های شروع مبارزه علیه رژیم ستمشاهی، در کنار امام و مردم به‎عنوان یک تشیکلات روحانی و مؤثر وارد میدان شد.


جهت تبیین موضوع، ابتدا بایستی جایگاه و منزلت جامعه مدرسین، ولو اجمالا مورد دقت قرار گیرد. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با همت جمعی از علما و اساتید بزرگ حوزه، در سال 1340، به‎صورت پنهانی کار خود آغاز کرد. این نهاد مقدس که عصاره فضلا و مدرسین عالم، وارسته و مجاهد حوزه مبارکه قم را در بر دارد، از همان سال‎های شروع مبارزه علیه رژیم ستمشاهی، در کنار امام و مردم به‎عنوان یک تشیکلات روحانی و مؤثر وارد میدان شد. اعلام مرجعیت امام خمینی که با امضای 12 نفر از اعضای جامعه مدرسین در آن سال‎های اختناق، دست رژیم را برای محاکمه امام (رحمت‎ا… علیه) بست و باعث زندان و تبعید امضاکنندگان اعلامیه شد، از اقدامات شجاعانه اعضای جامعه مدرسین بود که نشان داد تأثیر این تشکل حوزوی چقدر وسیع است. در این مقطع، بیداری بخشی و انتشار افکار و عقاید امام و رساندن پیام انقلاب به بدنه مردم، از جمله تلاش‎های علمای این جامعه بود که ثمره آن در سال 1357 با پیروزی انقلاب نمایان شد. جامعه مدرسین از همان ابتدا مرجع عموم مردم قرار گرفت و در مسائل دینی، تشخيص مرجعیت و اعلم، تبیین مسائل سیاسی و اجتماعی بدان مراجعه کرده و قول ایشان را به‎عنوان یک حجت موجه به گوش جان می‎پذیرفتند.

در دوران پس از انقلاب نیز این جامعه، همواره در کنار امام راحل و مقام معظم رهبری در سنگر‎های مختلف تأثیرگذار بودند و می‎توان جامعه مدرسین را یکی از ستون‎های اصلی خیمه انقلاب دانست، نهادی که تبعیت از آن، پیروی از سفارشات امام امت و مخالفت با آن، افتادن در دام اسلام آمریکایی را به‎دنبال دارد. جامعه مدرسین، امروز از چنان جایگاه رفیعی برخوردار شده است که شاید نتوان در طول تاریخ تشیع، تشکلی را با این عظمت پیدا کرد. در جریانات سیاسی بعد از سال 1376 که عرصه سیاسی کشور دچار آسیب‎هایی شد، حضور پررنگ جامعه مدرسین با صدور اعلامیه‎‎های روشنگرانه، مسیر درست را برای بسیاری روشن کرد تا جایی‎که بعد‎ها اثرات این نگاه تیزبینانه جامعه مدرسین و رصد افراد و جریانات سیاسی کشور برای خیلی‎‎ها معلوم شد. اطلاعیه جامعه مدرسین به امضای حضرت آیت‎ا… مشکینی، آن مجاهد نستوه و عالم فرزانه در عدم مشروعیت سازمان مجاهدین انقلاب را می‎توان به‎عنوان یکی از این نمونه‎ها ذکر کرد که بعد‎ها نقش این سازمان غیرمشروع در پیدایش حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم بر همگان روشن شد. پیروزی دکتر احمدی‎نژاد که ثمره تلاش سال‎ها کار منسجم جریان اصول‎گرایی و در رأس آن روحانیت انقلابی با هدایت‎های جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز بود، چونان خاری بر چشم بدخواهان و سرسپردگان به استکبار فرونشست که صدای فریادشان گوش‎ها را آزار می‎داد. پس از انتخابات دهم ریاست‎جمهوری، صحنه سیاسی کشور‎ ما دچار تحولات شگرفی شد که با معادلات عادی قابل‎پیش‎بینی نبود و انقلاب دچار فتنه‎ای شد که اگر سکان‎داری رهبر فرزانه انقلاب نبود، معلوم نبود سفینه انقلاب به کدامین‎سو می‎رفت. دوران فتنه، نقاب از چهره منافقین دوست‎نما برداشت، برخی سقوط کردند، برخی مردود و برخی تجدید شدند.

جریان‎های اصول‎گرا نیز دستخوش این خانه تکانی قرار گرفته و گرد و غبار آن هر از چند گاهی قابل‎رؤیت است. در چنین فضایی، دیده‎بان بصیر انقلاب، کلمه رمز وحدت را به‎عنوان فریضه مطرح کرده و دوستان و همراهان انقلاب را به هوشیاری در برابر فتنه‎ای جدید که خطرش از فتنه قبل بیشتر است، فرا خواند. توصیه‎‎های معظم‎له به اعضای خبرگان رهبری (که اعضای جامعه مدرسین، عضو آن و سایر اعضای آن، از سوی جامعه مدرسین به مردم معرفی می‎شوند) و مطالبات ایشان جهت عملی شدن وحدت، حجت را بر همه تمام کرد. با مدنظر قرار دادن مطالبات صریح مقام معظم رهبری، شرایط درونی جریان اصول‎گرایی، تدارک فتنه‎ای جدید از سوی نامحرمان از یک‎سو و جایگاه بی‎بدیل جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از سوی دیگر، به‎نظر می‎رسد این تشکل روحانی می‎تواند عهده‎دار نقشی مهم در آینده سیاسی کشور باشد. در فضای سیاسی کنونی کشور که جریان دگراندیش، در ضعف و سردرگمی و ادبار ملت قرار گرفته و متأسفانه صدای برخی سازهای ناکوک از درون اردوگاه جبهه اصول‎گرایی، دل‎های مؤمنین و دلسوزان انقلاب را به درد می‎آورد، نقش هدایتی این نهاد مقدس بسان «علما هادیا» رخ می‎نماید. ارشادات و تصمیمات جامعتین به‎عنوان حجت فعل سیاسی، برای جریانات اصیل اصول‎گرا همیشه موردنظر بوده است، این جایگاه بدون رقیب می‎تواند در عرصه‎‎های زیر نقش‎آفرین باشد تا ان‎شاءا… آینده سیاسی کشور مسیری جز مسیر اسلام و مرضی ولایت را طی نکند. در چنین شرایطی می‎توان نقش خطیر جامعه مدرسین را در چند محور زیر مورد توجه قرار داد:

1- جامعه مدرسین با حضور مؤثر خود می‎تواند به انسجام و وحدت روز افزون نیرو‎های جریان اصول‎گرایی کمک شایان کند.

2-  این جامعه می‎تواند با تبیین جایگاه ولایت فقیه و حکومت دینی و پاسخ به شبهات، چونان سپری نفوذناپذیر در مقابل هجمه‎‎های استکبار و ایادی آن‎‎ها که ولایت فقیه و شخص مقام معظم رهبری را هدف قرار داده‎اند، ایستادگی کند.

3-  جامعه مدرسین باید در برابر جریان خطرناکی که چندی است شجره طیبه حوزه را می‎آزارد و آن، مرجع تراشی برخی جریان‎های معلوم‎الحال و مطرود مردم و نظام است ایستادگی کند که بحمد‎ا… اقدامات مؤثری در این راستا صورت گرفته که از جمله آن می‎توان به اعلام عدم صلاحیت تصدی مرجعیت توسط آقای صانعی اشاره کرد. در آینده نیز حضور هوشیارانه و مؤثر جامعه مدرسین می‎تواند جلوی دسیسه‎‎ها را بگیرد.

4- ترسیم نقشه راه برای جریان اصول‎گرا توسط جامعه مدرسین آن‎گونه که مدنظر مقام معظم رهبری است و باعث جلوگیری از بی‎راهه‎روی‎ها می‎شود.

5-  تبیین شاخصه‎‎های اصول‎گرایی و تدوین منشور اصول‎گرایی توسط جامعه مدرسین، به‎عنوان میثاق نامه جریانات اصول‎گرایی.

6- کمک به تداوم گفتمان غالب اصول‎گرایی با نظارت دقیق و تطابق افعال سیاسی این جریان با موازین اسلام و تذکر نسبت به انحرافات و کج‎اندیشی‎های افراد و هرس شاخ و برگ‎های زائد؛ از جمله نقش‎های مهم این تشکل روحانی است.

7- به‎روز کردن حوزه علمیه قم و تربیت شاگردانی ممتاز که توانایی پاسخگویی به شبهات و مطالبات نسل جوان را در حال و آینده داشته باشند، از ضروریاتي است که با همت عالی اعضای جامعه مدرسین دست یافتنی است که خود ضامن تداوم گفتمان انقلاب خواهد بود. با توجه به آن‎چه در این مختصر با قلم قاصر بنده نگاشته شد نقش جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در آینده سیاسی کشور، نقشی اساسی است که می‎توان گفت یکی از بازو‎های اصلی ولایت فقیه همین تشکل است، جریانات اصول‎گرایی نیز همیشه پشت سر روحانیت انقلابی حرکت می‎کند و گوش جان به دستورات ولایت و مرجعیت داده و ان‎شاءا… این امانت را به دست صاحب اصلی‎اش حضرت ولی عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفداء خواهد رساند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.